בישראל יש יותר מ-60 בתי אבות שבהם יש חולי קורונה - כך נכתב במסמך שכתב המטה לביטחון לאומי בתחילת השבוע למשרדי הממשלה ולצבא ושתוכנו הגיע היום (רביעי) לידי N12.  "לפי הערכת משרד הבריאות המספר הזה ילך ויגדל בימים הקרובים", נכתב במסמך. הבוקר עלה מספר המתים בבתי האבות ברחבי הארץ ל-43 - שליש מהקורבנות של המגפה בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המסמך נשלח ביום ראשון למשרד ראש הממשלה, למשרד הבריאות, למשרד הביטחון, למשרד הרווחה, למשרד האוצר, לרמטכ"ל אביב כוכבי ולגופים נוספים. במסמך נכתבו ההמלצות הבאות למדינה כדי למגר את התפשטות הקורונה בבתי האבות.

במל"ל ממליצים למשרדי הממשלה לתגבר את הצוות הרפואי המטפל בעזרת סטודנטים לרפואה שנמצאים בשלב מתקדם בלימודים ויכולים לתת מענה לעומס שקיים במערכת הבריאות. עוד אומרים במטה לביטחון לאומי כי יש לגייס מהגרי עבודה ללא הגבלה או אכיפה וזאת בכדי שיעבדו כצוות סיוע וסיעוד לקשישים.

זמירה ארצי ז"ל, הדיירת ה-14 מבית האבות משען בב"ש ש
זמירה ארצי ז"ל, הדיירת ה-14 מבית האבות משען בב"ש שנפטרה מקורונה‎

במטה לביטחון לאומי רוצים להבטיח שבני המשפחה שמעוניינים לטפל ביקיריהם לא יכניסו את הנגיף לבתי האבות. לכן ממליצים שישהו במתחם לפחות 10 ימים – לאחר תוצאה שלילית של בדיקת הקורונה – ורק אז יאושר להם לבוא במגע עם הקשישים. עוד מצוין במסמך כי חובה לבצע בדיקות קורונה לכלל העובדים החדשים לפני כניסה למוסדות. אך מנהלי בתי האבות מתריעים על מחסור בבדיקות לעובדים.

הלילה הלכה לעולמה זמירה ארצי בת 82 שהתגוררה בבית האבות משען שבבאר שבע. ארצי היא הדיירת ה-14 מבית האבות שמתה מהנגיף. היא אושפזה לפני כשבועיים בבית החולים סורוקה ובימים האחרונים הדרדר מצבה עד שמתה הלילה.