אירוע מדאיג בגן הילדים: ימים ספורים לאחר החזרה ל"שגרת קורונה", הבוקר (חמישי) התברר כי אשת צוות בגן ילדים פרטי בצפון תל אביב חלתה בקורונה. בעקבות קבלת התשובה החיובית, 50 ילדים שהולכים לגנים באותו מתחם (גיל לידה עד 3) יישלחו לבידוד. גם בגן בראשון לציון נדבקה סייעת - וכל הילדים נשלחו לבידוד. גם אזורים נוספים בארץ מעוררים חשש: ראש העין, רמלה ורחובות הצטרפו לרשימת האזורים האדומים שדורשים תגבור "הסברה, בדיקות ואכיפת בידוד" בגלל ריבוי המקרים בימים האחרונים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הגעתי לגן והגננת הודיעה שאשת צוות שאתמול העלתה חום קבלה תשובה חיובית לקורונה", סיפר אחד ההורים ל-N12. "הגננת שלחה הרגע את כל הילדים". מדובר במתחם גדול ברחוב יהודה המכבי בתל אביב, ובו שני גנים. הבוקר התקשרו להורים עכשיו לבוא לקחת את הילדים ולהכניסם לבידוד.

בעיריית ראשון לציון מסרו פרטים על מחלת הסייעת: "העירייה מבצעת בדיקות קורונה לילדי גן הילדים 'דני גיבור', לאחר שסייעת נדבקה בנגיף". לפי הודעת העירייה, הורי הילדים עודכנו והבדיקות יבוצעו עוד היום: "הטיפול כולו מתבצע בתיאום עם משרד הבריאות ובהתאם לכל הנהלים".

עוד נמסר: "עיריית ראשון לציון שמה את בריאות הילדים בראש מעייניה, ובהתאם פעלה מיד עם קבלת ההודעה על הסייעת שחלתה, לביצוע בדיקות מהירות לכל ילדי הגן ולצוות העובדים. בעירייה מדגישים כי הילדים מרגישים טוב ונמצאים בהשגחת הצוות עד לאחר ביצוע הבדיקות".

גם ברחובות נמשכת ההתפרצות המדאיגה, בשכונת "רחובות ההולנדית". בימים האחרונים חלו בשכונה שתי נשות צוות בבית הספר "נבון", לפחות שני תלמידים ותלמידות בבית הספר, אחיה הקטן של אחת התלמידות - וגם תלמידה בבית ספר סמוך. הבוקר נודע כי מטפלת בהוסטל "בית חנה" ברחוב הר המוריה בשכונה התגלתה כנשאית.

27 חוסים ושלושה אנשי צוות נכנסו לבידוד במקום עד ל-3 ביוני. משרד הבריאות יערוך מחר בדיקות לכל השוהים במקום, והאגף לשירותים חברתיים בעיריית רחובות עומד בקשר עם הנהלת ההוסטל.

מחטאים רחובות מקורונה (צילום: reuters)
מאמץ למנוע התפרצות בערים נוספות | צילום: reuters

גל שני? הערים שמעוררות דאגה ומצריכות יחס שונה

הבוקר, למרות החזרה ההדרגתית לשגרה והירידה התלולה במספר החולים, מצטרפים עוד אזורים אדומים למפה. במסמך שגובש במרכז המידע והידע למאבק בקורונה של אגף המודיעין, שמהווה בסיס לפעולת משרדי הממשלה, הצטרפו שלוש ערים לרשימה: רמלה, רחובות וראש העין - שבהן מזהים עלייה במספר החולים. ערים אלו מצטרפות לירושלים ולבני ברק, שמצריכות יחס מיוחד.

המשמעות היא שבמקומות האלה יגבירו אכיפה והסברה, ויגדילו את מספר הבדיקות. המטרה היא למנוע מעבר לתיוג של "אדום בוהק", שהמשמעות שלו היא הפעלת צעדים חריפים כמו סגר. בשלב זה היישוב חורה שבנגב הוא היחיד שמוגדר "אדום בוהק". מנגד, ערים כמו בית שמש ירדו מהמפה הזו בעקבות הגידול במספר המחלימים.

https://img.mako.co.il//2020/05/06/tatiana1.jpg

איגוד רופאי בריאות הציבור הגיב למפה ממרכז המידע של אמ"ן ומתח ביקורת על ההתנהלות. "אפידמיולוגיה איננה מודיעין צבאי", טענו באיגוד. "לצערנו, נמשכת התופעה של הובלת ניהול משבר הקורונה על ידי גורמים לא מקצועיים באפידמיולוגיה ובריאות הציבור, גם בשלב שבו התחלואה ירדה אך לא נעלמה. גוף אמ"ני, שמתנהל בחוסר שקיפות, מגדיר 'ערים אדומות' במנותק מרופאי בריאות הציבור במשרד הבריאות, שלהם האחריות וגם הניסיון בהגנה על בריאות הציבור במחוזות ובנפות".

עוד טענו: "יש להפיק בדחיפות את הלקחים מהגל הראשון של הקורונה ולהתבסס על המומחיות של אנשי המקצוע בשטח, בקבלת החלטות מותאמת מקומית ואפילו ברמה שכונתית, על בסיס נתונים ובשקיפות".

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו אמש, בראש העין התגלו עד כה 56 חולים – מתוכם אחד בימים האחרונים. 36 כבר החלימו ושיעור הגידול בימים האחרונים עומד של 1.8% - נתון נמוך יחסית, אך גבוה ביחס לרוב המדינה שבה נבלם קצב התפשטות המחלה. ברחובות חלו עד כה 131 איש, מתוכם ארבעה לפחות בימים האחרונים (קצב גידול – 3.1%). 106 החלימו.

ברמלה חלו עד כה 70 תושבים, מתוכם שלושה בימים האחרונים (קצב גידול – 4.5%), ו-50 החלימו. גם המצב בחורה מוסיף להיות מדאיג: שני חולים התגלו בימים האחרונים, ומספר החולים עומד על 64 – מתוכם 46 החלימו.  

אמש פרסם משרד הבריאות את הנתונים המעודכנים על מצב הקורונה. חולה אחד נפטר ביממה שקדמה לפרסום הדוח – 279 מתחילת ההתפרצות. 11 חולים נוספים בלבד אובחנו אתמול, ומספר החולים כעת עומד על 2,812 בלבד. מספר המחלימים עלה ב-70 ובשל כך יש בישראל פחות מ-3,000 חולים "פעילים", יום שני ברציפות.

מצבם של 46 חולים מוגדר קשה, מתוכם 40 מונשמים. מספר החולים קשה ירדה ב-4, בעוד מספר המונשמים עלה באחד. מצבם של 36 חולים נוספים מוגדר בינוני. מספר החולים המאומתים מתחילת ההתפרצות עומד על 16,665, ומספר המחלימים הכולל – 13,574.

נתון מעודד נוסף הוא שבימים האחרונים, פחות מחצי אחוז מהבדיקות מתגלות כחיוביות. שלשום בוצעו 6,938 בדיקות ואתמול 3,594. עוד עולה מהנתונים כי קצב ההכפלה ירדה ועומד על 607 יום להכפלת מספר החולים הארצי הכולל. ירושלים ובני ברק מובילות במספר החולים אך קצב גידול החולים עומד כבר יום שני ברציפות על 0.05% ו-0.03% בהתאמה. 137 אנשי צוות רפואי בכל הארץ נמצאים בבידוד.