הנחיות חדשות ומחמירות למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל: ראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות ליצמן ובכירי משרד הבריאות קיימו הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות ההתפשטות הנרחבת של נגיף הקורונה בישראל, במהלכה הצהיר נתניהו שמדובר במגיפה עולמית - ושישראל נוקטת בצעדים מחמירים על מנת למנוע את התפשטות הנגיף בישראל. הנהלת אל על מכנסת דיון חירום בעקבות ההתפתחויות. במשרדי הבריאות והפנים מעריכים: בעקבות ההנחיות - כ-100 אלף ישראלים יהיו בבידוד‎.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

11 הצעדים של משרד הבריאות להתגונן בפני הקורונה:

1. ישראלים השבים מ- צרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד אוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד והיא אינה תקפה לגבי נוסעים שחוזרים מהמדינות הללו בטיסות קונקשן. 
2. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל, אלא עם יציגו יכולת מוכחת לבידוד בית. ישום החלטה זו יכנס לתוקף בימים הקרובים.
3. איסור גורף לקיום כנסים בינלאומיים בישראל.
4. תושבי ישראל השבים מכינוסים בינלאומיים בחו״ל– יחויבו בבידוד בית 14 יום.
5. עובדי מערכת הבריאות – איסור גורף לצאת לחו"ל.
6. חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש.
7. חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש , לאנשים שחזרו מכל יעד בחו״ל
ב 14 הימים האחרונים.
8. המלצה לנציב שירות המדינה לאסור באופן גורף יציאות עובדים לחו"ל.
9. המלצה לבני 60 ומעלה ולבעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב , סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני , להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו״ל או בעלי תסמינים או אנשים החשודים כחולים.
10. תיירים ששהו באיראן, עיראק, סוריה, לבנון (ב-14 יום האחרונים) לא יורשו להיכנס.
11. משרד הבריאות ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה ולהימנע מלחיצות ידיים.

ההנחיות החדשות והמשמעותיות: בידוד של 14 יום לשבים מגרמניה, ספרד, אוסטריה, שוויץ וצרפת, איסור על קיום כינוסים של מעל 5,000 איש והימנעות מלחיצות יד. הבידוד הוא למשך 14 יום מיום עזיבתו של האדם מארץ היעד. למשל: אם אדם חזר ביום שישי מאוסטריה, אז הוא חייב בבידוד עד ה-12 למרץ (8 ימים בלבד). 

בעקבות ההנחיות, משחק גביע המדינה בין מכבי חיפה להפועל ב"ש שתוכנן להיערך הערב בסמי עופר נדחה. המשחק בין קבוצות הפועל ת"א להפועל רעננה במסגרת רבע גמר גביע המדינה המתוכנן להיערך היום בשעה 19:30 יתקיים כמתוכנן תחת מגבלת הקהל וזאת לאחר תיאום עם ראשי הקבוצה תוך התייחסות לצפי הקהל.

"סיימתי דיון עם שר הבריאות והצוות המקצועי לגבי הטיפול שלנו במשבר הקורונה", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח מסיבת העיתונאים. "אני אומר משבר - אבל אנחנו בעיצומה של מגיפה עולמית - זו האמת וצריך להגיד אותה. ייתכן שהיא מהמסוכנות ביותר שהיו במאה השנים האחרונות, אבל ישראל נמצאת במצב טוב יותר ממדינות אחרות במערב".

קלפיות "קורונה" במהלך היום (צילום: תומר ניוברג, פלאש/90 )
המאבק בהתפשטות הקורונה בישראל עולה מדרגה | צילום: תומר ניוברג, פלאש/90

לדברי נתניהו, "אנחנו נמצאים במצב טוב כי הנחיתי על מדיניות יתר ולא מדיניות חסר, נקטנו צעדים נוקשים כדי להאט את קצב התפשטות המחלה בישראל וזה מה שקרה. נקטנו במדיניות של בידוד ובדיקות נרחבות, בזמן שמדינות אחרות לא עושות כך. נקטנו גם במדיניות נוקשה לגבי השבים בטיסות מחו"ל. הנחינו להיכנס לבידוד של 14 ימים".

