בחודשים האחרונים דווח לא פעם על מקרים שבהם אנשים שהחלימו מנגיף הקורונה נמצאו חיוביים לנגיף – גם בבדיקות שנעשו שבועות לאחר ההחלמה. אספקטים שונים בהקשר זה נותרו לא ברורים, כמו האם מדובר בשאריות של הנגיף שיכולות להיעלם עם הזמן, או האם למעשה אנשים שהחלימו עדיין מסוגלים להפיץ את הנגיף, גם שבועות אחרי החלמה מלאה? כעת בלומברג מדווחים כי מדענים מהמרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בדרום-קוריאה טוענים כי מצאו את התשובה לשאלה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר נעשה על 285 מטופלים שהחלימו באופן מלא מנגיף הקורונה, כפי שהוכח בבדיקה שהראתה כי הנגיף לא נמצא יותר בגופם. אלא שלאחר תקופה מסוימת הם נבדקו שוב – ואז נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. לפי תוצאות המחקר, נראה שאותם מטופלים לא הצליחו להדביק אחרים בווירוס.

בנוסף לכך, נלקחו דגימות של שאריות הנגיף מגופם של המטופלים וניסו לבדוק אם הוא מצליח להתפתח ולהתפשט בתרביות תאים במעבדה. אך שאריות הנגיף לא הצליחו להתפתח לצורה מידבקת ופעילה של הנגיף, מה שמהווה אינדיקציה לכך שמה שנותר בגופם של המטופלים (והשפיע על תוצאה חיובית במעבדה) הם רק חלקיקים מתים ולא מידבקים של הנגיף.

עוד ב-mako בריאות:
>> אתם ביקשתם: תפריטים לדיאטה של אדל
>> וואו: זה מה שקורה בעור כשמפסיקים להתאפר
>> בלי שיעול: הסימנים לקורונה שמופיעים בילדים

שינויים בנהלי החזרה לשגרה בדרום-קוריאה

לתוצאות הללו יכולות להיות השפעות על נהלי החזרה לשגרה בדרום-קוריאה ובשאר העולם. כאמור, דיווחים ראשוניים הצביעו על נוכחות של הנגיף גם בקרב מטופלים שהחלימו, מה שמנע מהרשויות בדרום-קוריאה לחזור בביטחון לשגרה, מתוך חשש שאנשים רבים שהחלימו ידביקו אנשים נוספים. אך כעת המחקר הנוכחי מצביע על כך שאין סיבה לחשוש שאנשים שהחלימו יכולים לתרום להתפשטות הנגיף הקטלני.

בהתאם לכך, כבר רואים שינוי בהנחיות בדרום-קוריאה – לפני כן אנשים שהחלימו מקורונה נדרשו לעבור בדיקה נוספת לפני שהורשו לחזור לעבוד, אך הפרוטוקול המעודכן מאפשר לכל מי שהחלים מהנגיף ושוחרר מבידוד לחזור ללימודים/עבודה ללא צורך בבדיקות נוספות. בישראל דווח לא פעם על אנשים, ביניהם ילדים שהחלימו מקורונה שסבלו מיחס לא הולם מצד שכנים ותלמידים אחרים בבית הספר, חלקם אף דיווחו כי התייחסו אליהם "כאל מצורעים". אולי מחקר זה יוכל לעזור לאנשים להבין שהתנהגות כזו אינה מקובלת ושאין סיבה לחשוש מאנשים שהחלימו מהנגיף. 

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ג' (19.05.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.