הממשלה אישרה לפנות בוקר (ראשון), בפעם הראשונה מאז פרץ משבר הקורונה, שורה של הקלות אישיות ועסקיות. גם במסגרת ההנחיות החדשות מערכת החינוך עדיין תישאר סגורה בשלב הזה, אך דיון ייעודי בנושא יתקיים בהמשך השבוע. למרות הניסיון להחזיר באופן מדורג את המשק ולפתוח את העסקים, עובדים שעברו את גיל 67 - לא יוכלו להגיע לעבודה. כל השאלות והתשובות על ההגבלות וההקלות    

הגבלות אישיות:

מהן ההנחיות בנוגע למסכות?

המסכה הופכת להיות חלק בלתי נפרד מחיינו, חייבים ללבוש אותה בכל פעם שיוצאים מהבית. ההגבלה אינה חלה על ילדים מתחת לגיל 6 ועל נסיעה ברכב. מהלילה יהיה גם קנס על אי לבישת מסכה. בפעם הראשונה שתתפסו בלי מסכה תקבלו אזהרה, בפעם השנייה קנס של 200 שקלים.

האם חובה לעטות מסכה גם כשיוצאים לפעילות ספורטיבית?

לא, בתקנות החדשות לא חלה חובה שכזו. ניתן לעשות ספורט ללא מסכה. 

קשיש בבני ברק (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
קשיש בבני ברק | צילום: פיטוסי , פלאש 90

לאיזה מרחק מותר לצאת מהבית?

מותר לצאת מהבית למרחק של עד 100 מטרים. לצורך פעילות ספורטיבית מותר לצאת מהבית למרחק של עד 500 מטרים.

איזו פעילות ספורטיבית מותרת?

מותרת פעילות ספורטיבית של עד 2 אנשים בזוגות קבועים, למרחק של עד 500 מטרים מהבית. מותרת כל פעילות שעומדת במגבלות הללו. אסור לצאת לרכיבה על אופניים מעבר למרחק של 500 מטרים או לשחייה בים שהיא מעבר למגבלה.  

לאן אסור ללכת?

עדיין אסור ללכת לחופי הים, פארקים, גני משחקים ומתקני ספורט עירוניים. לא תתאפשר הליכה ושהות בבתים של אחרים – למעט מעבר בין 3 משפחות, שיכולות להיות בקשר קבוע כדי לשמור על ילדיהן.

אילו תפילות יותרו?

תותר תפילה בהשתתפות של עד 19 אנשים, במרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים או ממקום העבודה בשטח פתוח.

איך יפעל החינוך המיוחד?

פתיחת החינוך המיוחד תתאפשר במגבלות של עד שלושה ילדים בקבוצה. כמו כן, תהיה הפרדה של רבע שעה בין קבוצה לקבוצה.

האם מערכת החינוך הרגילה תפעל?

מערכת החינוך הרגילה לא פועלת ולא תפעל בשלב הזה. משרד הבריאות מתנגד לכך בתוקף בטענה שילדים מהווים גורם הדבקה משמעותי. כל מוסדות החינוך נשארים סגורים – ממעונות היום ועד האוניברסיטאות. ההקלה היחידה היא שיתאפשר חיבור של 3 משפחות עם מטפל קבוע לצורך שמירה על ילדים. כך שאם יש משפחתון עם 3 ילדים הוא יוכל לפעול - זאת בתנאי שיש את אותו מטפל כל יום.

בעקבות החשש שעובדים רבים לא יוכלו להגיע למקומות העבודה מכיוון שאין סידור לילדים, ובעקבות תלונות של חלק גדול מהשרים על מערכת החינוך הסגורה, הוחלט לקיים בהמשך השבוע ישיבה נוספת לענייני חינוך.

החזרת הפעילות העסקית:

מי עדיין לא יוכל לחזור לעבוד?

