הפתרון למצוקת אבחון החולים? בצל הביקורת הרבה על מיעוט הבדיקות לגילוי נגיף הקורונה, במד"א (מגן דוד אדום) נוקטים צעד חדש - שיוכל לאפשר לבדוק ישראלים רבים. היום (שלישי) מוקם מרכז בדיקה המוני של מד"א בפארק הירקון שבתל אביב. על פי זכי הלר, דובר ארגון מד"א, יוקמו מספר נקודות כאלו ברחבי הארץ, שיפעלו בשיטת דרייב-אין ויספקו 6,000 בדיקות ביום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתחם ה-Drive through הראשון הוקם בתל אביב, ובהמשך יוקמו חמישה נוספים בחיפה, ירושלים, פתח תקווה, ראשון לציון ובאר שבע. המתחמים יפעלו 24 שעות ביממה, ואל כל אחד מהם צפויים להגיע ולהיבדק בין מאות לאלפי ישראלים בכל יום. מי שיאושר ע"י רופא שיש ליטול ממנו דגימה, יקבל מסרון SMS עם הפרטים, ויתבקש להגיע למתחם החדש בשעה הנקובה. במשך כל התהליך, הנבדק יישאר ברכבו, ולאחר מכן ייסע ישירות הביתה.

בדיקות ברכבים, קורונה (צילום:  Nomad1988 / shutterstock.com)
בדיקות קורונה ברכבים, קוריאה | צילום: Nomad1988 / shutterstock.com

המרכז החדש יאפשר לבדוק אזרחים בהיקף רחב שלא זוהו כחולים עד כה. במערכת הבריאות העריכו כי מספר נשאי הנגיף גבוה בהרבה מכפי שהתגלה עד כה. "אנחנו בשלבים אחרונים של ההקמה ומרחבים דומים יוקמו בעוד נקודות ברחבי הארץ שיאפשרו לקחת יותר מששת אלפים דגימות רק בעמדות הללו, זאת בנוסף להגעה של צוותים לבדיקות בבתים", הסביר הלר. "הצפי שזה יתחיל לעבוד כבר מחר או בימים הקרובים".

כשנשאל לגבי הבטיחות במרכזי הבדיקות, ענה הלר: "יש תוכנית מסודרת ומוכנה לפי הנחיות משרד הבריאות שמי שיגיע לכאן יהיו אנשים שיוזמנו לעמדות ברכבם הפרטי. אותם אנשים יורשו לצאת מהבידוד לטובת הבדיקות האלו, הם יקיימו את הבדיקות מתוך הרכב, ייקחו את הדגימה דרך החלון של הרכב פעולה שלוקחת 30 שניות והם יסעו לביתם. תוך 72 שעות יוכלו לקבל תוצאות לבדיקה".

  מכון המחקר "מיגל" פועל לפיתוח חיסון נגד הקורונה (צילום: החדשות 12)
גם המאמץ לפיתוח חיסון נמשך | צילום: החדשות 12

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי 304 ישראלים נדבקו בנגיף, מתוכם ארבעה במצב קשה - ומנגד, חמישה מהם כבר החלימו. במד"א ציינו כי אתמול נחצה לראשונה רף 1,000 הדגימות ביום. בתוך יממה הפרמדיקים של מד"א לקחו דגימות מ-1,085 איש ברחבי הארץ: מתחילת התפשטות הנגיף, במד"א אספו דגימות מכ-7,000 איש.

עוד נמסר: "מגן דוד אדום פועל, לבקשת משרד הבריאות, להרחיב את מספר הדגימות באופן משמעותי לכדי כ-6,000 דגימות בכל יום". עוד נרשם אתמול שיא נוסף כש-82,000 שיחות התקבלו במוקד 101 של מד"א ביממה אחת ונענו על ידיד כ-500 מוקדנים. "מדובר במספר השיחות הגבוה ביותר אי פעם", ציינו..

בעוד מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל ממשיך לטפס, מתגבר הצורך והביקוש לביצוע בדיקות לזיהוי הידבקות בנגיף. אמש פרסמנו כי אלפי בדיקות פשוטות לזיהוי קורונה באופן ביתי יכולות להגיע לישראל, אלא שמשרד הבריאות מונע זאת ובמשק מתרעמים על ההחלטה. 

"מתפספסת ההזדמנות להביא את הבדיקות לארץ"

מנכ"ל של חברת ייבוא לציוד רפואי אמר ל-N12 כי ניתן להכניס לישראל בדיקות, שכבר נמצאות בשימוש בארצות-הברית, אוסטרליה וסין. החברות טוענות כי על משרד הבריאות לשקול בחיוב לאשר את הכנסתן ארצה: "צריך לעשות סוויץ' בראש של אנשי משרד הבריאות, זה פתרון שיסייע לסרוק כמויות אדירות של בני אדם ולגלות האם הם חולים", טען נציג בחברת ייבוא ציוד רפואי.

הנציג הוסיף: "אני בקשר עם החברה בסין שמייצרת את הבדיקות ומספקת כמויות עצומות לאוסטרליה וארצות הברית. אין לנו כתובת עם מי לדבר ומתפספסת ההזדמנות להביא את הבדיקות תוך כמה ימים לארץ. אני חושב שיש לכך גם יתרון בצמצום הפאניקה, זו דרך מצוינת להורדת החרדה אצל אנשים שכיום לא זכאים לבדיקות".

ממשרד הבריאות נמסר אמש בתגובה: "מדיניות הבדיקות בארץ נקבעת על ידי טובי המומחים. היקף הבדיקות בישראל יהיה דומה לדרום קוריאה תוך מספר ימים. לצערנו במהלך המשבר לא מעט גורמים מסחריים מנסים למכור למערכת הציבורית בדיקות לא נחוצות. חשוב לעבוד עם שיטה מתוקפת מדעית".