הישראלים ינהרו לסופרים למרות האזהרות? היום (שבת) הבהירו במשרד ראש הממשלה ובמשרד הבריאות שלא צפוי מחסור במזון ושרשתות הסופרים יפעלו בכל מקרה, גם כאשר יוטלו הגבלות חדשות. למרות זאת, ובצל ההסתערות על הרשתות שהיו פתוחות בשבת, חברות נוספות הודיעו על הרחבת הפעילות. בנק ישראל הודיע כי לא צפוי מחסור בכסף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברשת שופרסל יפתחו, בנוסף לסניפים שנפתחים במוצאי שבת כחלק מהשגרה, בין עשרות למאות סניפים נוספים בצאת השבת כדי להתגבר על העומס. בעקבות זאת, יהיו הערב מעל 150 סניפים פתוחים, בהם כמעט כל סניפי רשת "שופרסל דיל" וחלק מסניפי "שופרסל שלי". 

מדפים ריקים בסופרמרקט בגלל הקורונה
מדפים ריקים בסופרמרקט בגלל הקורונה

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מסר: "שופרסל פועלת באינטנסביות וערוכה עם מלאים ועושה ככל שביכולתה על מנת לספק ללקוחותיה את השירות הטוב ביותר, הן בסניפים והן בערוץ האונליין ולתת מענה לביקושים החריגים בימים אלו. כמו כן, שופרסל יוצאת בגיוס מאסיבי של כ-500 עובדים בשלב זה, לתגבור מערך האונליין וקוראת לציבור המעוניין, ליצור קשר באתר החברה". עוד אמר במשדר המיוחד: "מי שיעלה מחירים בתקופה הזו - הוא פושע"

רשת ויקטורי תפתח חמישה סניפים במיוחד לאור הביקוש, בנוסף לשישה שפתוחים כרגיל בכל מוצאי שבת. רשת Be תפתח 5 סניפים הערב "מהרגע להרגע" - בחולון, בהרצליה, בשהם, במודיעין ובאזורי חן. 

עם זאת, רמי לוי לא יפתח הערב סניפים במיוחד אבל ברשת הודיעו כי בוחנים את האפשרות של הפעלת סניפים 24 שעות ביממה. בשאר הרשתות הנושא עדיין בבדיקה: כעת דנים שם אם לפתוח במיוחד עוד סניפים או לפתוח אותם רק על מנת למלא מדפים במוצרים. 

הנהלת מגה החליטה לפתוח הערב באופן חד פעמי את סניף הרשת בדיזנגוף סנטר.

מדפים ריקים ברמי לוי
מדפים ריקים ברמי לוי | צילום: ענת בן טוב

החל ממחר, המשטרה תאכוף את ההחלטה על סגירת המקומות הציבוריים ותפעל גם ב"מוקדי חיכוך" כגון רשתות המזון – ובכך למשל למנוע שהות של יותר מ-100 אנשים במקביל. המשטרה תקבל גם אחריות על הסברה לציבור.

בהמשך לבהלה, גורמים רבים בממשלה ניסו היום להרגיע את הציבור. דוברת ראש הממשלה, שיר כהן, מסרה הערב: "מפעלי המזון בישראל ממשיכים וימשיכו לעבוד כסדרם. יש מלאים גדולים לרשתות המזון. ייבוא המזון לישראל נמשך. כל אלה יוצרים מלאי גדול ולכן אין צורך או הצדקה באגירת מזון. כמו כן, הנגישות לרשתות המזון והפארם תמשך".

בנק ישראל מרגיע גם הוא ומבהיר כי לא צפוי מחסור במזומנים בקרוב: "המערכת הבנקאית ערוכה להמשיך לתחזק את הכספומטים ולא צפוי שום מחסור במזומן. בנק ישראל מוודא שתחת כל הנחיה הכספומטים הבנקאיים יעבדו כסדרם".

נתניהו כינס דיון חירום
נתניהו כינס הערב דיון חירום, בהמשך הערב יוכרזו ההגבלות החדשות

גם מנכ"ל משרד הבריאות התגייס להרגעת הציבור והוציע הודעה רשמית: "אזרחי ישראל, הסופרים ישארו פתוחים נקודה. אין טעם להסתער עליהם. המערכת נערכת אבל בכל תסריט אפשרי הסופרים ישארו פתוחים. אני מבקש מהציבור לנהוג באחריות ולהקשיב להנחיות הגורמים המוסמכים לכך".

משרד הבריאות והתאחדות התעשיינים סיכמו על שורת המלצות למפעלים להמשך פעילות תחת הקורונה ומניעת הידבקות בין העובדים. עמידה בהמלצות אלה תאפשר למשרד הבריאות לבודד קבוצה קטנה של עובדים במקרה הצורך. בין ההמלצות: הפרדה בין עובדים קריטיים באותו תפקיד, ביטול גורף של טיסות לחו"ל וביטול ביקורים של גורמי חוץ במפעלים. כמו כן הונחו המנהלים להציב עמדות חיטוי, לצמצם ישיבות ולשמור על מרחק של שני מטרים בין העובדים ככל שאפשר.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר: "המשק הישראלי נמצא באחד האתגרים הגדולים בתולדותיו. אני שמח שבעת הזו הממשלה פתחה ערוצי הדברות מקצועיים עם התעשייה הישראלית ונבטיח ביחד את המשך הפעילות התעשייתית ואת המשך הספקת המוצרים למשק הישראלי. נאפשר לתעשייה הישראלית להמשיך לפעול בתנאים שהוסכמו עם משרד הבריאות ונבטיח שמנוע הצמיחה של המשק ימשיך לפעול גם לאחר המשבר ולסייע ביציאה ממנו".

משה נוסבאום ויולן כהן השתתפו בהכנת הידיעה.