ההגבלות החדשות של משרד הבריאות: לאחר ההצהרה אמש שבה פורסמו ההנחיות לציבור והמגבלות שיוטלו על המשק - משרד הבריאות פרסם היום (שלישי) מסמך חדש שאוסר על יציאה מהבית – למעט במצבים שמחייבים זאת. המסמך קורא גם להימנע מיציאה לאתרים כגון ים וגינות משחקים כדי למנוע התקהלויות והידבקות בנגיף הקורונה. עם זאת, בשלב זה המשטרה לא תאכוף את הפרת ההנחיות. משרד התחבורה הודיע כי התחבורה הציבורית תפסיק לפעול כל יום בשעות הערב (מ-20:00) וגם בסופי שבוע. בעקבות ההחמרה בהנחיות, ראש הממשלה נתניהו שוקל למסור הצהרה הערב.

לחצו כאן לקריאת מסמך ההנחיות המלא של משרד הבריאות

לפי הודעת משרד התחבורה, הערב תופסק התחבורה החל מהשעה 22:00 וממחר ובכל יום החל מהשעה 20:00 בערב ועד לפנות בוקר. נוסף על כך, התחבורה הציבורית תפסיק לפעול בסופי השבוע החל מיום חמישי בשעה 20:00 ותחזור לפעילות לפנות בוקר אור ליום ראשון. הפסקת התחבורה הציבורית בערבים ובסופי השבוע תכלול את קווי האוטובוס, הרכבת וגם את הרכבת הקלה.

"התחבורה הציבורית בימי החול ועד לשעה 20:00 תמשיך לפעול למקומות חיוניים ובהם מרכזי תעסוקה, מרכולים ומרכזי הקניות, קופות החולים ובתי החולים", נמסר. "גורמי המקצוע במשרד התחבורה בהנחיית משרד הבריאות החליטו להפסיק את התחבורה הציבורית למקומות שאינם חיוניים ובהם מוסדות חינוך".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר בשיחה עם כתבים: "אנחנו עובדים מול משרד התחבורה כדי ליצור מצב של דילול בקווים מסוימים ולדאוג שלא יוצרו עומסים, או לבטל קווים שאינם חיונייים לצורכי עבודה או להתאים לעומס במקומות מסויימים. הציפייה היא שרק מי שחיוני ילך לעבודה".

בתוך כך עדכן משרד הבריאות כי מספר החולים בישראל עלה ל-324. מנכ"ל משרד הבריאות הזהיר מ"תקופה קשה" והוסיף: "היכולת שלנו להצליח תלויה מאוד בהתנהגות שלכם ובנו".

בשב"ס שוקלים לשחרר או להוציא לחופשה ארוכה אסירים שנדונו לתקופה של עד 4 שנות מאסר ונותרו להם
עוד חודש או חודשיים לסיום ריצוי העונש. ההצעה נשקלת במטרה לרווח את בתי הסוהר

ההנחיות המלאות

 1. אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת (עבודה בהתאם למגבלות הקבועות שיפורטו להלן ובהתאם לתקנות שיפורסמו בנפרד, הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים).
 2. אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים (באופן בודד).
 3. אין לקיים חוגים כלל, גם לא במספר מינימאלי של משתתפים, ובכלל זה חוגי ספורט וחדרי כושר. כלל זה חל גם על חוגים המתקיימים במסגרת ציבורית וגם במסגרות פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת בקבוצה של עד 5 אנשים תוך הקפדה על מרחק שני מטר.
 4. יש לשמור על הקשרים החברתיים באמצעי תקשורת מרחוק ולהימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית.
 5. הנחיות לאוכלוסיות בסיכון - קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון, יש להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.
 6. צמצום הצורך ליציאת אנשים מהבית בכלים הבאים:
  עבודה מרחוק, שיחות וידיאו ושיחת ועידה
  על כל מעסיק להקפיד על מרחק של שני מטר בין עובדים ולוודא כללי היגיינה אישית וסביבתית.
  שירותי משלוחים – רק בהגשה על סף הדלת
  יציאה לטיפולי שיניים – מומלץ לדחות את כל הטיפולים ולבצע רק במצבים הכרחיים ובמצבי חירום
 7. גם בעת יציאה מהבית במצבים המחייבים זאת (סעיף 1) – יש לצמצם מגע בין אנשים ולשמור מרחק של 2 מטרים.
 8. צריכת שירותי בריאות:

#מומלץ במידה ויש בעיה בריאותית לצרוך שרותי רפואה מרחוק ולא להגיע פיזית למרפאה ככל שהדבר מתאפשר ובהתאם להנחיות הקופה באינטרנט ובתקשורת.
#יש לבסס מיד עם תחילת ההסגר את אפיקי התקשורת עם הקופה בה אתם חברים. יש לבדוק באמצעות האינטרנט או באמצעות בני משפחה מה הנחיות הקופה במידה ותזדקקו לשרות רפואי (עליכם לוודא שאתם יודעים איך ליצור קשר עם הקופה ולעקוב אחרי הנחיות קופת החולים).
# אם אתם מרגישים שאתם מפתחים מחלה, חום, עם או בלי תסמינים נשימתיים עליכם להיכנס לבידוד בית ומניעת מגע עם בני המשפחה. יש למדוד חום פעמיים ביום. במידה ואתם מודאגים – צרו קשר עם הרופא שלכם או עם מרכז הפניות של הקופה בה אתם חברים.
# במקרה של  מחלת חום, החולה  ימצא בבידוד עד יומיים לאחר סיום החום. שאר בני המשפחה בבידוד רק במקרה של אבחנה של קורונה. 

