ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר הערב (שבת) בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" כי הוא בוחן יוזמה לקיים בדיקות דם מסיביות בהיקפים המוניים, בניסיון לבודד בין הבריאים לחולים בנגיף הקורונה. לפי נתניהו, אנשים שהינם חולים בקורונה או מחלימים מפתחים חיסון פנימי שיוכל לסייע בקביעה כי האדם בריא ומחוסן למחלה. לטענתו, כך ניתן יהיה להשיב את הכלכלה לפעילות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרופסור אייל לשם, מומחה למחלות זיהומיות מבית החולים שיבא תל השומר מסביר שכשהחולים בווירוס הקורונה יחלימו מהמחלה, בדיקת ההפרשות שלהם על ידי מטוש מהאף ומהגרון תצא שלילית. זאת כי הווירוס כבר הפסיק להפריש. בזמן הזה מתפתחים אצל המחלימים נוגדנים שמונעים מהם להידבק שוב בווירוס. הבדיקות האלו שונות מבדיקות דם רגילות, והן לא נעשות באף מדינה בעולם.

ההנחה אומרת שאם נעשה בדיקת דם מספר שבועות לאחר ההחלמה ונקבל נוגדנים - נדע בוודאות שהחולה לשעבר בריא לגמרי והוא יכול לחזור לעבודה ולחיים שלו מבלי להדביק אף אחד. כך, ככל הנראה, נוכל לדעת בעתיד שהוא לא יידבק בשנית בנגיף הקורונה.

לדבריו, רק אדם שחלה בקורונה יכול לפתח נוגדנים לנגיף. מדובר אמנם בהנחה תיאורטית כי הנגיף עדיין לא נלמד מספיק. עם זאת, המדענים מקווים שאדם שיהיו לו נוגדנים ידע שיש סיכוי שהוא לא יוכל להידבק יותר בנגיף. הוא יהיה מוגן. זאת, כמובן, בניגוד לשפעת שגם אם לגוף יש נוגדנים אליה, ייתכן שתחלה במחלה כמה פעמים נוספות בצורה קלה.

לדוגמה, נשים שרוצות להיכנס להיריון עושות בדיקת נוגדנים לאדמת. אם לאישה יש נוגדנים היא יכול להיכנס להיריון ללא חשש כי היא לא תחלה באדמת. 

לדבריו של פרופסור אייל לשם, גם אם לא נהיה מחוסנים לקורונה בעתיד ונידבק בה שוב - נהיה חסינים אליה. זה אמנם ייקח עוד כמה חודשים, וכרגע זה רק בתיאוריה עד שיבוצעו הבדיקות ההמוניות, אבל רק אז נוכל לדעת מי נמצא בבטחה ויכול לחזור לעבוד. רק אז נדע כמה אנשים באמת נדבקו בכל התקופה הזאת ונוכל ללמוד המון על הנגיף מאותן בדיקות. 

ייתכן, כך לדבריו, שכבר כיום יש הרבה אנשים מסביבנו שחולים בקורונה אבל חווים אותה כשפעת קלה. אם נעשה בדיקת דם עוד כמה חודשים, יכול להיות שנגלה שהם היו חולים - לפי הנוגדנים שיימצאו להם בגוף.