המשבר שעומד בפתח והניסוי שיכול למנוע אסון: את המחדל של משרד הבריאות – המחסור במכונות הנשמה במרבית בתי החולים –  מנסים לפתור ולהציל אנשים פרטיים. אמש (שבת) פורסם בחדשות סוף השבוע כי חברה ישראלית פיתחה מענה יצירתי לבעיית מכונות ההנשמה, שמתבסס על ציוד קיים ואף נפוץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמה בוגרים של אחת היחידות המובחרות בצה"ל חברו למנהל המחלקה לטיפול נמרץ בהדסה הר הצופים, ד"ר אלחנן פריד, ופיתחו רעיון שהיה מונח למעשה מתחת לפנס אבל מישהו היה צריך לזהות אותו. הפיתוח נשען על מכשירי הנשמה ידנית – אמבו – מהסוג שיש בכל אמבולנס וגם בכל תיקי עזרה ראשונה, מדובר באלפים ברחבי הארץ.

הדסה הר הצופים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בית החולים הדסה הר הצופים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפיתוח הופך את ה"אמבו"  ממכשיר ידני לחשמלי ואוטומטי. הדבר התגלה למשרד הביטחון, למנהלת פיתוח אמצעי לחימה, שם התלהבו מהרעיון ופרשו בסוף השבוע את חסותם על הפיתוח הייחודי, גייסו את אנשי התעשייה האווירית והחלו בהדפסות תלת מימד לייצור מיידי רכיבים וחלקים כדי לקחת אלפי מכשירי "אמבו" ולהפוך אותן לאוטומטיים. כבר היום תחל סדרה של ניסויים קצרים ומהירים. אם הם יצליחו, כבר בימים הקרובים החברה תעבור לייצור סדרתי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בריאיון לחדשות סוף השבוע. "אנחנו מביאים כרגע עוד אלף מכונות הנשמה, יש לנו למעלה מאלף וכנראה נוכל לעבור לייצור עצמי אבל לכל מערכות הבריאות בעולם יש מחסורים של מכונות הנשמה", אמר לדנה ויס.

בתוך כך, במשרד הבריאות תקפו בימים האחרונים את הדרישות של בנט לנהל את המשבר. במשרד הביטחון השיבו ואמרו: "מי שמדבר כך, כנראה שלא מבין את מגבלותיו של משרד הבריאות ואת היכולות שיש בידיים של משרד הביטחון בנושאי רכש, לוגיסטיקה, היכולת לפרוש ולעזור בכוח אדם ולתת הסברה נכונה ואחודה לכל התושבים במדינה ולכן היה ראוי שראש הממשלה ישקול זאת מכיוון שגם הוא מדבר על תקופה קשה ומספר גדול של חולים ומתים, ולכן ראוי שמשרד הביטחון יוביל זאת".