ביקורת חריפה – מתוך מערכת הבריאות: פרופ' עידית מטות, מהנהלת מטה הקורונה בבית החולים איכילוב, תקפה את התנהלות משרד הבריאות והעומד בראשו בניהול המשבר. בריאיון ב"פגוש את העיתונות" היא אמרה: "משרד הבריאות מתנהל בחרדתיות; בר סימן טוב מטיל עלינו אימה כבר חודשים". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הגיב לדברים: "מתקפה משולחת כל רסן שנובעת מאינטרסים כלכליים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"קבלת ההחלטות היא מאוד בעייתית", אמרה פרופ' מטות. היא תקפה באופן אישי את מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "יש פה מצביא שלא ביקר את האוגדות". היא הסבירה כי מערכת הבריאות עומדת נכון לעכשיו בעומסים בכל הקשור למספר המונשמים מבין החולים. היא אף אמרה כי יש בתי חולים רבים ברחבי הארץ שבהם אין חולי קורונה מונשמים, ביניהם: רמב"ם, זיו, כרמל ועפולה; בבית החולים סורוקה בבאר שבע ישנם כרגע שני מונשמים בלבד לאחר שנדבקו בנגיף. 

"אין כאן רק קורונה: יש עוד מחלות שדורשות טיפול"

פרופ' מטות טענה כי ברקע המאמץ סביב נגיף הקורונה, יש הזנחה של טיפול במחלות אחרות. "אני מצפה ממשה בר סימן טוב שיגיע לשטח ויראה שאנחנו מוכנים לחזור ל-100 אחוזי פעילות", אמרה. היא הוסיפה כי בצל ההשקעה המרובה בטיפול במגפת הקורונה, הליכים רפואיים אחרים לא מתבצעים כראוי ובהיקף המתאים. "תנו לנו לעבוד. יש אנשים שמחכים חודשים לניתוחים חשובים מאוד - זו גישה לא נכונה", ציינה. 

משה בר סימן טוב 1 (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
ביקורת חריפה על התנהלותו. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

"הסיבה שמגבילים אותנו? חוסר ידע"

פרופ' מטות המשיכה את המתקפה על מנכ"ל משרד הבריאות: "אני תמיד אמרתי שמנכ"ל משרד הבריאות צריך להיות רופא מכהן, משיהו שעובד בתחום ויודע מה קורה". היא ביקרה את התנהלותו סביב משבר הקורונה: "אולי כדאי שיבוא לבתי החולים ויראה בעצמו את המתרחש". לדבריה, הציבור צריך לצאת ולהפגין נגד משרד הבריאות באשר דרך הניהול של המערכה.

היא תיארה את המצב החמור בבתי החולים ברקע הקטנת היקף הפעילות של משרד הבריאות. "מגבילים אותנו בפתיחת חדרי ניתוח - רק 40% מהם מורשים להיפתח", אמרה פרופ' מטות. היא טענה כי יש לאפשר למשפחות לשהות לצד יקיריהם בכל בתי החולים ברחבי הארץ, גם בצל הנגיף, כפי שהם עשו בבית החולים איכילוב: "זה התפקיד שלנו".

 

טיפול בחולה קורונה בבית החולים מעייני הישועה (צילום: Nati Shohat/Flash90)
עומדים בעומסי המונשמים בבתי החולים | צילום: Nati Shohat/Flash90

בתוך כך, משרד הבריאות פרסם הערב את מספרי הבדיקות המעודכנים - שמעידים על המשך מגמת העלייה. לאחר שנחתמו מספר עסקאות ושיתופי פעולה להגברת קצב הבדיקות, ביום חמישי בוצעו 13,861 בדיקות ואתמול בוצעו 11,799.

לפי נתוני ההידבקות שפורסמו הבוקר, 15,148 ישראלים חלו מתחילת ההתפרצות. מתוכם 198 מתו, 130 במצב קשה - מתוכם 102 מונשמים. מדובר בירידה של קרוב ל-5% במספר המונשמים בהשוואה לאתמול בבוקר, וגם הנתון של החולים קשה מהווה צניחה של כ-6.5%. 99 חולים נוספים מוגדרים במצב בינוני - ירידה של כ-2% ומספר החולים קל הוא 8,562. מנגד, 6,159 כבר החלימו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בתגובה לדברי פרופ' מטות: "הדברים שנאמרו ובצורה שנאמרו מעידים יותר על המרואיינת. הנהלים שנכתבים על ידי חטיבת רפואה, נכתבים על ידי רופאים. המתקפה המשולחת כל רסן שהגיעה נובעת מאינטרסים כלכליים ולא מדאגה לבריאות הציבור".