יומיים לאחר פרסום ההנחיות הדרמטיות לציבור שנועדו למנוע את התפשטות הנגיף, היום (שני) מתקיימים דיונים נוספים שעוסקים בשאלה אם להחמיר את ההנחיות החדשות. זאת, כשברקע נמשך כל העת העימות בין אנשי משרד הבריאות לאוצר בדבר ההנחיות. הכיוון המסתמן: לא יוחלט על השבתה מלאה, אך יבוצע "דילול" נוסף של עובדים במגזר הפרטי והציבורי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד עולה מהדיונים בהובלת ראש הממשלה כי תהיה הקלה בזכאות לדמי אבטלה: כפי שפרסמנו הבוקר, רף הזכאות לדמי אבטלה יופחת ל-6 חודשים. הדיונים יימשכו לאחר השבעת הכנסת. עקב ירידות חדות בבורסה של יותר מ-8%‎ - הופסק המסחר, שנפתח באיחור בשל הצניחה.

במשרד הבריאות שואפים להביא להשבתה מלאה ולעבור למשק לשעת חירום בניסיון להביא לכמה שפחות מקרים של הידבקות, אלא שגורמים בכירים במשרד האוצר סבורים שמהלך כזה של השבתה כללית עלול להביא לקריסה כלכלית. 

בדיונים משתתפים בין היתר שר האוצר, שר הבריאות, שר הכלכלה, שר התחבורה, ראש המל"ל, מנכ"לי משרדים וגורמים נוספים. למרות העימות בין משרדי הממשלה - המגמה המסתמנת היא צמצום מקומות העבודה ככל האפשר, כל זאת בניסיון נוסף למנוע מגע אפשרי מתוך הבנה שרק שמירה על המרחב תוכל לצמצם את התפשטות הנגיף.

העימות סובב סביב השאלה עד כמה להחמיר את ההנחיות, שיביאו מטבע הדברים גם להעמקת הפגיעה במשק, ולא אם יש בכלל צורך בכך. גורמי המקצוע במשרד הבריאות מבקשים לבצע סגר מחמיר - ומדברים על צעדים הדרגתיים, וכרגע לפחות לא על סגר מוחלט. המשרד הציע לקבוע חלון זמנים שרק בו יותר לצאת מהבתים, ובמקביל הגישה לקניית מזון והצטיידות תותר באופן רציף. הכוונה היא חלון זמנים מדי יום. שעות שבהן יותר לצאת. במשרד האוצר מנגד מודאגים ממצב המשק ומנסים לשמור שכמה שיותר עסקים ימשיכו לעבוד. ההכרעה כאמור תתקבל אצל ראש הממשלה נתניהו, ככל הנראה בשעות הערב.

מתפללים ברחבת הכותל עם הגבלות הקורונה
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

במקביל, ההשבתה החלקית במשק נמשכת - וכבר נותנת את אותותיה: מאז חצות ועד 9:00 בבוקר נרשמו באתר שירות התעסוקה 7,000 דורשי עבודה חדשים. אתמול נרשמו 11,800 דורשי עבודה, מתוכם 7,400 שהוצאו לחופשה ללא תשלום. לפי נתוני שירות התעסוקה, מאז תחילת מרס ועד הבוקר ב- 9:00 נרשמו 40,000 דורשי עבודה. חצי מהם יצאו לחופשה ללא תשלום. בחודש פברואר, לפני תחילת המשבר, נרשמו 321 איש בלבד עקב חופשה ללא תשלום ובינואר - 248 איש.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, אמר: "אנו עושים כל שביכולתנו להקל על הציבור בימים מורכבים אלה. נמשיך להרחיב את התשתיות והיכולות של אתר שירות התעסוקה, ובמקביל, אנו מתגברים את מוקד *9687, שנותן מענה טלפוני להרשמות".

מספר הבדיקות לקורונה יעלה בקרוב משמעותית

במקביל לדיון בהובלת ראש הממשלה, בארגון הדסה הודיעו שבדיקות המעבדה לקורונה תשולש לאור פניית משרד הבריאות, וזאת לאחר שהמעבדה המרכזית של המשרד בבית החולים איכילוב נסגרה כי סגנית מנהל המעבדה נדבקה בנגיף.

מהדסה נמסר כי המעבדה לווירולוגיה קלינית התגייסה כולה - כולל מדעניה ועובדי המעבדות ומתנדבים - כדי לנסות ולהיות תחליף מסויים למעבדה המרכזית של משרד הבריאות. למעבדה גויס צוות מתנדבים שמושתת על דוקטורנטים מתחום מדעי, שיעבדו 3 משמרות ביום כדי להכפיל ואף לשלש את מספר הבדיקות במעבדה, כולל בלילות ובסופי שבוע.

קורונה בישראל
קורונה בישראל | צילום: Yonatan Sindel/Flash90
נתניהו וריבלין שומרים מגע
הנשיא ריבלין ורה"מ נתניהו מקפידים על ההנחיות | צילום: קובי גדעון , לע"מהמעבדה המרכזית של משרד הבריאות ביצעה עד אמש כ-480 בדיקות ליום, וכעת הדסה תנסה לסגור את הפער שנוצר. לצורך כך הוכנס הבוקר רובוט חדש למעבדה, גויסו מכשירים ממעבדות מחקר ובסיוע האוניברסיטה העברית בירושלים ונבנה מתחם מבודד לקליטת החומר הביולוגי לעיבודו ונטרולו בעזרת מערכות אוטומטיות. עם זאת, בהדסה פנו שוב למשרד הבריאות בדרישה שיורה להרחיב את הבדיקות ולבצע מינימום 25 אלף בדיקות ביממה.

ההנחיות המעודכנות והמלאות של משרד הציבור נכון לעכשיו
- כלל בתי הספר וגני הילדים ייסגרו: כולל חינוך ומיוחד וללא קשר למספר הילדים במסגרת. ההנחיה חלה גם על פנימיות, מעונות יום, משפחתונים, מחנות נוער, קייטנות וצהרונים

- כל מקומות הבילוי והפנאי ייסגרו: בכלל זה קניונים, ברים, בתי אוכל (למעט אוכל שנמכר שלא לצריכה במקום), חדרי כושר, פארקי מים, גני חיות, בתי קולנוע ומוסדות תרבות, מתקני שעשועים ולונה פארקים, אתרי מורשת

- מרכולים ובתי מרקחת יישארו פתוחים

- חל איסור על כל התכנסות של יותר מ-10 אנשים

- משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית

- על מקומות העבודה להיערך להעברת העבודה לבית: בשלב זה ניתן להמשיך לעבוד עם שמירה על מרחק 2 מטרים בין העובדים

- יש להימנע מנסיעה של יותר מ-2 בני אדם ברכב

- כלי שיט ציבוריים ורכבלים ייסגרו

- תפילות וטקסים דתיים ייערכו רק בקבוצות של עד 10 אנשים - ובמרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם

- בתי מרחץ ומקוואות גברים ייסגרו

- חל איסור לבקר קרובים במסגרות רווחה, סיעוד או בריאות המשמשות כבתים קבועים עבור תושביהם - למעט מלווה אחד לכל היותר, רצוי מלווה קבוע

- עסקים לטיפול לא-רפואי בגוף האדם ייסגרו