היום: גל החום מגיע לשיא (צילום: מורן כץ, חדשות 2)
היציאה לחופי הים אסורה. ארכיון | צילום: מורן כץ, חדשות 2

כללי התנהגות כלליים נוספים

 • להימנע ממגע פיזי כולל חיבוקים ולחיצות ידיים
 • פתיחת דלתות לא בכף היד
 • להמעיט בנגיעה בפנים
 • רחיצת ידיים לעיתים קרובות
 • אוורור מקסימלי של הבית
 • יש לחטא ידיות ודלתות
 • להימנע מלנשק מזוזות ותשימי קדושה אחרים
 • להימנע מלעשן סיגריות, סיגריות אלקטרוניות או נרגילות – זו הזדמנות טובה להפסיק לעשן!
 • להימנע משימוש בכלי אחד לשם אכילה משותפת או להימנע משיתוף אוכל מפה לפה
 • יש להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית בעת השהיה בבית (הנחיות נפרדות).

כללי התנהגות מחוץ לבית

מתי מותר לצאת?

#צורך בטיפול רפואי דחוף - חל איסור על חולים עם חום ותסמינים נשימתיים לצאת מהבית, למעט במצבי חירום רפואי.
#עובדים – בהתאם להנחיות הממשלה והתקנות שיפורסמו בנפרד.
#יציאה לצורך קניית מצרכים חיוניים אם אין אפשרות לאספקה במשלוח או על ידי בן משפחה (במקרה של קשישים או חולים במחלות כרוניות).
לוויות – לצמצם ככל האפשר למינימום הנדרש ולבני משפחה קרובים בלבד ולשמור על מרחק של  2 מטרים בין אדם לאדם. להימנע משהייה בחללים סגורים.
#ניתן לצאת ל-10 דקות הליכה יחידנית במקומות מבודדים או יציאה לחצר. יש לרדת לבד במעלית או ללא קרבה לאנשים אחרים.
#שמירה על ילדים -  שתי משפחות יחד באופן קבוע יוכלו לשמור על פעוטות.

 איך להתנהג בזמן יציאה מהבית?

#יציאה ברכב פרטי – אדם אחד ברכב בלבד או בני משפחה מאותו משק בית, למעט בעת צורך בליווי חיוני כגון פינוי לטיפול רפואי שאינו דחוף.
יש להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית - יצאו הנחיות מפורטות בנפרד. 
שמירה על מרחק שני מטרים מכל אדם, בעת הגעה למקום ציבורי שיש בו אנשים.
הקפדה על היגיינת ידיים והיגיינה נשימתית.

 איך להתנהג בעבודה?

#יש להקפיד על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין העובדים בכל המקומות והמתארים בהם העובדים נמצאים.
#יש למדוד חום טרם היציאה לעבודה. במידה ויש חום או סימני תחלואה נשימתית אין להגיע לעבודה ויש להקפיד על כללי הבידוד בבית. מומלץ לקיים טבלת רישום של חום (מדידה בבוקר ובערב)
#יש לרחוץ ידיים בכניסה וביציאה לעבודה, וכן אחת ל-3 שעות לכל היותר.
#יש להשתדל ככל הניתן שלא לגעת באף ובפה, ולרחוץ ידיים לאחר מגע מסוג זה.
#יש לפזר טישו / נייר טואלט בזמינות קרובה לכל העובדים.
#יש להקפיד על כללי ההתנהגות כפי שהופיעו קודם.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, פרסם סרטון ובו הסביר את ההגבלות המחמירות. "אנחנו פרסמנו הנחיות חדשות שנועדו למנוע את המשך התפשטות נגיף הקורונה בישראל", אמר. "אלה הנחיות לא פשוטות: אנחנו מבקשים מכם להמעיט ככל הניתן ולא לצאת מהבית. תלכו רק לעבודה, אם אתם יכולים ללכת לעבודה ורק לדברים חיוניים כמו לקנות אוכל, תרופות ודברים חיוניים אחרים".

מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף: "תמעיטו במפגשים משפחתיים, תמעיטו בפעילות חברתית ככל הניתן, תשמרו על עצמכם, יכול להיות שבכל מקום שאתם הולכים אליו יש אדם שחולה ועלול להדביק אתכם. יכול להיות שאתם חולים ועדיין לא יודעים את זה ואתם עשויים להדביק אנשים אחרים. אנחנו יכולים להיות בפני תקופה קשה עם מחלת הקורונה. היכולת שלנו להצליח תלויה מאוד בהתנהגות שלכם ובנו. אנחנו נעשה את המיטב, כך תעשו גם אתם". 

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות