בתוך דברים שמסר לכתבנו היום (ראשון) מפקד תחנת משטרת נצרת, ניצב משנה מני בנימין, הוא מצהיר כי המצב בנצרת, בצל משבר הקורונה, נמצא בשליטה וישנם משמעת והיענות להוראות של משרד הבריאות. עם זאת, בנימין טוען כי אם המצב הקשה והבידוד הכפוי יימשכו, ישנו צפי לעלייה במספר מקרי השוד והאלימות בקרב האזרחים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו עושים פעולות משותפות עם הרשויות המקומיות שלוקחו ברצינות את הדבר", אומר בנימין. "אנחנו מקיימים מפגשים וישיבות על בסיס יומי בטלפון. הרשויות המקומיות באזור נצרת מתואמות עם פיקוד העורף כאשר כבר סוכם שכוח מיוחד מפיקוד העורף יגיע לשלושת בתי החולים בעיר נצרת".

ניצב משנה מני בנימין, מפקד תחנת נצרת
ניצב משנה מני בנימין, מפקד תחנת נצרת

מפקד התחנה מסביר שהמצב הנוכחי בשליטה אך ייתכן ואם יימשך המצב הקשה לאורך זמן אנו נתחיל לראות תוצאות שליליות: "יש פחות אירועים פליליים אבל אנחנו נערכים לעלייה של אירועי שוד וחס וחלילה אלימות בתוך המשפחה". החשש הוא שבגלל הבידוד הכפוי על האזרחים, האלימות בתוך הבתים הנפיצים תגבר ואנו נשמע על מקרים מצערים.

"אנחנו מנסים בתקופה הקרובה לתת דגש על העניין ההסברתי והעברת המסרים דרך אנשי הדת המוסלמים והנוצרים", מסביר בינימין על הרצון של העירייה להפחית את הלחצים בחברה המקומית ולהנגיש את המצב לכולם. "הקמנו צוות מיוחד שיבצע אכיפה למי שלא מציית אחר ההוראות. אנו מבצעים גם ביקורי בית למבודדים כדי לוודא שהם בבידוד. מפקד התחנה גם מתאר איך במשטרת העיר מתקבלים טלפונים אנונימיים רבים לגבי מפרי בידוד.

אזור המעיין בנצרת, ריק מאנשים
אזור המעיין בנצרת, ריק מאנשים

בנושא העסקים בעיר מצהיר בנימין כי מי שלא יישמע להוראות עלול לקבל גם צו סגירה: "בינתיים אין קנסות, רק מזהירים אם בעל עסק לא חיוני פותח את המקום. אם נחזור שוב והוא פתח יהיה קנס וצו סגירה מיידי". בתוך יומיים מתוך 400 עסקים באזור העיר נצרת ניתנו אזהרות לכ-100 עסקים שלא צייתו להוראות. 300 האחרים סגרו את עסקיהם על דעת עצמם בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

נצרת לא רק שלא נשארת מאחור, אלא גם על פי בנימין עושה מאמצים כבירים כדי להתכונן לכל התרחישים האפשריים: "המשטרה באזור נצרת נמצאת בהכנות מתקדמות למצב בו יוכרז סגר כללי. במצב כזה המשטרה ביחד עם כוחות של פיקוד העורף כבר חילקו את היישובים באזור לרובעים. בנוסף, ישנה מוכנות של קליטת חיילים להשתלטות על המצב".

במקביל לכל אלה, מחר צפוי להיפתח מתחם "היבדק וסע" של מוקד מד"א גם בחיפה. המוקד, בהשראת המודל הקוריאני, צפוי לקבל לבדיקות את אלו המגלים תסמינים ואושרו על ידי גורמי מד"א לבוא ולהיבדק במתחם. מנהל אגף ביטחון וחירום בעיריית חיפה אמר: "אתמול בלילה החלו בהכנות של המתחם עם הבאת המחסומים וההתארגנות העירונית. להערכתנו היום יחלו בהרצה של המתחם ומחר בבוקר יתחילו לקבל אנשים, זאת בהתאם לדיווחים של מד"א".