ד"ר לירן נבט גולן, רופא שממתין לקבלת תקן בהתמחות וחבר הנהגת ארגון המתמחים "מרשם", יושב בזמן משבר הרפואה הגדול ביותר שחוותה מדינת ישראל וצופה בטלוויזיה. הוא לא בבידוד, הוא רופא מוסמך בלי עבודה. בטור מיוחד ל-N12 הוא קורא למערכת הבריאות להרחיב מידית את מספר התקנים של המתמחים בבתי החולים בישראל – לפני שיהיה מאוחר מדי. "כל פגיעה נוספת בכוח האדם תביא לקרטוע ולבסוף שיתוק של מערכת הבריאות - תנו לנו עבודה!".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בחוץ יש מלחמה. קבוצות הווטסאפ של הרופאים גועשות בהודעות על נושא אחד בלבד – קורונה". הוא מתאר את המציאות של הרפואה הישראלית בימי הקורונה. "העדויות מאיטליה וממדינות אחרות מפחידות גם את הצוות הרפואי בישראל. ישיבות צוות מבוטלות, אין יכולת ללמד סטודנטים, והמדינה כולה במצב סגירה והתכנסות מבוקרת".

פינוי חולה עם חשד לקורונה לבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"כמוני יש עוד הרבה רופאים. הרבה יותר ממה שאפשר לשער. המספרים המדויקים לא ידועים לציבור אבל כנראה מעל אלף רופאים ורופאות מוכשרים, שיושבים בבית ומחכים לתקן מיוחל שיאפשר לנו להתחיל לעבוד בבית חולים ולשרת את הרפואה הציבורית בישראל", הוא כותב. "בזמן הזה היכולת המקצועית שלנו הולכת ונשחקת, במקום שנוכל לעבוד כצוות רפואי בבתי החולים כתף אל כתף עם המתמחים השחוקים והעייפים ממילא".

הוא מזהיר מהתמוטטות מערכת הבריאות כולה עקב העומס על הצוותים הרפואיים הקיימים: "נכון, בינתיים נראה שמשרד הבריאות מצליח לנהל את המשבר, ניהול שנועד בין היתר למנוע מבתי החולים לקרוס כפי שקרה במקומות אחרים, אך אני מקווה שלא יגיע היום בו הקורונה תתפשט בממדים גדולים יותר. חבריי בשטח מדווחים על תנאים קשים ביותר במחלקות".

ד

הוא קורא למדינה לתת תרופת מנע למחסורים הצפויים במקום טיפול בדיעבד. "אנחנו מדינה של מצבי חירום, ולא של תכנון לטווח הרחוק. מתאחדים בשעת מלחמה, נתקלים בחוסרים ובקשיים ואז מנסים לטפל בהם, רק לפעמים בהצלחה. אנחנו משבחים את מי שמנהל את המשבר כאשר למעשה עלינו לכעוס- מדוע לא חשבתם קדימה? מדוע חיכיתם למצב חירום? כך עם הגירעון התקציבי, כך עם מצב מערכת הבריאות. זו אחת הסיבות לכך שכעת אנו נתקלים במחסור בציוד הנשמה לחולים, ציוד מגן לצוותים הרפואיים ונהלי עבודה מסודרים".

"אני חושש לעתיד המערכת, כי כפי שחסרים מכשירי הנשמה וחדרי טיפול נמרץ ובידוד - כך חסרים גם תקנים לרופאים בישראל. כל פגיעה נוספת בכוח האדם תביא לקרטוע ולבסוף שיתוק של מערכת הבריאות". הוא מזהיר כי בקרוב מאוד ישראל עלולה לשלם על המחסור הנוכחי בתקנים. "המחשבה שברגע שרופאים בבתי החולים יחלו או יצטרכו להיכנס לבידוד אנו, הרופאים שיושבים בבית, 'נוזנק' להחליפם בעמדות שכבר אינם יכולים לאייש היא מחשבה שאינה לוקחת בחשבון שאנחנו נידרש לתקופת הסתגלות ולמידה, שעלולים לעלות בחיי אדם".

לבסוף קורא ד"ר לירן נבט גולן למדינה "לשנות את ההרגל המגונה שלה ולתכנן קדימה. הרי זה אבסורד, להיות רופא מובטל בימי קורונה".