במקביל לדיונים סביב איכוני השב"כ, הממשלה מתכוונת להציג אפליקציה אזרחית חדשה שתיכנס בקרוב לשימוש - כך פורסם אמש (ראשון) במהדורה המרכזית. האפליקציה, שתיקרא "מגן 2", סיימה את הליך הפיתוח ותושמש בתוך שבועיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האפליקציה, שתוצג מחר לקבינט הקורונה על ידי שר המודיעין אלי כהן, תעבוד על בלוטוס ולא על GPS - וכך תהיה מדויקת יותר ותזהה אנשים במרחק קרוב יותר.

עם זאת, המכשול הוא שמדובר בכלי מאוד מוגבל מכיוון שמדובר באפליקציה אזרחית וולונטרית. המשמעות היא שלא ניתן לחייב את הציבור להוריד את האפליקציה. הניסיון מהעולם מראה שבמרבית המדינות הורידו רק כ-25-30% מהאזרחים את האפליקציה, כשבישראל אחוז ההורדות של "מגן" המקורית עמד על כ-16% בלבד.

אנשי מד"א מובילים חולה קורונה לבית החולים‎ (צילום: נתי שוחט, פלאש/90 )
אנשי מד"א מובילים חולה קורונה לבית החולים‎ | צילום: נתי שוחט, פלאש/90

במטרה למצוא פתרון גם לאנשים שאין להם טלפון חכם או כאלה שאין להם טלפון בכלל, מתכוונים במשרד המודיעין להציג תוך שלושה חודשים צ'יפ, מעין כרטיס סים מיוחד, שיתחבר לפלאפונים "טיפשים" שישדרו באמצעות הבלוטוס.

לא מעט גורמים בכירים בממשלה סבורים שצריך להחזיר מיד את המעקב של שב"כ. במשרד הבריאות צפויים לומר זאת מחר בקבינט הקורונה, ונדמה לי שאם המספרים ימשיכו לעלות - גם שב"כ ייכנס שוב לתמונה, הגם שמדובר במשימה אזרחית, אולי עוד לפני שהאפליקציה הזו תושמש.