זה 12 שנים שארגון "מסע" מפעיל תכנית להכשרת רופאים. במסגרתה, עלו לישראל 100 רופאים ממדינות חבר העמים לשעבר, שאמורים להשתלב במערכת הבריאות הישראלית – על רקע המחסור ברופאים בארץ. בשבועות הקרובים היו אמורים להיבחן במבחן הרישוי – אולם הוא, כמו אירועים רבים, נדחה למועד לא ידוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בין הרופאים כירורגים, רופאי משפחה, אורתופדים ועוד – שביקשו להתגייס למאבק בנגיף הקורונה ולהתייצב בבתי החולים, לסיוע בכל דרך. הם פנו במכתב למשרד הבריאות כבר לפני יותר משבוע, אבל לא נענו. שלשום (רביעי) פנינו שוב למשרד – אך גם אנחנו לא קיבלנו תגובה.

רבים מהרופאים מצוידים בניסיון בתחום, ויכולים לתרום למערכת הבריאות הישראלית הגוועת. צוותי רפואה שלמים נאלצים להיכנס לבידוד, יש חוסרים משמעותיים במיגון ובבדיקות קורונה. מדוע, אם כן, משרד הבריאות לא נעזר ברופאי מסע על מנת להקל על העומס?

נוסף על כך, מתקיים גם מצב שלפיו רופאים ורופאות שעברו לאחרונה את בחינת ההסמכה הממשלתית יושבים בבית ואיש לא מעסיק אותם, בעוד אחים ואחיות שנמצאים לקראת סיום לימודיהם מוסמכים בהליך מזורז כדי להעסיקם.

מ"מ מנכ״ל ארגון מסע, עופר גוטמן אמר: "בימים אלו, כאשר העולם כולו נלחם בנגיף במלחמה שסופה מי ישורנו, וכאשר אנו שומעים, חדשות לבקרים, על צוותי רפואה שלמים הנאלצים להיכנס לבידוד בשל חשד להדבקתו של מי מהם, אני פונה אל משרד הבריאות בבקשה לאשר לרופאי מסע לסייע בבתי החולים, על מנת שיוכלו לתרום מזמנם, ממרצם ומניסיונם למען החולים וצוותי הרפואה הקורסים תחת העומס הבלתי נתפס. נמשיך לעמוד לרשות מערכת הבריאות לכל משימה שנידרש".

ד"ר ריי ביטון יו"ר מרשם ארגון המתמחים מסרה לאחר הפרסום: "זה בלתי נתפס שבזמן שאפשר לתת למערכת לנשום, עם כוח אדם שיכול להחליף את אנשי הצוות שנכנסים לבידוד, ובתי החולים עובדים בעומסים הולכים וגדלים - יש מאות רופאים שיושבים בבית מובטלים כי אין להם תקן או כי לא הנפיקו להם את הרישיונות. ממילא המערכת נכנסה למצב הזה בגירעון  של אלפי תקנים חסרים בגלל שהתקינה לא השתנתה מאז שנות ה 70.  

אבל עכשיו כשהמשבר מחריף,  זה אבסורד שיש מאות רופאים שיכולים לתגבר את המערכת, חרף ההבטחות לתקנים, ולא נקלטים! אנו קוראים למשרד הבריאות לאשר עוד תקנים ולוודא את קבלתם באופן מיידי מחד ומאידך לשחרר את מאות הרשיונות של רופאים חדשים שממתינים להיקלט. המערכת עובדת על אדים ולא תוכל להמשיך ככה לאורך זמן, בוודאי לאור החרפת המשבר".