ההנחיות החדשות של משרד הבריאות אוסרות על יציאה מהבית ואנשים תוהים אם להפסיק ללכת לבית הכנסת, אם יש לקיים עליות לתורה, כיצד לנחם אבלים ובאופן כללי - איך נקיים תרי"ג מצוות תחת התנאים החדשים. בדיוק לשם כך הגיע ל-N12 הרב הראשי דוד לאו: ההנחיה הכללית שלו ברורה - דבר ראשון, יש לשמור על ההנחיות. עם זאת, אם יש יציאות נחוצות מהבית, וישנן כאלו, צריך לעשותן בזהירות המרובה ותוך הקפדה על הוראות משרד הבריאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רואים הרבה תמונות של אנשים שבשם שמירת דת מפרים את הוראות משרד הבריאות, מדוע זה לדעתך?

יותר משהאדם מחויב שלא יינזק - הוא מחויב שלא להזיק, וכרגע זה מצב מסוכן שבו אנשים לא יודעים שהם מדבקים. לאנשים לוקח זמן לשנות הרגלי חיים, זו חוסר בינה או חוסר הבנה. לתחושתי יהיה בסדר, כמו שהיה גם בצרפת. הם חשבו שזה לשם מצווה ולכן זה בסדר, אבל אני מקווה שב-24 השעות הבאות זה יירגע. אתמול התפללתי במניין וראיתי שיש יותר מדי אנשים, אז אמרנו שהאחרונים יצאו. הם לא יצאו, אנחנו יצאנו.  

בבית הכנסת שלנו יש כ-40 מתפללים במבנה לא גדול, האם ניתן לקיים את התפילות בשישי-שבת?

ניתן לקיים, אבל לעשות זאת במשמרות. מניין מוקדם לפני כניסת שבת ומניין אחר כך, מניין בחנייה תוך שמירת מרחק. לא צריך לבטל זה לא נכון. בדרך כלל המבנים מרווחים מאוד, ניתן להיות מפוזרים בצורה הנכונה. לא לבטל מניין. אסייג - זה נכון לפי ההנחיות העכשוויות של משרד הבריאות. אם ההנחיות ישתנו - ייתכן ונשנה. מי שחי חיי בית כנסת יודע שזה חיוני - רק צריך לעשות את זה בשכל. 

לגבי תפילות במניין, האם בעת הזו עדיף להתפלל בבית?

אם אדם חושש, נמצא בקבוצת סיכון או בבידוד- ניתן להישאר בבית. עם זאת, יש לזכור שתפילה היא דבר חיוני וצריכים להמשיך להתפלל. אם מדובר בשיעור יש פתרונות אחרים, אבל בהוצאת ספר תורה צריכים להיות עשרה אנשים, צריך להיות יצירתיים. 

האם יש משמעות לגודל אולם בית הכנסת על מספר האנשים שיכולים להתכנס בו, אם לדוגמה ניתן לעמוד במרחק שני מטר אחד מהשני?

לא נכון להתנהל כך כי אולי אצלך בית הכנסת גדול ומרווח אבל אנשים לא יתחילו למדוד ויובילו את עצמם לסיכון. צריך להפעיל שיקול דעת. 

חתן שובר את הכוס
האם ניתן לקיים חתונה? או לדחות? | אילוסטרציה: kateafter | Shutterstock.com

האם במגדל של 140 משפחות מותר להפוך את הלובי לבית כנסת?

מומלץ - אבל לא כולם בבת אחת בלובי, תתפזרו. 

האם אפשר להוציא ספר תורה מבית כנסת על מנת לקרוא בו בו בבית פרטי או בחדר דיירים בבנין מגורים? אודה לכבוד הרב על התייחסותו במיוחד לשבת זו שיש בה צורך לקרוא בשני ספרי תורה

בשבת הקרובה יש צורך להוציא שני ספרי תורה. אני מבקש מבתי הכנסת לחלק את ספרי התורה לאזורים, קומות, חניות, לובי. בדרך כלל להוציא ספר תורה מבית כנסת זה דבר חמור ולא עושים זאת. אם אתם עושים זאת, זה בתנאי שתכינו ארון שבו ישמרו את ספר התורה ושלושה אנשים יביאו את הספר ויכבדו אותו. אם לא, תסתפקו בספר תורה אחד.

כשעושים מנין שחרית תחת כיפת השמים, בימי שני וחמישי, האם מותר להוציא ספר תורה החוצה?

בשבת הזו ספציפית כן, אנחנו רוצים כמה שפחות להוציא אבל המציאות כרגע מחייבת.

מה לגבי אפיית מצות?

יש לנסות לקיים. בעיקרון זו פעילות יפה מאוד, משפחתית, מחברת ואולי גם מועילה להעברת השעות בבית. מצד שני אם מגיעים אנשים מעבר למשפחה הגרעינית, לוותר על זה השנה. 

מה לגבי טהרת אישה? האם אישה חייבת ללכת למקווה בימים אלה? 

