היום (שישי) סופרים כבר יותר מ-100 ימים מאז שהעולם השתגע וכמעט 50 ימים מאז שגם החיים שלנו כאן בישראל התהפכו. "והגדת לבנך" כי גם עוד עשרות שנים מעכשיו, ניזכר בכל פסח ביציאת מצרים וגם ששבליל הסדר 2020 (תש"ף) ההורים והנכדים היו ב"זום" ובחוץ היה עוצר. תמונת מצב עולמית - ומקומית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי 101 ימים של מגפה, מעל למיליון וחצי נדבקו וכמאה אלף מתו. בישראל - מעל עשרת אלפים נדבקים. מתוכם 125 מונשמים. כבר כמעט מאה מתו מהנגיף. מעל אלף מחלימים.

למרות המספרים שממשיכים לעלות, יש כמה נתונים מעודדים: בספרד ובאיטליה מספרי התמותה עדיין קשים אבם הם במגמה של ירידה כבר כמה ימים. האם זה באמת האור שבקצה המנהרה שם?  ארצות הברית, לעומת זאת, בדרכה להיות הנפגעת הכי גדולה מהקורונה: כבר כמעט 17,000 מתים.

בישראל נרשמת מגמה חיובית. אם בשיא מספר הנדבקים הכפיל את עצמו בכל 3 ימים, כעת קצב ההכפלה הארצי הוא "רק" בכל 18 ימים.  מובילות בתחלואה (לכל מאה אלף תושבים) בני ברק ואחריה טבריה, ירושלים וצפת. אבל בבני ברק יש שיפור: בשבוע שעבר מספר החולים שם הכפיל עצמו כל 3 ימים - וכעת כל 11 ימים.

הנושא הכי מטריד הוא כמות הבדיקות. ראש הממשלה דיבר על 10,000 ואפילו 30,000 בדיקות ביום, ובינתיים אנחנו רחוקים מאוד מהנתון הזה. ויש עוד נתונים חיוביים: כמעט אין מכוניות ואין מטוסים, אז זיהום האוויר בעולם ובישראל ירד בצורה דרמטית. יש אוויר טוב לנשום, השמיים הרבה יותר בהירים כפי שרואים בתמונות הלוויין.

עם זאת צריך לומר ולהזכיר גם הערב, למי שיושב שם למעלה, שהמחיר כבד: שיעור האבטלה בישראל בלתי נתפס, וכיום כל ישראלי רביעי מובטל

הבהרה: בסרטון הצגנו נתונים של תחלואה על פי ערים בארץ. הערים דורגו על בסיס נתוני משרד הבריאות על פי כמות הנדבקים ביחס לכמות התושבים בעיר, כמות נדבקים לכל מאה אלף תושבים. חשוב לנו להבהיר כי בעיר צפת, שבה חיים פחות מ-40 אלף תושבים, מספר הנדבקים המאומתים עומד על 53. בעיר טבריה, שבה חיים כ-50 אלף תושבים, ישנם כ-100 חולים מאומתים.