עד הבוקר (רביעי) אובחנו בישראל 76 חולים, ובמערכת הבריאות מעריכים כי עד לסוף השבוע יהיו כמאה נדבקים לפחות. שניים מהחולים החדשים שאובחנו מעוררים דאגה במיוחד: אחד מהם הוא ראש ישיבה שבא במגע עם לא מעט אנשים והשני הוא עובד רשות שדות התעופה – שנסיבות הידבקותו לא ידועות. בעקבות הידבקותו, בוטלה אסיפת העובדים בנתב"ג שתוכננה להיום. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"החולה ה-67", שהתגלה אתמול, הוא הרב דב זינגר – הרב של ישיבת מקור חיים, תושב תקוע. הרב אישר לראש מועצת אפרת, עודד רביבי, לפרסם את פרטיו לאחר שיחה עם גורמי הרפואה. הרב בא במגע עם חולה בארצות הברית וחזר לישראל בשבוע שעבר.

"הרב ביקש למסור שהוא חש בטוב, נמצא בביתו ופועל על פי הנחיות משרד הבריאות", ציין ראש המועצה. "בשלב זה ונוכח מצבו הרפואי הוא לא מועבר לאשפוז. הרב גם ביקש למסור כי כל מי שהיה עימו במגע במשך למעלה מ-15 דקות במרחק קטן משני מטרים חייב להיכנס לבידוד ולדווח למשרד הבריאות".

עוד ציין ראש המועצה: "תודה לרב דב זינגר שהסכים לפרסם את שמו ובכך לייצר מעט יציבות במציאות של חוסר וודאות בה אנו מצויים. שב ומאחל לרב ולכל חולי עם ישראל, רפואה שלמה וימים רגועים יותר". במשרד הבריאות הדגישו אמש: "המגעים הקרובים של החולה כבר אותרו ומתודרכים באופן פרטני".

הבוקר התברר כי הרב זינגר השתתף אתמול בהלוויה באלון מורה ועשרות אנשים שהו בקרבתו. הנוכחים עמדו לידו מעל לרבע שעה - הזמן הנדרש להידבקות לפי משרד הבריאות.

"לא הסכימו לעשות לו בדיקת קורונה"

אחד החולים האחרונים שאובחנו עד כה בישראל, "חולה מספר 71", הוא עובד רשות שדות התעופה. בשלב זה עדיין לא ידוע כיצד נדבק, והוא הישראלי השני בלבד עד כה שמקור מחלתו לא התברר. מדובר בתושב מרכז הארץ בשנת ה-60 לחייו: אשתו פרסמה הודעה שמספרת את השתלשלות האירועים מצידם.

במשרד הבריאות הבהירו כי החולה מאושפז בבידוד: "פרטים מלאים על החקירה האפידמילוגית ומיקומים מדויקים יפורסמו בהקדם". ברשות שדות התעופה הבהירו כי העובד לא היה במתקני הרשות בעשרת הימים האחרונים וציינו כי עובדים עמם נפגש הוכנסו לבידוד.

"מדובר בעובד המנהל את אחזקת מערכות הבקרה וגילוי האש שלא היה במתקני רש"ת בעשרת הימים האחרונים", נמסר מרשות שדות התעופה. "לאור העובדה שקיים רישום מדויק של הפגישות הן הועברו למשרד הבריאות אשר מקיים בשעה החקירה האפדימיולוגית הקשורה לעובד. עובדי רש"ת אשר עומדים ועובדים בשערי ישראל הם הקו הראשון בשגרה ובימי חירום. אנו נטפל בעובד ומשפחתו ונאחל לו ולמשפחתו בריאות ונסייע להם ככל הניתן".

קורונה
מקרים נוספים התגלו בישראל | צילום: רויטרס

בהודעה שהפיצה אשתו של החולה היא סיפרה כי הייתה במיון עם בעלה – אך שם סירבו לבדוק אם נדבקו בנגיף. "אני חשה צורך להתנצל על שהכנסנו את כולכם לסחרור עם כל מה שעובר עלינו", כתבה. "כבר 10 ימים שלו יש חום ולי 5 ימים. התחננו בפני מד"א שיבואו לקחת דגימה. אמרנו להם שהוא עובד רשות שדות התעופה, שהתחושות שלו בעיקר לא נורמטיביות, שיש לו דלקת ריאות. הם לא הסכימו".

עוד סיפרה: "דיברתי איתם שוב לפני שלקחתי אותו למיון ביום ראשון, אמרתי להם שאני לוקחת אותו למיון ואני רוצה להיות אחראית. 'תבואו לקחת דגימה לפני שאנחנו נדביק חצי בית חולים' - לא הסכימו. גם בקופ"ח זלזלו במה שאמרנו וגם במיון, למרות שהם ראו אותו איך שהוא נראה ואת דלקת הריאות ואת המדדים בדם. ולמרות הכול הם לא הסכימו, אמרו לא".

המערכת עובדת באוטומט, מבלי להפעיל שיקול דעת ולחשוב מחוץ לקופסא

בשלב זה, שחזרה, לקחה את בעלה למיון: "הוא אושפז ללילה, היה בעיקר באפיסת כוחות במצב נוראי. השכיבו אותו במסדרון. בבוקר הרופא אמר לו שילך הביתה, שאנטיביוטיקה הוא יכול לקחת גם בבית דרך הפה. החזרתי אותו הביתה ביום שני בבוקר. אחר הצהריים שוב הרגיש רע ובתנו לקחה אותו שוב למיון. שוב לא הסכימו לעשות לו בדיקת קורונה, הוא אושפז. והיום בבוקר באשפוז הסכימו לעשות בדיקה שיצאה חיובית".

עוד סיפרה: "הרגע היו כאן ממד"א ולקחו גם לי דגימה. זו הרגשה קשה למרות שאני יודעת שעשינו הכול לדווח, לבקש דגימה, להתאשפז". אשתו של החולה האשימה: "המערכת עובדת באוטומט מבלי להפעיל שיקול דעת ולחשוב מחוץ לקופסא. אז כל מי שנחשף אלינו אני מתנצלת. אמנם לא הסתובבנו יותר מדי כי הרגשנו רע אבל פה ושם בקטנה, במיוחד בקופת חולים לאומית. בריאות לכולם. ובבקשה אל תתקשרו כי אין לי כוח לענות".

 

קורונה
מקור הדבקתו של אחד החולים לא ידוע | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90