לכל נשות ישראל משפט אחד - המקוואות מחוטאים, מטופלים. אנחנו בתיאום מלא עם משרד הבריאות כדי שהם יהיו ברמת חיטוי מושלמת, מחליפים מים כל 20 טובלות. נמשיך את חיי היום יום שלנו במקסימום האפשרי. לטבילה יש משמעות עיקרית. שמרו על המשפחה.

 כמובן שאם אישה בבידוד- יש לדחות את הטבילה.

מקווה הכי טובות
"לכל הנשים - המקוואות מטוהרות ונקיות" | צילום: mako

האם מותר לגברים לטבול במקווה? 

משרד הבריאות מטפל בנושא, מגבש הנחיות. שיהיו 10 אנשים, שבבור הטבילה יהיה רק אדם אחד. תוודאו שהמקווה עומד בהנחיות משרד הבריאות.

האם מותר לערוך חתונות? 

במעמד של 10 גברים בפיזור נכון עם האימהות והאחיות. נשתדל לפזר כמה שיותר במקום פתוח. הנגיף עובר בצורה טיפתית. אדם שמדבר במרחק קטן יכול להדביר. אבל בחתונה שזה דבר מהותי, אני מציע למי שחשב להינשא בעוד שבועיים שלושה, אין מה לדחות את החופה. אתם תעברו ביחד כזוג את החג.

האם בשל המצב ניתן לדחות חתונה? 

לא כדאי, יש הבדל גדול בין זה שזוג נשוי או זוג לא נשוי יושבים ביחד בליל הסדר, הקמתם בית. את השמחה נוכל לדחות. 

מוזיקאי שאל: האם לשתף פעולה עם חתונות ששומרות על ההנחיות?

ודאי, אם לא שומרים על ההנחיות - תברח. 

בני היה אמור לעלות לתורה. חשבנו שמחר יניח תפילין בבית הכנסת במתכונת מצומצמת, אבל אני עדיין חוששת מאוד. מה עלינו לעשות?

שיניח תפילין בבית כנסת עם מניין - לא לאבד את החוויה אם נשמרים על הכללים. 

אני בשנת אבל על אמא שלי ואומר קדיש כל יום בכל תפילה, ובנוסף לאחר שיעור הדף היומי. על פי ההוראות אני נאלץ לא להגיע לבית הכנסת ולשיעור הדף היומיי - מה לגבי הקדיש על אמא שלי? 

כל מצווה שאתה עושה היא גם לזכותה של אמא, תמשיך ללמוד. תנסה לברר אם יש באזור שלך בחנייה, בלובי, דרך החלון - אפשרות לומר קדיש. אם לא - שמישהו אחר יגיד במקומך.

בית כנסת פרטי לדיירים בבריגה
איך נכון להתפלל? ללכת לבית הכנסת? | הדמיה: devision

היינו אמורים לקיים את אזכרת השלושים מחר ולעלות לבית העלמין לגילוי מצבה ביום שישי. מה עלינו לעשות?

דווקא בית עלמין זה מקום פתוח כך שהמקום לא אמור להיות מסוכן בצורה מיוחדת. כל עוד לא הכריזו על סגר - גילוי מצבה היא יציאה חיונית. ניתן לקיים מניין.

כיצד לנהוג בניחום אבלים מבחינת מנחמים ותפילות?

כמובן לא להגיע למישהו שנמצא בבידוד, אבל בהחלט אפשר לבוא כל עוד שומרים על ההנחיות ויש פחות מעשרה אנשים. אל תשאירו את חבריכם בודדים - בואו מעט אנשים כדי לנחם, אם מגיעים והבית מלא עושים שלום מהחלון או מהדלת והולכים. אם אי אפשר תרימו טלפון.

באיזה אופן ניתן לערוך ברית מילה לתינוק? האם יש חיוב במניין?

יש חיוב אבל בוודאי שהברית כשרה גם בלי מניין. אם יש אפשרות לקיים עם מניין זה עדיף. 

איך לשמור מרחק בעליות לתורה? האם נכון לקצר תפילות שבת?

לא לקצר את התפילה, לשמור דאגה, זהירות, הקפדה אבל לא היסטריה.

אולי כדאי להפעיל מניינים מסוימים אשר ישודרו בשידור חי ברחבי הארץ ויוכלו להצטרף אליהם בבתים (נדמה לי שהרב הראשי הספרדי אישר זאת בעבר לחיילים הנצאים בלי מניין)?

הרמקול וכלי התקשורת שעליהם דיברו לפני 20 שנה שונים לגמרי ממה שיש היום. באמצעים דיגיטליים יש השהייה עד שהציבור שומע. לא עובד מניין בסקייפ. כולם צריכים לשמוע ולראות זה את זה באותו זמן. 

האם ניתן וצריך לברך הגומל על הטיסה לאחר שבועיים בבידוד?

מתי שאת מרגישה שמחה על זה שחזרת, עדיף בסוף הבידוד.