פרסום ראשון: הטיפול הניסיוני באמצעות פלסמות מתרומות דם של ישראלים שהחלימו מקורונה מניב תוצאות מעודדות. מצבם של כמחצית מהחולים שקיבלו את הטיפול השתפר - כך פורסם הערב (שישי) לראשונה באולפן שישי וב-N12. עוד עולה מתוצאות הניסוי שלא הוחמר מצבם של החולים הנוספים שקיבלו אותו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישראל, כמו מדינות אחרות בעולם, מנסה לטפל בחולי קורונה באמצעות תרומות דם של חולי קורונה שהחלימו. מדובר בטיפול שמובילים אותו מד"א ומשרד הבריאות, ובמסגרתו מתקשרים לכל אחד מ-2,967 הישראלים שהחלימו מקורונה, ומבקשים מהם לבוא לתרום בשיבא בתל השומר או בתחנת מד"א בכניסה לירושלים. 

כמה הסכימו לתרום עד כה? 80% המהחולים שפנו אליהם הביעו הסכמה לבוא לתרום את הדם שלהם, עם הנוגדנים שיוצרו בגוף שלהם נגד וירוס הקורונה. 

כמה תרמו? עד כה 28 ישראלים שהחלימו תרמו דם למטרה הזאת - כאחוז אחד מהמחלימים - והתרומות שלהם יספיקו ל-42 חולים. 

מי זכאי? ההמלצה של משרד הבריאות היא לתת את הטיפול הזה לחולים במצב בינוני, או לחולים במצב קשה אבל בתחילת דרכם, בשלושת הימים הראשונים של ההנשמה, שבהם הטיפול הכי יעיל. 

מי קיבל עד כה? עד כה קיבלו את הטיפול 23 חולים בישראל, והערב פרסמנו לראשונה לראשונה שמצבם של כחצי מהם - השתפר. מתוך החצי השני אף אחד מהם לא מת, ומצבו של אף אחד מהם לא הוחמר. 

חולה קורונה בבית החולים (צילום: יוסי זמיר, N12)
צילום: יוסי זמיר, N12

מעניין לציין שכשליש מהחולים שקיבלו את הטיפול הם חולים בהדסה. גורם בכיר במשרד הבריאות אומר על כך: "זה נכון שהורינו לפרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל הדסה להפסיק להפסיק לקבל באופן עצמאי תרומות דם ממחלימים כדי לטפל בחולים באופן עצמאי, כי תורמי הדם האלה הם משאב לאומי שמנוהל על ידי המדינה ולא על ידי הדסה, אבל הנה כמו שאתם רואים - אנחנו לא מתנקמים בו על זה".

במשרד הבריאות ובמד"א קוראים לאלפי הישראלים שהחלימו מקורונה ועוד לא תרמו - לבוא לתרום דם. באמצעות N12 הם מבקשים ממי שחלה והחלים לבוא ולתרום פלזמה בתחנת מד"א בכניסה לירושלים או בבנק הדם של מד"א בבית החולים שיבא.