הנחיות חדשות לציבור: אחרי שההגבלות על הציבור הוחמרו בתחילת השבוע ומקומות העבודה צומצמו עד לכדי 15% מסך העובדים, ראש הממשלה נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מוסרים הערב (רביעי) הצהרה לציבור. נתניהו: "כל ישראלי שיצא החוצה ילבש מסכה, נטיל הגבלות תנועה על בני ברק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו עדיין נאבקים בנגיף ואנחנו עומדים בפני צומת הכרעה", פתח ראש הממשלה נתניהו את הצהרתו. "אנחנו עלולים להידרדר מטה וחלילה למדינות שיש בהן כבר אלפי מתים. אנחנו עושים הכל כדי לא להגיע לשם".

נתניהו המשיך וחשף את הצעדים הבאים: "אנחנו מהדקים את הגבלות התנועה אל בני ברק וממנה כדי למנוע הדבקות. אנחנו עושים זאת גם בשכונות דרום תל אביב. אנחנו נדאג למחסורו של כל אחד. החלטנו לצמצם את הכניסות והיציאות מהעיר. במקביל אנחנו מפנים את המבודדים והחולים מהבתים למלוניות שמתאימות לאופי החיים המיוחד של הציבור הזה כדי שלא ידביקו את בני המשפחה האחרים". 

"החלטתי לתת מענק מיוחד לחג הפסח", הפתיע נתניהו. "כל משפחה תקבל 500 שקלים לכל ילד עד הילד הרביעי. המענקים ייכנסו ישירות לבנק, בלי טפסים".

נתניהו התייחס למצב הכלכלי הקשה בו נמצאים בעלי העסקים והעצמאיים: "אנחנו שומעים את הזעקה ומתקנים. אנחנו פועלים לפי מודל פיצוי. כלכלות קורסות בכל העולם וזה לא דבר מיוחד לישראל. האוצר גייס אגרות חוב ל-100 שנים וקיבלו הצעות לאשראי ללמעלה מ-125 מיליון דולר".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: החדשות 12

נתניהו המליץ למי שיוצא מביתו להסתיר את פניו בכדי למנוע הדבקה של הציבור: "אנחנו מבקשים מאזרחי ישראל לחבוש מסכות במרחב הציבורי. אם אין ברשותכם מסכה, השתמשו בצעיף או בכל אמצעי אחר שיצמצם את הפצת הנגיף לאחרים".

ראש הממשלה התייחס לתמונות שהגיעו בימים האחרונים מנתב"ג ובהן נראים השבים לישראל ללא כל אמצעי מיגון ולא מועברים לבידוד ואמר כי "כל ישראלי ששב ארצה ייכנס ממחר לבידוד במלונית".

קורונה בבני ברק
קורונה בבני ברק | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

במשרד הבריאות מסמנים את חג הפסח כנקודת תורפה ומבקשים מהציבור לערוך את ליל הסדר בקרב המשפחה המצומצמת בלבד. "סדר קטן הוא סדר בטוח והשנה נאמץ את חגיגת פסח של אבותינו הדומים במצרים", אמר נתניהו. "כל אב ואם יעשו את הפסח עם הילדים שגרים איתם בבית. אל תבואו לסבא וסבתא כי אתם עלולים לסכן את חייהם. מה שאמרתי נכון גם לגבי המימונה והחגים של העדות הלא יהודיות"

ראש הממשלה סיים את הצהרתו בנימה אופטימית אך הבהיר כי אסור להיות שאננים: "אנחנו מתחילים לראות סימנים שאנחנו בדרך להשתלט על המגפה אבל זה מוקדם לומר את זה בוודאות. בשום פנים ואופן אסור לברך המוגמר. אם נשמור על הכללים יש סיכוי שפסח הזה יהיה נקודת מפנה".

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: יונתן זינדל, AFP

 מנכ"ל משרד הבריאות: "תאלתרו מסכות, השאירו לצוותים הרפואיים"

בר סימן טוב פתח את דבריו וביקש לא להפסיק להישמע להנחיות: "הצומת הזה הוא קריטי כי אנחנו נכנסים לתקופת האביב ועלולים להרגיש שיש הקלה או שאננות. המלחמה הזאת קשה ואין רגע אחד שפשר לעצור או להרפות".

"ארגון הבריאות העולמי אמר שהמחלה עוברת רק דרך רסיסי הרוק ואפשר להגן על עצמנו באמצעות מסכות שמגינות על האף והפה", אמר מנכ"ל מרד הבריאות. "אפשר לאלתר גם מסכות בבית ולהשאיר את המסכות לצוותים הרפואיים".

בהמשך להנחיה של מנכ"ל משרד הבריאות לאלתר מסכות, כתבנו ניר דבורי מוסר כי גורם בכיר שמומחה לטיפול באירועים ביולוגיים מתח ביקורת חריפה במיוחד על ההנחיה. לדבריו, חייבים לשים מסכות מתאימות בלבד אחרת אנשים יידבקו.

בדיקת קורונה
בדיקת קורונה | צילום: יח"צ

95 שמאושפזים במצב קשה ו-81 מונשמים

נגיף הקורונה גבה היום שישה קורבנות נוספים: אישה בת 98, אישה בת 69, גבר בן 74, אישה בת 66 וגבר נוסף בן 66 - כולם סבלו ממחלות רקע קשות ומורכבות. בכך עלה מניין הקורבנות בישראל כתוצאה מהידבקות בנגיף ל-26. מספר חולי הקורונה המאובחנים בישראל עלה הערב ל-6,092, מהם 95 שמאושפזים במצב קשה ו-81 מונשמים.

בת ה-98 שנפטרה התגוררה בדיור המוגן "משען" בבאר שבע, שם הייתה התפרצות של הנגיף, ובכך הפכה לקורבן השני במקום אחרי אברהם ארושס ז"ל, שנפטר בגיל 93. מתוך כל הנדבקים - 663 נמצאים בבתי חולים, 3,128 בטיפול ביתי, 700 במלונות הבראה ו-241 שהחלימו ושוחררו. לגבי 1,339 מהנדבקים, טרם הוחלט אם לטפל בקהילה או לאשפז.