לקראת החמרה בצעדים? ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים היום (שישי) שורת דיונים נפרדים בנושאי הצטיידות, היערכות ובחינת החמרת הגבלות התנועה על הציבור. במקביל מתקיים דיון כלכלי בנושא התכנית המקיפה לסיוע כלכלי למשק, ובעיקר לעצמאים שמתקשים להתפרנס נוכח התמשכות המשבר וההנחיות שנועדו למנוע את התפשטות הנגיף. ההחלטה על הידוק ההסגר עד כדי הסגר מוחלט מיום ראשון תתקבל במהלך סוף השבוע. בשלב זה נשקל הסגר של שבוע. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חוף הים, תל אביב
הטיילת בת"א ריקה נוכח ההנחיות

בדיונים משתתפים שרי הממשלה, מנכ"לי המשרדים ובהם הבריאות והאוצר וכן גורמי מקצוע ורפואה. הממשלה אישרה את קיצור הזכאות לדמי אבטלה ואת מתן דמי האבטלה לגמלאים. 

בכך, מחוסרי עבודה יוכלו להירשם בלשכת התעסוקה גם אם עברה חצי שנה בלבד מאז שהחלו לעבוד. במקביל מי שעבר את גיל 67 ויצא לחל"ת או פוטר מעבודתו יהיה זכאי למענק בהתאם להכנסה מפנסיה: עבור חודש מרץ ישלומו מענקים בין 2,000-1,000 שקלים, ועבור חודש אפריל בין 4,000-1,000. אין צורך לפנות ללשכת התעסוקה, אלא להמתין לפרסום האופן שבו ניתן להגיש את הבקשה לקבלת המענק. 

לצד זאת, בשעה 13:00 החל הדיון של נתניהו עם שר האוצר כחלון והנגיד על פרטי התכנית הכלכלית. התכנית שהתגבשה כוללת מסגרת של 80 מיליארד שקלים - שתורכב בחלקה מתקציב המדינה ובחלקה מקרנות סיוע. חלק מהכסף יילך להגדלת תקציב הבריאות, והרוב יילך לסיוע לעסקים קטנים.   

בישיבה אמור להיקבע מנגנון חלוקת הכספים - הדרג המקצועי באוצר חושב שזו הוצאה גדולה מדי שתגדיל את הגרעון למימדים מסוכנים ובנושא הזה נתניהו וכחלון באותה עמדה. 

עיקר הסיוע לעסקים קטנים: 

הלוואות מקרנות

הקפאת ארנונה

דחיית תשלומי מעסיקים להפרשות פנסיה של העובדים

דחיית תשלום מקדמות למס הכנסה

מתן פיצוי ישיר לעסקים בהתאם לחלק שאיבדו מהמחזור - בדומה למה שנעשה אחרי מבצעים צבאיים

ההנחיות החדשות שלפיהן אסור לצאת מהבית אלא ל-100 מטרים סביבו נכנסו אמנם לתוקף רק ביום רביעי בשעות הערב, אך כבר אתמול דיווחנו על כך ששרי הממשלה הונחו להיערך להסגר כללי בקרוב. השרים תודרכו והונחו לפעול כדי לוודא שהמשרדים שעליהם הם אמונים מוכנים לתרחיש, שכן ייתכן שהוא ייצא לפועל זמן קצר לאחר מכן.

קורונה בשוק מחנה יהודה
שוק מחנה יהודה ריק מאנשים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גם ראש הממשלה הזהיר בנאומו ביום רביעי כי ייתכן שלא יהיה מנוס מהטלת הסגר מוחלט על המשק אם לא יהיה שיפור בעקומת הנדבקים במחלה. המשמעות של הסגר מוחלט היא שזולת יציאה מהבית לצרכים חיוניים, לא תתאפשר כול יציאה, וכן שעבודות ועסקים לא חיוניים לא יוכלו לפעול כלל. 

מעבדת הבדיקות הראשונה בצה
צילום: דובר צה"ל
המעבדה לזיהוי נגיף הקורונה של צה
המעבדה לזיהוי נגיף הקורונה של צה"ל | צילום: דובר צה"ל

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה עלה ל-3,035, מתוכם 49 במצב קשה. נוסף על כך, שני חולי קורונה נוספים נפטרו הלילה בבתי החולים סורוקה והשרון: בן 93 ואישה בת 76 שסבלה ממחלות רקע קשות. בכך עלה מניין המתים ל-10 עד כה.