על רקע האופטימיות הזהירה בשל הירידה בקצב ההדבקה בישראל, גורם בכיר במשרד הבריאות מזהיר היום (שלישי) מפני התפשטות הנגיף – בשטחי הרשות הפלסטינית. על פי אותו גורם לא יהיה מנוס מלספח את שטחי יהודה ושומרון לישראל מבחינה רפואית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגורם הבכיר הסביר שישראל ושטחי הרשות הם "כלים שלובים" מבחינה אפידמיולוגית והפוטנציאל להתפשטות הנגיף. לכן, כך על פי אותו גורם, יש לאחד את המאמצים בישראל וברשות לאיתור ובטיפול של חולים.

הגורם כינה את הרשות הפלסטינית "חור שחור" בכל הנוגע למספר החולים ושלמעשה אין דרך לדעת את מספר החולים בשטחיה. נכון להיום, ברשות הפלסטינית ישנם 107 חולים מאומתים שנדבקו בנגיף הקורונה.

עם זאת, המספר הנמוך יחסית לא משקף את המצב האמיתי, וזאת משום כמות הבדיקות הנמוכה שמתבצעת בשטחים אלו: עד כה בוצעו 6800 בדיקות בכל שטחי יהודה ושומרון בסך הכל. גם במזרח, שם התגלו עד כה 70 חולים מאומתים חוששים שמספר הנדבקים האמיתי גדול הרבה יותר. כעת, התושבים דורשים להקים מתחם בדיקות "דרייב אין" באזור עטרות.

למרות הטענות הקשות, תושבים בשטחי הרשות הפלסטינית טוענים כי השלטון של אבו מאזן פועל באופן רציני מאוד במאבק בנגיף. תושבי הכפרים נמצאים בכתר – כך שהם לא יכולים לצאת מהמקום, ותושבי הערים נמצאים בעוצר ואינם יכולים לצאת לרחובות.

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופסור גבי ברבש התייחס ליווח והסכים שמדובר בבעיה קשה. "הרשות הפלסטינית היא חלק בלתי נפרד ממה שקורה בישראל", הסביר. "אני מדבר בעיקר על מזרח ירושלים שהיא חלק בלתי נפרד מהרשות. שם המעבר הוא חופשי, מה שקורה שם יקרה פה".

"הרשות באמת משקיעה מאמצים ואנחנו לא עוזרים להם מספיק לעשות סקרים כדי להכיל את מה שקורה שם", הוסיף פרופסור ברבש. "זה יגיע גם אלינו ואין לנו את היכולת להכיל את הצרכים שלהם כי גם אנחנו בבעיה. צריך לעזור להם להשתלט על מה שקורה שם".