במשרדי הממשלה מקיימים דיונים מרתוניים בניסיון להכריע האם להודיע רק על הפחתה דרמטית של הפעילות במשק, או להודיע עוד הערב על השבתה מוחלטת שלו. גורמים במשרד הבריאות אומרים בדיונים שהם לא רוצים שיותר משני אנשים ישבו יחד בחדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשרד הבריאות סיימו אחר הצהריים שיחת ועידה עם נציגי האוצר ופיקוד העורף על מנת להכין את המדינה והמשקים שצריכים להמשיך לעבוד בשעת חירום. פגישות העבודה ימשיכו להיערך במהלך היום, כשהמטרה היא להכין את המשק החיוני ימשיך לתפקד (תרופות, דלקים, חשמל, תשתיות, תחבורה ציבורית חיונית וכד').

כחלון: להשבית את המשק - אפשר, להחיות - בלתי אפשרי

גורמים במערכת הבריאות מציינים כי תהיה ועדת חריגים בצוות בינמשרדי שתתן היתרים לסקטורים מסויימים להמשיך לפעול. במשרד מגבשים מסמך הנחיות לסקטורים השונים במשק שהם חיוניים ולגבי אורחות חיים בזמן משק בשעת חירום. בהתייעצויות שהתקייימו היום אמר השר כחלון: "להשבית את המשק אפשר - להחיות אותו יהיה בלתי אפשרי".

גורם שנכח בשיחה אמר: "אנחנו נערכים לוגיסיטית בימים הקרובים על מנת להעביר את המדינה למשק בשעת חירום. הדבר יקח זמן היערכות מסויים, ואנחנו מבינים שהשעון מתקתק לאחור. כשתתקבל ההחלטה, הציבור יעודכן בצורה מסודרת ושקופה - הדבר לא יקרה הערב מכיוון שיש היערכות מקדימה של המשק לכל ההיבטים של תפעול בזמן חירום. בכל מקרה ועניין זו החלטה ברמת ראש הממשלה".

במשרד הבריאות חותרים להשבתה מלאה

במשרד הבריאות רוצים השבתה מלאה של כל התחבורה הציבורית ומערכת החינוך, וכעת מנסים לפתור בעיות רבות שעולות מתרחיש כזה, בין היתר הגעת חיילים לבסיסים והפסקת לימודים של תלמידים בפנימיות. 

בנוסף, במשרד הבריאות מעוניינים להשבית את המשק כולו למשך חמישה שבועות. מנכ"לי משרדי הממשלה, מצדם, מזהירים כי הדבר יוביל לפגיעה אנושה במשק. 

על פי גורם המשתתף בדיונים, ישנה היערכות לאפשרות של השבתת התחבורה הציבורית. כרגע מכינים פתרונות ייעודיים באמצעות הסעות או רכבות יעודיים לעובדים חיוניים בלבד: עובדי בתי חולים, מפעלים חיוניים, כוחות הביטחון וכד'. בנוסף, נבנית אפשרות של מפת שירות חלקית, תוך מתן מענה ייחודי למפעלים חיוניים וכוחות הביטחון.

בתום התייעצויות במשרדי הממשלה ושיחות אישיות שקיים עם צמרת האוצר במהלך כל סוף השבוע, יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הודיע כי יכנס הערב בשעה 20:00 את ראשי ההסתדרויות והאיגודים המקצועיים במשק. מטרת הפגישה: לתדרך לגבי ההיערכות הנדרשת ולגבש את הצעדים המעשיים שיתמכו במשק בתקופת החירום הצפויה.

 בהכנת הידיעה השתתפה עמליה דואק.