השיטה שנוסתה בעולם והביאה לתוצאות חיוביות: מגן דוד אדום הכריז על מבצע לאיסוף פלזמה מדמם של המחלימים מנגיף הקורונה (Covid-19). איסוף הפלזמה נעשה במטרה להזריק אותו לחולים הקשים בתקווה לשפר את מצבם הבריאותי. במקביל, מחר צפוי להתחיל פיילוט של בדיקות מדגמיות לנגיף הקורונה ללקוחות ועובדים בכמה סניפים של סופרים ורשתות שיווק ברחבי הארץ - מטרת הפיילוט היא הרחבת האינדיקציה על מספר החולים בווירוס באוכלוסייה הכללית. הוא יחל בסניפי רמי לוי בתלפיות בי-ם ובת ים ובסניף ויקטורי בבאר שבע. בהקשר זה יש לציין כי 7% מחולי הקורונה  נדבקו ברשתות שיווק. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרופ' אילת שנער, סמנכ"לית שירותי הדם של מגן דוד אדום, הסבירה על המבצע של מד"א: "במערכות הביולוגיות, כאשר אנחנו נחשפים לנגיפים או לחיידקים, מערכת החיסון שלנו מגיבה על ידי זה שהיא יוצרת חלבונים שנקראים נוגדנים. החלבונים האלה נמצאים בפלזמה של כל אחד מאיתנו אחרי חשיפה לנגיף הקורונה".

"אנחנו רוצים לקחת את אלה שהחלימו מקורונה והוגדרו כבריאים", המשיכה פרופ' שנער, "ולבקש מהם להגיע לשירותי הדם של מד"א 14 יום לאחר שהבריאו, ולתרום לנו את נוזל הפלזמה שבו מרוכזים הנוגדנים האלה".

פרופ' שנער הסבירה כיצד זה עובד: "מחברים את התורם למכונה שתוציא ממנו אך ורק פלזמה ללא שאר המרכיבים בדם ואותה אנחנו אוספים. היתרון הוא שאפשר לקחת נפח הרבה יותר גדול -  כמעט חצי ליטר של פלזמה בלבד".

יתרון נוסף של השיטה הזו הוא שאפשר לחזור על התרומה פעם בשבועיים או בחודש, לעומת תרומת דם שבה צריך לחכות שלושה חודשים בין תרומה לתרומה. פרופ' שנער הדגישה: "אנחנו מבקשים מכל מי שהוכרז כבריא, ונשלל לאחר שתי בדיקות כחולה בקוביד 19 וחלפו 14 יום לפחות מהיום שהוא הוכרז כבריא - להתקשר אלינו, נקבע לו תור וכך נוכל לאסוף מנות פלזמה".