אם ישראל לא תצליח להשתלט על התפשטות נגיף הקורונה, בעוד חודש נגיע לממוצע של אלף נדבקים ביום ולמאות מתים - כך על פי דוח של מרכז המידע והידע של אגף המודיעין, המשמש את משרדי הבריאות והביטחון. הדוח פורסם הבוקר (שבת) ובו אזהרה חמורה למשרדי הממשלה: "עלול להוביל לחידוש הסגר".

לקריאת הדוח המלא - לחצו כאן

"מדינת ישראל נכנסת בימים אלו לגל שני של תחלואת קורונה השונה במאפייניו מהגל הראשון אך לא פחות בחומרתו", כך נפתח המכתב ששלחו ממרכז המידע והידע. "במהלך השבועות האחרונים עולה מספר הנדבקים החדשים בישראל בקורונה באופן עקבי. בשבוע 15-21.05 מספר הנדבקים הממוצע שהתגלו מידי יום עמד על 16 נדבקים חדשים, וכיום, כעבור 4 שבועות, אנחנו עומדים על ממוצע יומי של כ-200 נדבקים חדשים (כ-300 ביומיים האחרונים)".

בדוח מפורט מה הם המשתנים שבהם מצבנו כעת טוב יותר משהיה בגל הראשון. "ביחס לגל התחלואה הקודם, מערכת הבריאות ערוכה יותר בהיבטי ידע, פרוטוקולי טיפול וטיפולים תרופתיים. כל אלה יסייעו להבנתנו בהנמכת היקף התמותה בעקבות המחלה", נכתב. "משתנה חשוב נוסף הוא גילאי הנדבקים, שמשפיע ישירות על שיעור החולים במצב קשה מקרבם: בעוד שבחודשים מרץ ואפריל כ-13 אחוזים מהחולים היו מעל גיל 65, בחודשים מאי ויוני אחוז החולים מעל גיל 65 ירד ל- 7.8 אחוזים".

עוד פורט בדוח באילו משתנים מצבנו רע יותר לעומת הגל הקודם: "בגל התחלואה הקודם חלק משמעותי מהחולים החדשים נבע מחזרת ישראלים מחו"ל. אוכלוסייה זו, של השבים מחו"ל, הייתה במידה רבה נוחה יותר לזיהוי ולהכלה", נכתב. "בגל התחלואה הנוכחי, מקור התחלואה הוא אך ורק בתוך הקהילה, ומשכך, קשה יותר להשתלט עליו ולדכא את ההתפשטות".

בית חולים קורונה רופאים נגיף הקורונה (צילום: AP)
יש לקטוע את שרשראות ההדבקה | צילום: AP

לבסוף הבהירו: "אם לא ינקטו פעולות כלשהן וקצב הגידול הנוכחי לא יקטן משמעותית (יישאר בטווח של 4%-8% ביום), אזי בעוד כחודש מספר הנדבקים החדשים היומי יעמוד על מעל לאלף ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות".

הפתרונות האפשריים

במרכז הזהירו שמצב העניינים האמור עלול להוביל להחלטות קשות מאוד, עד כדי בחינת חידוש הסגר, אך הם גם נתנו מענה: "להערכתנו, ניתן יהיה להימנע מהן על ידי צעדים מתונים, אך זאת רק אם יבוצעו בימים הקרובים".

הצעדים שהוצעו במכתב כדי לעצור את התפשטות הנגיף: לשקול מחדש את ההקלות, להרחיב את ההסברה, האכיפה וסמכויות האכיפה, לממש באופן מואץ את מנגנוני קטיעת שרשראות ההדבקה והחקירות האפידמיולוגיות, ולממש מנגנון יעיל לפינוי מבודדים וחולים למלוניות.

סגן שר הבריאות, יואב קיש, מסר על הדוח של אגף המודיעין: "הכלי הממוכן היחידי הזמין מיידית לפעולה לקטיעת שרשראות הדבקה הוא בידי השב"כ. יש לפעול מיידית לחקיקה מואצת בכנסת ולאפשר את השימוש בכלי על מנת לחסוך חיי אדם ומחיר כלכלי מישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות