בצה"ל הודיעו אמש (שבת) על החרפת הצעדים למאבק בנגיף הקורונה ובמקביל עולה חשש בקרב המשרתים שמא יידבקו. המשרתים ביחידות השדה והמתגייסים החדשים קיבלו הודעה להיערך עם ציוד לחודש, ובעורף הנחה הרמטכ"ל על הגעת חיילים הכרחיים בלבד. גיבושי הטיס ושייטת 13 נדחו עד להודעה חדשה. במקביל, אותר אמש החולה הרביעי בצה"ל, איש קבע שחזר מחו"ל ושהה בבידוד.

על רקע זה, חיילים ומפקדים ששוחחו עם N12 מותחים ביקורת על התנהלות הצבא וטוענים: "צה"ל התעורר מאוחר מדי, אין סיכוי למנוע הדבקה בבסיסים". לדברי החיילים, המשרתים בבסיסים שונים בארץ ובתפקידים שונים, השמירה על ההיגיינה הדרושה גם בצבא - פשוט אינה אפשרית.

החיילים מסבירים כי אומנם ננקטו צעדים מסוימים לצמצום ההדבקה - ההתכנסויות צומצמו, בישיבות בחדרים סגורים דואגים לפתוח חלונות ונוזל חיטוי הוצב בכניסה לחדרי האוכל - אך צעדים אלה אינם מספיקים, והחשש מהידבקות בבסיסים גדול‎. לטענתם, מספיק שאחד החיילים יידבק בנגיף כדי שכולם יידבקו בעקבותיו.

הרמטכ
בצה"ל הורו על הנחיות חדשות | צילום: דובר צה"ל

"אפשר היה לזהות את זה הרבה יותר מוקדם", אומר מפקד בבית הספר להנדסה קרבית (בהל"ץ) ל-N12. "כשהיו מקרים בודדים אני כבר חשבתי איך זה ישפיע על צה"ל. יכול להיות שהעוצר יעזור כרגע למנוע התפשטות בקרב החיילים. אבל אם יתברר שנכנס לבסיס מישהו שכבר נדבק זה סיפור אחר לגמרי, כמעט בלתי אפשרי שלא להידבק. אנחנו נמצאים כל היום יחד כמחלקה, בחדרי האוכל, במגורים ובשטח, שם בכלל נוסף הקושי לשמור על היגיינה טובה".

"אם יתגלה חולה אחד בגדוד כולנו נושבת", אומרת חיילת המשרתת בגדוד מבצעי ברמת הגולן. "אין לי ספק שאם יש חולה אחד כולנו נידבק. זה מתחיל בקרבה בין החיילים, כולם אוכלים מאותם כלים שלא נשטפים בקפידה, ישנים ביחד שמונה בנות בחדר, משתמשות באותן מקלחות. החשיפה גדולה, גם אם רוצים לשמור שני מטרים זה לא אפשרי".

הצהרת ראש הממשלה נתניהו
הצהרת ראש הממשלה נתניהו | צילום: N12

החיילת הוסיפה כי כרגע בבסיס יש תחושה של שאננות. "התחושה היא שזה לא יקרה", היא מספרת, "יש כבר כמה חיילים בבידוד בית, אבל אני מאמינה שאם יתגלה בבסיס חולה אחד כולם יכנסו לפאניקה. אם רוצים לשמור על המערך הלוחם צריך להפריד לשתי קבוצות לא חופפות - שבוע שבוע".

"אני משקית חינוך בגדוד לוחם שמגפת הקורונה תפסה באמצע אימון", סיפרה חיילת נוספת. "בגלל המצב התבטלו לי כל הסיורים והאירועים שתכננתי בגדוד על מנת להעלות את המורל של החיילים. אבל בהתאם לצורך המבצעי האימון בינתיים ממשיך".

בהמשך להנחיות וההגבלות שהוטלו על כלל המשק אתמול, גם בצה"ל הוציאו הודעות מסודרות והבהירו כיצד להתנהל. בהודעה שפורסמה לציבור הודיעו בצה"ל על כך שגיוסי מרץ ואפריל יתקיימו כרגיל, כמו גם כלל הזימונים לצו ראשון. גיבושי שייטת 13, חובלים, צוללות וטיס שהיו אמורים לצאת לדרך היום ומחר, נדחו עד להודעה חדשה. יום המא"ה לא מתקיים החל מהיום ועד להודעה חדשה והמלש"בים שהוזמנו למיונים יעודכנו באופן אישי בנוגע להמשך התנהלות.

תגובת דובר צה"ל: צה״ל פועל בהלימה להנחיות משרד הבריאות. יחידות צה״ל צוידו בנוזל חיטוי וכן חודדו נהלים מקצועיים לסגלי הרפואה. הנחיות למניעת הדבקות וצמצום חשיפה הופצו למפקדים.‎