ממשיכים לשגרת קורונה - או חוזרים לאחור? בימים האחרונים נמשכה העלייה במספרי החולים החדשים. הנתונים החדשים מעוררים חשש מגל שני או התפרצות בלתי מבוקרת. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (חמישי) דיון, שבו הוחלט יחד עם השרים להטיל סגרים נקודתיים על אזורים אדומים שבהם אחוזי ההדבקה גבוהים. הוחלט על שכונות שבהi מתגוררים עובדים זרים בדרום תל אביב וכן על יישובים בדואים בנגב. בסוף השבוע צפויה שורת דיונים על ההקלות החדשות שאמורות להיכנס לתוקף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

264 חסרי מעמד מדרום תל אביב, שחלו בקורונה, יועברו למלוניות. הערב צפויה להתכנס ועדה ולהחליט מה ייעשה באזורי התחלואה הבעייתיים בפזורה הבדואית ובדרום תל אביב. 

קצב ההכפלה של החולים בישראל עלה בימים האחרונים. בשבוע האחרון זוהו יותר מ-1,000 חולי קורונה חדשים - כמעט כולם במצב קל. אמש הודיע משרד הבריאות על גילויים של 175 נדבקים חדשים בנגיף בתוך יממה. מספרם של החולים הפעילים ברחבי הארץ עמד אתמול בערב על 2,869 בני אדם ומניין המתים עמד על 299.

החדשות הטובות מגיעות ממספרם של החולים המונשמים - 22 חולי קורונה המאושפזים בבתי החולים נזקקים להנשמה, מתוך 31 חולים שמצבם מוגדר קשה. 

גורמי האכיפה החלו לנקוט ביד קשה במיוחד כלפי מפרי הנחיות משרד הבריאות. המשטרה עיכבה בימים האחרונים אזרחים רבים שהסתובבו במרחב הציבורי ללא מסכות וחילקה להם דוחות. גם העסקים שלא שמרו על הנהלים ספגו קנסות של אלפי שקלים. במקביל, הלילה בחצות  יופסקו איכוני הטלפונים מצד השב"כ, לאור החלטת קבינט הקורונה בנושא.

קורונה תל אביב מסכות מסעדות (צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90 )
האכיפה על עטיית מסכות הוגברה | צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90

ברקע המספרים המדאיגים, הממשלה החליטה להמתין עם הפתיחה המחודשת של הרכבת, שנדחתה כבר מספר פעמים. זאת, על אף שהשר דרעי דחף למהלך בדיונים, כשהוא טוען שיש צפיפות גדולה באוטובוסים עקב היעדר הרכבת. החלטה נוספת שהתקבלה על ידי השרים היא באשר לבתי הספר התיכונים ולחטיבות הביניים: בשלב זה, הלימודים בכל השכבות יימשכו. 

למרות העלייה בשיעורי ההידבקות בנגיף, נראה שחלקים רבים בציבור טרם הפנימו את המצב הבריאותי הבעייתי שהולך ומתפתח. רבים שוהים במרחב הציבורי הפתוח והסגור ללא מסכות, דבר שמגביר משמעותית את סיכויי ההדבקה ואת ההתפשטות של המחלה. לכן, המשטרה הידקה את פעילותה – ועברה למדיניות אכיפה קפדנית של הנחיות משרד הבריאות.

בלי מעקבי שב"כ: כיצד תתבצע האכיפה?

אזרחים שהסתובבו ברחוב ללא מסכה – עוכבו על ידי השוטרים, ונקנסו ב-200 שקלים. גם בעלי עסקים שלא הקפידו על המגבלות ונתפסו, ספגו קנסות גבוהים יותר, בגובה של בין 2,000 ל-5,000 שקלים. פעילות האכיפה המוגברת התבטאה גם במספרים: השבוע חולקו כמעט פי 4 קנסות לאזרחים ולעסקים שלא שמרו על הכללים מאשר בשבוע שעבר.

2 שוטרים נפצעו (ארכיון) (צילום: ללא, חדשות)
סגר יוטל גם על אזורים בנגב, חורה | צילום: ללא, חדשות

מרגע שהממשלה החליטה במסגרת תקנות הקורונה על מתן סמכות לשב"כ לבצע מעקבים אחרי טלפונים של אזרחים שהיו בקרבת חולים בנגיף – הביקורת והתסיסה הציבורית לא איחרה לבוא. הלילה (רביעי) החל מחצות – סמכות הארגון לבצע איכונים סלולריים של אזרחים תוקפא. התשתית שהביאה להחלטה: חשיפת ראש השב"כ נדב ארגמן בפני קבינט הקורונה – שבוצע שימוש אחד בלבד בטכנולוגייה המיוחדת במסגרת המאבק בהתפשטות הנגיף, וכי אין בכך תוחלת. המשמעות: החקיקה הראשית בכנסת לא תקודם בשלב זה.  

על פי דברי ראש השב"כ, מאז 21 במאי - התאריך בו הותר לארגון לבצע את המעקבים הסלולריים – התבצע איכון אחד בלבד, לבקשת משרד הבריאות. ההבנה אליה הגיעו בקבינט הקורונה בפני ראשי המדינה והשרים כי אין טעם לקדם את הנושא בחקיקה ראשית בכנסת, מכיוון שהדבר פוגע באמון הציבורי וחסר השפעה משמעותית על המאבק בנגיף בישראל.

ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ראש השב"כ נדב ארגמן, ארכיון | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

ההחלטה שהתקבלה הייתה להעביר את החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה, אבל לא להעביר את הנושא עדיין לחקיקה ראשית. שב"כ טען כי ברגע שיינתן האות – הוא יוכל להיכנס בחזרה למהלך בצורה מהירה. כמו כן, לא ניתן להשתמש באמצעי במסגרת תקנות לשעת חירום, כפי שהיה עד כה, מכיוון שבג"ץ הורה שלא להשתמש עוד בתקנות כאלה.

במקביל, הממשלה ממקדת מאמצים גם בזירה האזרחית. חברות שונות המתמחות בתחום קיבלו פנייה מגורמים בממשלה, שבדקו מולן אפשרות להשתמש באפליקציות שלהן לטובת המעקב, שיהיה מפוקח יותר. למהלכים מהסוג הזה היו תקדימים גם בישראל, בשימוש שנעשה באפליקציית "מגן", וגם במדינות כמו סין וטייוואן. תהליכים כאלה לוקחים זמן רב בדרך כלל, לכן לא מן הנמצע שנראה את שב"כ חוזר בקרוב לתמונה.