"היום אנחנו נוקטים בעשרה צעדים נוספים, למשל: דרישה מכל הבאים מצרפת, שוויץ, אוסטריה וגרמניה להיכנס לבידוד עצמי של 14 יום. אנחנו במצב של שליטה באירוע. דווקא בגלל זהירות המשנה שאנחנו נוקטים וגם בגללכם אזרחי ישראל. אזרחי ישראל מאוד ממושמעים ונשמעים להערות שלנו - נקטנו גם צעדים יוצאי דופן כמו קלפיות נפרדות על מנת לבודד את הנגיף מכלל האוכלוסייה".

"אני נותן דוגמה אחת וחשובה- צריך להקפיד הקפדה אדירה על היגיינה אישית. זה אומר לעשות דבר שהוא נגד האופי שלנו ונגד הטבע שלנו, נגד המנהג שלנו ללחוץ ידיים. פשוט להפסיק ללחוץ ידיים כפי שאני עושה. אפשר להגיד שלום. תמצאו את הדרך להימנע מלחיצות יד ומדברים אחרים שיבקשו מכם משרד הבריאות".

"הצוות כאן עושה עבודה יוצאת מן הכלל. ריכוז המאמץ הוא במשרד הבריאות אבל כל משרדי הממשלה וגם מד"א עובדים בצואה יוצאת מן הכלל. מדי יום ואפילו מדי שעה אני אגיד לכם לעשות את ההיערכות הנכונה - ואנחנו נוכל לצלוח את המשבר יותר טוב מכל מדינה אחרת". 

"יש 15 חולים בישראל נכון להיום, לא נאפשר כנסים של יותר מ-5,000 איש" 

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הצהיר: "אנחנו לא נהסס לעשות שום דבר גם אם זה לא פופולרי. אנחנו ממונים על הבריאות ואנחנו נעשה את הכל. נחמיר גם כשצריך. אנחנו לא נאפשר כנסים של למעלה מ-5000 איש. אנחנו לא רוצים בכלל שאנשים מחו"ל יגיעו להשתתף בכנסים. אין לנו שליטה מאיפה הם באו ועם מי הם היו במגע. אנחנו במשרד הבריאות בודקים מספר פעמים ביום ולא נהסס להוציא הנחיות". 

יעקב ליצמן  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
שר הבריאות ליצמן במסיבת העיתונאים | צילום: החדשות 12, החדשות12

"נכון להיום יש 15 חולים בישראל", הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "הדבר הטוב זה שאנחנו יודעים כל אחד ממי הוא נדבק ומתי - זה אומר שהאירוע בשליטה. המטרה שלנו היא באמת להקטין את המספר, להאט את הקצב ולשמור ככל הניתן על היכולת שלנו לזהות נדבקים. השליח המיוחד של משרד הבריאות חזר מסין והמסר שלו הוא להיות זהירים". 

משה בר סימן טוב (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב | צילום: החדשות 12, החדשות12

"הדבר השני הוא להגיע לאנשים החולים כמה שיותר מהר. אנחנו עושים פי ארבעה יותר בדיקות מאשר בארה"ב וממדינות אחרות. אנחנו רוצים לצמצמם את פוטנציאל ההדבקה של אותם אנשים - זאת הדרך לצמצם את מספר החולים", הבהיר. אנחנו רואים שמדינות שלא עושות את הצעדים שאנחנו עושים מגיעות למצב שהן נוקטות בצעדים יותר קשים". 

"ביפן מדברים על ביטול האולימפיאדה. אנחנו מנסים לעשות את הצעדים המעט קשים קודם כדי למנוע את הצעדים הקשים באמת יותר מאוחר. 
כל מי שישתתף בכנס בינלאומי יצטרך להיות בבידוד 14 יום, אנחנו נאסור על עובדי מערכת הבריאות לנסוע לחו"ל, אנחנו נאסור אירועים המוניים מעל 5000 איש. אלה הצעדים נכון לעכשיו".