מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד חשף היום (ראשון) במסגרת דיוני ועדת הקורונה בכנסת כי בקרב מקבלי ההחלטות נשקלת האפשרות להטיל הסגר מלא באזורים "בעייתיים" בהם לא נשמעים להנחיות משרד הבריאות, כמו בני ברק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באב"ד אמר בדיון: "יש לא מעט בעיות בחברה החרדית, באזורים כמו בני ברק. חלק מהדיון בנושא מדבר על איך אולי נצליח לבודד את אותם אזורים". בנוסף, באב"ד הבהיר כי במשרד פועלים להחריג את ענפי הבניה והחקלאות אם יוטל הסגר מלא על האוכלוסיה.

מנכ"ל משרד האוצר התייחס בדיון גם לצעדים המתוכננים בניסיון לענות לצרכים של העצמאים ובעלי העסקים שנפגעו קשות ממשבר הקורונה. "למדינה יש רשת ביטחון סוציאלית מצוינת לשכירים. ביחס לעצמאים – מאחר שאין להם דמי אבטלה, יצרנו כלי שנותן מענה ומענק עד לאחר הפסח", אמר. "יהיה מענה בשלוש וחצי שכבות: 1. מענק על פי קריטריונים לנפגעי המשבר. 2. מענה תזרימי - הוקמו קרנות עבור הלוואות בתנאים מאוד נוחים. 3. דחיית תשלומים - הטבות רגולטוריות, מע"מ, ארנונה, מים. 4. שכבה רביעית קטנה – האצת המשק, השקעה בהשקעה במשק שאמורה להניב פריון בהמשך.

הוא הוסיף: "העסקים הקטנים הם אלו שנפגעו הכי קשה, לכן דחיית התשלומים עבורם היא הכי גדולה. אנחנו מודעים לבעיה, שמה שנתנו לעסק עד כה לא מספיק. החשש שלנו זה שברגע שנתחיל להיכנס לעולם המקורות התקציביים זה יהיה כמו להעביר מיני תקציב, יהיו וויכוחים עד אין סוף. כשנעשה תקציב, ונראה מה היו נזקי הקורונה, כמובן שנעשה קיצוצים ממקומות שונים במשק".

מנכ"ל האוצר, שי באבד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בסוף השבוע האחרון פרסם משרד הבריאות את נתוני ההדבקה לפי אזורים שהצביעו על כך שהתפשטות המגפה חריפה יותר ביישובים עם קהילות חרדיות גדולות. על רקע הנתונים האלה, שהציבו את ירושלים ואת בני ברק בראש הרשימה - תיעודים שהצטברו בסוף השבוע האחרון מאותם אזורים מוכיחים כי חרף ההנחיות של משרד הבריאות - שמחייבות את כל הציבורים – האכיפה בשטח היא בררנית מאוד.

בזמן שבריכוזי האוכלוסייה החילוניים נרשמים עוד ועוד דוחות על הפרת המגבלות, כפי שדורשות התקנות לשעת החירום, בריכוזי האוכלוסייה החרדיים - שגרת החיים נמשכת באין מפריע. הלילה בבני ברק, שם גרה קהילה גדולה של הפלג הירושלמי הקיצוני – השתתפו כ-400 בני אדם בלווייתו של הרב צבי שינקר, בכיר בפלג שהלך לעולמו, תוך הפרה בוטה של הגבלות התנועה.

השר ארדן: האירוע בבני ברק חמור, אכנס דיון דחוף עם פיקוד המשטרה

גם בירושלים צולמו הלילה תמונות דומות: תומכים רבים של אליעזר ברלנד, ראש הקהילה שנאשם בעבירות חמורות, תועדו מתקהלים ורוקדים בבירה, וכל זאת כאמור ללא כל הפרעה מצד גורמי אכיפת החוק.

ל-N12 נודע כי במשרד הבריאות שוקלים לקחת קבוצות תושבים מבני ברק ומירושלים ולבודד אותם בבתי מלון בשל מספרם הגדול של החולים בערים הללו. בימים אלה יוצא לפועל מבצע נרחב להסבת בתי מלון למלונות בידוד. המטרה במקרה זה היא לא לבודד את כל התושבים, אלא רק מי שלא יכול לקיים את הנחיות הבידוד.

חרדים קורונה שלט חרדי (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
רוב הציבור נשמע להוראות | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

אמש רופא בבית חולים גדול במרכז הארץ הזהיר כי "מה שקורה בבני ברק זה כמו איטליה, כמעט כול חרדי שמגיע לבדיקה נמצא נגוע בקורונה. יש משפחות שיש בהן 100% הדבקה. משרד הבריאות צריך לעבור דלת-דלת ולהוציא את החולים מהבתים כי אם לא - בעוד כמה שבועות נראה אותם מגיעים במסות".

ממשטרת ישראל נמסר: "מרבית אזרחי ישראל על כל גווניהם, כולל במגזר החרדי, הפנימו את ההנחיות ונשמעים אליהן. באשר להלוויה שנערכה הלילה בבני ברק, נציין כי הטיפול באירועים מסוג זה הינו מורכב ונדרש להפעיל שיקול דעת מפקדים וניהול סיכונים בשטח, כשהעיקרון המוביל במקרה זה היה סיום מהיר של הלוויה ומניעת עימותים והתקהלויות גדולות בהרבה שהיו מסלימים את המצב".