בעקבות העדויות שנחשפו ב-N12 על כך שליצמן הפר את הנחיות משרד הבריאות, גורמים מקצועיים ושרי ממשלה מתחו אמש (חמישי) ביקורת קשה על תפקודו של שר הבריאות במשבר הקורונה. שרים טענו שבמשך השבועיים האחרונים ליצמן סיכן אותם ביודעין: "צפצף על ההוראות ולא שמר על מרחק". מלבד זאת, חברי כנסת מתחו ביקורת על התנהלות משרד הבריאות שעד עכשיו לא פרסם את החקירה האפידימיולוגית של השר ליצמן שפגש בשבועיים האחרונים פוליטיקאים רבים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורם מקצועי בכיר במשרד הבריאות הגיב בחריפות לחשיפה ובשיחה עם N12 הוא אמר: "אם העובדות נכונות זה מזעזע. מי ראה דבר כזה - שר שהולך נגד הנחיות המשרד שלו? נורא. ליצמן הוא אדם שלא צריך יותר לקבל את תיק הבריאות". אותו גורם הוסיף: "לגבי החקירה האפידמיולוגית שלו, ככל חקירה היא צריכה להיות שקופה לציבור. לא ברור לי למה היא לא פורסמה עד כה. אנשים רועדים ממנו מפחד ולא מדברים נגדו כי הוא נקמן. עובדים רבים במשרד הבריאות שחושבים שהקדנציה האחרונה שלו, לא הייתה ראויה".

סימן טוב, ליצמן וביבי
צילום: Flash 90

אחד השרים הבכירים בממשלה אמר: "הוא צפצף על ההוראות ולא שמר על מרחק. כולנו נזהרים קלה כחמורה בימים האלה, אבל דווקא שר הבריאות פשוט לא מבין את גודל האירוע, מסכן את כולנו ופוגע בסוף בקבלת ההחלטות". לא רק מתנגדיו של ליצמן קראו להדחתו - גורם מקצועי בכיר במשרד הבריאות הביע זעזוע מהעדויות: "לא צריך יותר לקבל את תיק הבריאות". השב"כ לא ביצע איכון לטלפון של השר, שמצדו הכחיש את הטענות.

גם משרד הבריאות עצמו סופג את הריקושטים מהפרשה - במקביל לביקורת הקשה שנמתחה על התנהלות השר, עלתה השאלה מדוע משרד הבריאות לא פרסם עד עתה את החקירה האפידמיולוגית של ליצמן, או לפחות את המקומות הכלליים בהם שהה. ליצמן היה בכנסת בשבוע שעבר ופגש לא מעט אנשים, פוליטיקאים יועצים ודוברים. יועץ פוליטי בכיר אמר: "הייתי איתו בחדר! אף אחד לא התקשר אליי להודיע לי כלום".

מדוע לא בוצע איכון לטלפון של ליצמן?

תהיה נוספת היא האם במסגרת החקירה האפידמילוגית של השר ליצמן יופעלו האמצעים המיוחדים של איכון הטלפון של השר, כפי שהם מופעלים כלפי יתר אזרחי ישראל. משרד הבריאות עוד לא השיב בעניין, ונראה שניתן היה לצפות שיודיעו האם גם במקרה של שר הבריאות הופעלו אותם אמצעים והאם גם פרטיותו נפגעה כמו פרטיותם של רבים שנדבקו בקורונה. בשב"כ טוענים שאין הבדל בין שרים וחברי כנסת לשאר האזרחים ואמרו כי אין להם כל נגיעה לרשימת החולים, עליה אמון משרד הבריאות.

אפליקציית המגן
צילום: משרד הבריאות

"דווקא שר הבריאות מסכן את כולנו ופוגע בקבלת ההחלטות" 

רק בשבוע שעבר ביום בחמישי פורסמו במהדורה המרכזית עדויות וטענות מתוך משרד הבריאות שלאורך כל הדרך שר הבריאות נהג נגד האינטרס של המשרד שלו, ובצומתי ההכרעה הוא העדיף את טובת האדמו"רים, את העניין של התורה והאמונה על פני ההנחיות. זה בא לידי ביטוי בעיקר בסוגיית פתיחה וסגירה של בתי הכנסת והמקוואות, סגירת הגבול עם בלגיה והגבלת מסיבות פורים. לכן במשרד הבריאות לא מופתעים מהעניין, אבל מאוד זועמים.

אתמול נחשף ב-N12 כי לפי עדויות שר הבריאות הפר את ההנחיות של משרד הבריאות בלפחות שתי תפילות שונות שבהן נכח. ליצמן השתתף בתפילה בשבת האחרונה בביתו של חסיד גור, כך לפי עדות של מארח התפילה.

מלבד זאת, כמה מהמתפללים בבית כנסת "בית ישראל" הסמוך לביתו של השר העידו: "ליצמן היה בבית הכנסת ביום שני האחרון והשתתף בתפילה בבית פרטי בשבת". יצוין כי לפי העדויות אירועי התפילה התקיימו ימים לאחר שמשרד הבריאות אסר על תפילות במקומות סגורים ובבתי כנסת. בסביבת שר הבריאות מכחישים בתוקף את הטענות.

תגובות סוערות במערכת הפוליטית

לאחר פרסום העדויות, יו"ר סיעת יש עתיד יאיר לפיד הגיב ואמר שאם נתניהו לא מפטר את ליצמן מתפקידו עוד הערב, אין לממשלה את התוקף המוסרי לנהל את משבר הקורונה. חברת סיעתו קארין אלהרר הוסיפה: "התנהלות שר הבריאות כפי שנחשפה היא מופקרת. חייבים שר בריאות שמחויב לטיפול במגיפת הקורונה ולא אחד שמפר את הוראות הממשלה בנושא". 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ מסר בתגובה: "יפוטר ליצמן. שר בריאות שמפר את ההנחיות שהוא עצמו חתום עליהן, ופועל משיקולים עקומים שיתכן וגרמו לפגיעה בריאותית קשה, אסור שימשיך לכהן בתפקידו אפילו יום אחד נוסף".

 

 

התנועה לאיכות השלטון קראה לראש הממשלה לפטר את שר ליצמן עוד הערב: "שר בריאות המפר את הוראות החירום שהמשרד בראשו הוא עומד הוציא, תוך שהוא מעמיד את עצמו ואחרים בסכנת נפשות – אין מקומו בממשלה".

מלשכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר בתגובה לעדויות: "מדובר בהכפשות שווא שאין להן בסיס עובדתי. מתוך אחריות לאומית הקפיד שר הבריאות ליצמן על כל הנחיות משרד הבריאות, ביטל את כל לוחות הזמנים ושיגרת יומו לאורך כל התקופה וסירב לפגוש אנשים שלא לצורך פעילות משרד הבריאות במצב החירום. יש לדחות את הניסיונות לערב לחצים פוליטיים בזמן חירום לאומי ועולמי, במטרה להשפיע על המו”מ הפוליטי שמתנהל במקביל. יודגש, כל הוראות משרד הבריאות נשמרו על ידי השר, בתפילות, בפעילות השוטפת בחמ”ל הארצי ובלשכתו".

בהכנת הכתבה השתתפו: ענבר טויזר, ירון אברהם, יואב אבן ודנה ויס