ההמלצה לגבי צעירים עם מחלות רקע היא שלא לצאת לעבודה ולעבוד מהבית. הממשלה החליטה גם שמעסיק לא יאפשר כניסה של עובד שעבר את גיל 67, אלא אם הוא חיוני ושהה במקום העבודה בחודש האחרון.

החזרת עסקים לשגרת קורונה‎ (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
החזרת עסקים לשגרת קורונה‎ | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אילו חנויות יוכלו להיפתח מהיום?

ציוד מידע ותקשורת, ציוד אודיו ו-וידאו, מחשבים, ציוד היקפי ,תוכנה וציוד תקשורת, טקסטיל, כלים ממתכת, צבעים וזכוכית, שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה, רהיטים, מוצרי חשמל וגז ביתיים, כלי בית ומוצרים אחרים לבית (למעט צעצועים ומשחקים), חפצי תרבות ופנאי, ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה, ציוד ספורט ואופניים, כלי נגינה, מוזיקה וסרטים על גבי מדיה, אביזרים רפואיים, מכבסה, מתפרה וסנדלריה.

איך החנויות יפעלו?

החנויות יוכלו להיפתח רק בתנאי שיעמדו במספר תנאים (תו סגול). הן יצטרכו לוודא שתותקן מחיצה פיזית בין המוכר לקונה, ולדאוג שתהיה שמירה על מרחק של 2 מטרים בין הלקוחות בקופה. אסור שיהיו יותר מ-2 לקוחות בו זמנית בחנות, או 2 לקוחות בכל קופה רושמת. בחנות שגודלה יותר מ-100 מטרים, יוכלו להיות 4 אנשים על כל קופה פעילה. בניגוד למה שנמסר תחילה, בסופו של דבר הוחלט שהחנויות לא יידרשו למדוד חום ללקוחות בכניסה.

איך העסקים יקבלו את התו הסגול, ומה יהיה העונש על אי עמידה בתנאים?

לא צריך לקבל אישור מראש על פתיחת החנות, אלא מספיק שבעל העסק יקיים את התנאים. המדינה מתכננת להפעיל אכיפה ולשלוח פקחים לביקורות פתע בחנויות. אם ייתפס עסק שלא נוהג לפי מגבלות החיטוי, ההיגיינה והצפיפות, זה ייחשב כעבירה שניתן להטיל בגינס קנס.

מה לגבי משלוחים?

ניתן לבצע משלוחים מכל החנויות. גם איסוף עצמי (Take Away) יתאפשר מחנויות פתוחות, אבל לא ממסעדות.

קורונה בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
קורונה בישראל | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אילו עסקים גדולים, מפעלים ומשרדים גדולים יוכלו להיפתח מהיום?

כל ענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לחזור למתכונת עבודה של עד 30% מהעובדים. אם העסקים יעמדו בתנאים של התו הסגול, הם יוכלו להחזיר לעבודה את כל העובדים.

מהם הקריטריונים והתנאים של התו הסגול לעסקים גדולים?

כל עסק ימנה ממונה קורונה מטעמו ויצטרך לשמור על כללי היגיינה. התקהלות בפינת הקפה ובמטבחונים תהיה אסורה והארוחות השונות ייאכלו בחדרו של העובד ככל האפשר. יש לשמור על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם ולבצע בדיקת חום בכניסה. יש לשבץ עובדים באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר. בחדר שגודלו עד 20 מ"ר - יוכלו לשהות שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס. בחדר שגודלו מעל 20 מ"ר – יותרו עד 5 עובדים או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה. קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד 8 עובדים בחדר.

מה קורה אם אחד מהעובדים יידבק בקורונה במקום העבודה?

מקום העבודה ייסגר כולו או חלקו, עד שתסתיים חקירה אפידמיולוגית של משרד הבריאות.

אילו עסקים לא ייפתחו?

קניונים ומרכזי קניות פתוחים לא ייפתחו בשלב הזה. חנויות אופנה וצעצועים לא ייפתחו. כל ענף היופי והקוסמטיקה (מספרות, מכוני יופי וכו') – לא ייפתחו.