המשק בדרך לשינויים נוספים? עוד לא נקבע מועד לישיבת ממשלה חדשה, אבל משרד הבריאות הסיר היום (חמישי) את התנגדותו להחזרת אזרחים ותיקים למקומות העבודה. עוד מסתמן כי תוקל ההגבלה שחייבה עובדים לשים מסכה במהלך ישיבה בעבודה. הבוקר נכנסו לתוקף הקלות נוספות והשרים - שיחליטו מחר על החזרת מערכת החינוך - עשויים לאשר צעדים נוספים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "שמחים לעדכן שבעקבות פעילותנו מול משרד הבריאות, תוקן צו בריאות העם באופן שמאפשר עבודה ללא מסיכה בישיבה בתא או חלל עבודה אשר גובה המחיצה בו עומד על 1.50 מ׳ לפחות". עם זאת, טרם התקבל אישור רשמי למהלך.

השרה גילה גמליאל עדכנה כי בקבות פנייתה, משרד הבריאות יבטל את האיסור על אזרחים וותיקים להגיע לעבודה - והודיעה כי המהלך יובא לאישור הממשלה. במשרד הבריאות אישרו את הפרטים. 

אחד התנאים ל"תו הסגול" היה איסור על עובדים מעל גיל 67 - אלו שלא התייצבו בעבודה בשלבים הקודמים כ"עובדים חיוניים" - להגיע לעסק. גמליאל טענה שתקנה כזאת מהווה אפלייה על בסיס גיל, פוגעת כלכלית באזרחים הוותיקים ומרחיקה אותם מהחברה.

השרה גמליאל. ארכיון | צילום: החדשות

משרד הבריאות מסר לשרה ולגורמי המשרד כי לאחר דיון חוזר בעניין, הם לא יעמדו יותר מאחורי האיסור. במשרד הביטחון בוחנים להחיל לכל היותר המלצה בלבד בנושא. בתקנות לשעת חירום המעודכנות, שיעלו בקרוב לאישור הממשלה, לא יהיה איסור מחייב בעניין.

"אני מברכת על כך שמשרד הבריאות נענה לבקשתי וחזר בו מההחלטה לאסור על האזרחים הוותיקים לעבוד", מסרה גמליאל. "אמשיך לוודא כי האזרחים הוותיקים משתלבים באסטרטגיית היציאה ככלל האוכלוסייה ומתקבלות לגביהם החלטות ענייניות".

בתוך כך, ערים נוספות מצטרפות ליוזמת "שעת התאווררות" לאוכלוסיה המבוגרת בערים: לפי היוזמה, יוכלו התושבים הוותיקים לצאת לגנים הציבוריים ב"סביבה נקייה". בין הערים שהצטרפו למהלך: מודיעין מכבים רעות, שוהם, גני תקווה, ראשון לציון, כפר סבא, רעננה, רמת גן וגבעת שמואל.

ההקלות שנכנסו לתוקף

החל מהבוקר בשעה 8:00 בוטלה הגבלת המרחק של 500 מטרים מהבית לפעילות ספורטיבית וכעת היא איננה מוגבלת במרחק. היציאה מהבית עדיין מותרת עד לטווח של 100 מטרים. האיסור על הגעה לפארקים ולחופי הים נשאר בעינו. הנחיה זו מצטרפת לשורת הקלות נוספות שעליהן הוכרז לאחרונה לאור נתוני ההדבקה הנמוכים יחסית. בין ההקלות שאושרו: פתיחת חנויות הרחוב, מכוני היופי והמספרות, וכן מתן אישור לאיסוף מזון ממסעדות.

למרות ביטול הגבלת המרחק על פעילות ספורטיבית, בשלב זה יישאר האיסור על יציאה מהבית למרחק של יותר מ-100 מטרים, אלא לאחת מהמטרות הבאות: קניות, הצטיידות במזון או תרופה, עבודה, טיפול רפואי, מספרה וכו'. הנושא אמנם טרם הוכרע והיום צפויים להימשך הדיונים בממשלה סביב ביטול מגבלות התנועה, ופתיחת מכוני הכושר, הצימרים, השווקים והמלונות.

קנסות על אי חבישת מסכה, חנויות יורשו להיפתח

אחרי שהמשטרה פרסה מחסומים ברחבי הארץ, הוסרו אתמול בשעה 20:00 ההגבלות שהוטלו ברחבי הארץ ביממה האחרונה בשל יום הזיכרון ויום העצמאות. מרגע פקיעת הסגר, שבו לתוקפן ההנחיות לפיהן אין לנוע מעבר ל-500 מטר מבית המגורים לצורך התאווררות. בנוסף, קנס על סך 200 שקלים יינתן החל מאמש למי שלא יחבוש מסכה במרחב הציבורי, למעט במהלך פעילות ספורטיבית.

כמו כן, בתי עסק רבים צפויים לחזור לפעול תחת המגבלות הקיימות, ביניהם כל חנויות הרחוב כולל חנויות הלבשה, מרכזי קניות לא מקורים, מספרות ומכוני יופי. כמו כן, יותר איסוף עצמי ממסעדות. בהמשך צפויים בממשלה לדון אם לפתוח גם את הקניונים, הצימרים והפארקים שסגורים נכון לשעה זו. בנוסף, מערכת החינוך צפויה להיפתח החל מהשבוע הבא תחת מגבלות קפדניות.