בשל המשך התפשטות נגיף הקורונה, וההנחיות החדשות של ראש הממשלה ומשרד הבריאות, הרב הראשי לישראל פרסם היום (חמישי) הנחיות הלכתיות להתמודדות עם הנגיף. בין היתר התייחס הרב לאו לתפילות בבית הכנסת וללימודי תורה. "ההנחיות הללו מחייבות גם על פי ההלכה", הבהיר הרב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אמש הודיעו ראש הממשלה ושר הבריאות על משנה זהירות שאנו מחויבים לנהוג מחשש להתפשטות מחלת הקורונה", התחיל הרב הראשי את מכתבו. "האדם מחויב לשמור על עצמו שלא יזיק את זולתו אף יותר מלשמור עצמו שלא יוזק. הדבר מחייב הקפדה מוחלטת על הוראות שנתנו גם אם הן קשות ומכבידות".

תפילות בבתי כנסת

בהתאם להנחיית גורמי המקצוע להגביל את מספר המתכנסים למאה איש, הורה הרב לחלק את המניינים בבתי הכנסת למספר מניינים שכל אחד מהם ימנה עד מאה איש. במידה וקיימת צפיפות רבה בבית הכנסת למרות שאין בו מאה איש יש להתחלק לכמה מניינים.

בנוסף, הרב הראשי הנחה שבתי הכנסת ובתי המדרש חייבים להיות מאווררים וחובה על גבאי בתי הכנסת להקפיד ולשמור על היגיינה מרבית בכל מרחב בתי הכנסת. כולל אמצעי חיטוי ראויים.

על פי הוראות הרב, אדם שנמצא בבידוד או מי שנמצא בסיכון גבוה להידבק, יתפלל בביתו וישתדל לכוון את זמן תפילתו לשעה שהציבור מתפלל.

מפגש לשיעורי תורה

על פי ההוראות החדשות של הרב, שגרת החיים חייבת להימשך, לפיכך אין לבטל מניין או שיעורי תורה.

ישיבות ומוסדות לימוד

על פי הוראות משרד הבריאות, מוסדות החינוך ממשיכים לעת עתה כרגיל. "כוח התורה וקול התורה יעמוד לכלל ישראל ולעולם כולו לזכות, זאת עד אשר יינתנו הנחיות אחרות", כתב הרב.

טבילה במקוואות

על פי הרב יש לקיים אורח חיים ושגרה בנושא טהרת הבית ואין מקום לחשוש." אישה שעל פי ההנחיות אמורה להיות בבידוד - תפעל כפי המתחייב ממצבה".  

קיום חתונות

על פי הוראות הרב, אין לדחות חופה בשל המצב הנוכחי. לטענתו עדיף לערוך אותה עם קהל מועט מאשר לדחותה.

מצוות ביקור חולים

"מצות ביקור חולים חשובה, אבל יש להימנע מלקיימה במצב זה וגם לא לבקר בבתי מבוגרים מחשש העברת המחלה", כתב הרב הראשי. "יחד עם זאת יש למצוא את הדרך כיצד ניתן לסייע לאותם בודדים שאין מי שרואה את מצוקתם".

"הקפדה על שמירת הוראות אלו היא חובה מן התורה: 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם', סיכם הרב. "המצב הנוכחי מחייב להרבות בתפילה ועל כן יש להוסיף בסוף התפילה, ערב, בוקר וצהרים ולומר בציבור את פרקי תהילים י"ג, כ', ותפילת מי שברך לחולים".