לפי נתונים של "מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה", הפועל בשירות משרד הבריאות, מרבית חולי הקורונה שאובחנו בישראל נדבקו בבתי כנסת וישיבות (%29), במרכזי קניות ומסעדות (כ-%26) ובבתי מלון (כ-%15). הנתונים שנחשפו היום (שלישי) מבוססים על ניתוח של יותר מ-50% מהחולים המאומתים שאובחנו בארץ עד ל-22 במרץ.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במרכז המידע מסבירים כי הכרת מוקדי ההידבקות העיקריים יכולה לסייע בנקיטת צעדים מושכלים למאבק בקורונה. "התפשטות המגפה מושפעת רבות מהתנהגות האוכלוסייה", טענו. "באמצעות הצלבת התנהגות האוכלוסייה עם מסלולים והמקומות שבהם נדבקו החולים המאומתים, אנו אמורים לזהות מגמות שיאפשרו לנו לגבש הנחיות לצמצום התפשטות הנגיף".

על כן, טוענים במרכז המידע, "יש להמשיך ולהרחיב את החקירות האפידמיולוגיות לבניית תמונה מדויקת שתאפשר קבלת החלטות מושכלת לצמצום התפשטות הנגיף". יש לציין כי הניתוח שפורסם מבוסס כאמור על מידע עדכני ל-22 במרץ, וככל הנראה שאינו משקף חולים שנדבקו אחרי החמרת ההנחיות. "התובנות עשויות להשתנות בהינתן המידע המשלים", מסרו מחברי הדוח.

עוד מדגישים במרכז המידע את חשיבות הגברת קצב הבדיקות לשם החזרה לאורח חיים תקין במדינה. "ריבוי בדיקות ובידוד מחמיר מאפשרים הקלה במדיניות הסגר", הסבירו. "דרום קוריאה מצליחה לבלום את התפשטות המגפה ומפעילה מדיניות בידוד מחמירה ומכלילה, בסיוע מאמצי איכון אקטיביים, ובכך נמנעת מהכרזה על סגר כללי. המדינה מבצעת בדיקות מסיביות על ידי ייצור מהיר של ערכות, דגימה אקטיבית וזמינות ערכות לציבור".

"סגירת בתי כנסת - חובה של ממש לשמירה על בריאות הציבור"

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים" המסייע לציבור במפגש עם שירותי דת, מסר בעקבות הפרסום כי "הנתונים הללו מראים בבירור כי סגירת בתי כנסת זוהי חובה של ממש לשמירה על בריאות הציבור. מקומות בעלי נתוני הדבקה קטנים בהרבה, כמו מערכת החינוך (3%) וחדרי הכושר (1% בלבד), סגרו - אז מקום שבו 24% הדבקה, אך הגיוני לסגור גם".

"אנו פונים לרב יוסף ולרב לאו - החמירו בפיקוח נפש", הוסיף הרב פרבר. "אנו קוראים לכל אחד להתפלל בביתו, על אף הכאב הכרוך בכך. זוהי שעת מבחן עבור הציבור בישראל, והתנהלות לא נכונה עלולה להביא אותנו חלילה לנקודת אל חזור מבחינת התפרצות המחלה".

הבוקר הודיע משרד הבריאות כי מניין החולים שאובחנו בישראל עלה ל-1,656, וביממה האחרונה נוספו לרשימה 449 מקרים חדשים. מבין החולים 31 במצב קשה, 47 במצב בינוני ו-1,528 במצב קל. המחלה גבתה עד כה את חייו של ישראלי אחד, אריה אבן ז"ל בן ה-88, שנדבק בבית האבות שבו התגורר בירושלים.