הממשלה עוד לא אישרה את הצעדים החדשים, אך במשטרה כבר נערכים - ומביעים חשש מכמה מהלכים. מסמך פנימי שנשלח היום (שבת) מלשכת היועץ המשפטי למפכ"ל המשטרה חושף את הערות המשטרה על ההצעה להקלות במרחב הציבורי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנוגע ליציאה לפעילות ספורטיבית, נכתב: "ברגע שההגבלה של האזור גדלה - המשטרה לא תוכל לאכוף את זה". עוד הציעו בממשלה ובמשרד הבריאות להגדיר את אי נשיאת מסכה וחבישתה כעבירות מנהליות, שילוו עם קנס של 500 שקלים. בתוגבה לכך ממליצים במשטרה להפחית את גובה הקנס. לדברי המכתב, "ממליצים שאת האכיפה המשטרה תבצע במרחב הציבורי ובמרחבים סגורים - פקחי הרשויות המקומיות", נכתב.

עוד הביעו דאגה במשטרה מהתמודדות עם מחאות. "על בסיס הימים האחרונים, ניתן בהחלט לצפות כי מספר ההפגנות במרחב הציבורי יגדל, לרבות הפגנות שדרך הביטוי שלהן היא באמצעות תפילה. מאחר שהמשטרה אינה מתערבת בתוכן המחאה או בדרך שבה בוחר הציבור להביע את מחאתו, יש להניח כי תיערכנה יותר ויותר תפילות  במסגרת מחאות במרחב הציבורי", נכתב. " נציין כי הניסיון מהתקופה האחרונה מלמד את שצפינו מראש – האפשרות לערוך הפגנות בקבוצות של עשרה איש פותחת פתח מובהק לאי שמירת מרחק בין המפגינים".

אכיפת ההגבלות החדשות (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
במשטרה נערכים לאכיפה בחשש | צילום: פיטוסי , פלאש 90

בנוגע לפתיחת עסקים וחנויות הוחלט כי"תותר פתיחה של חנויות שאינן בקניון מקורה או פתוח ושעיקר עיסוקן במתן שירותים של המוצרים הבאים: ציוד מידע, תקשורת, אודיו, וידיאו, מחשבים, ציוד היקפי  תוכנה וציוד תקשורת, מוצרים לתחזוקת הבית ומוצרים אחרים לבית (למעט חנויות לצעצועים ומשחקים), טקסטיל, כלים ממתכת, בצבעים וזכוכית, שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה, רהיטים, מוצרי חשמל וגז ביתיים, כלי בית, חפצי תרבות ופנאי, ספרים ועיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה, ציוד ספורט ואופניים, כלי נגינה, מוזיקה וסרטים על גבי מדיה, אביזרים רפואיים, אופטיקה, מכבסה, מתפרה, סנדלריה" .

בתגובה לכך במשטרה סבורים שאת האכיפה מול העסקים יש להטיל על הרשויות המקומיות ולא על המשטרה. עוד מציפים במשטרה קושי שנובע מנושא סוגי החנויות והעסקי: "הקושי יתחדד עם הרחבת העסקים שיופעלו בהצעה".

החנויות יידרשו להגיש הצהרה כי הן עומדות בתנאי הסף: ממונה בריאות; רישום במדיה דיגיטלית; מחיצה בין מוכר ללקוח - עד אז ישמרו 2 המטרים בין העובדים לחנות; רישום במדיה דיגיטלית של שלמות הלקוחות; תשלום באשראי בלי חתימת הלקוח / מסך ממוחשב.