רותם חן, צעירה ישראלית ממילאנו, לא דמיינה שהעיר שוקקת החיים שבה היא מתגוררת תהפוך בן רגע לעיר רפאים. בפוסט שהעלתה לפייסבוק היא מתארת את המציאות המסוייטת במדינה שהפכה למוקד התפרצות הקורונה השני בחומרתו בעולם וחיה תחת סגר. "לראות את איטליה של החיים הטובים הופכת למקום אפל של מלחמה זו מציאות שלא חשבתי שאחווה", היא כותבת וגם שולחת מסר לישראלים בארץ: "אפשר היה למנוע את זה אם מלכתחילה היו מקשיבים להוראות, תהיו זהירים זה לא צחוק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באיטליה נדבקו בנגיף כבר יותר מ-12 אלף בני אדם ומניין הקורבנות חצה את ה-800. 60 מיליון אזרחי המדינה נמצאים בסגר וחיים תחת הגבלות קשות. רותם מספרת על תחושות הפחד, הייאוש והבלבול שהשתלטו על התושבים. 

"אנשים מבולבלים, עצובים, חרדים, חסרי אונים ובעיקר לא מבינים איך המציאות הזו נכפתה עליהם ומתי כל הסיוט הזה ייגמר", היא מתארת בפוסט. "אסור לצאת לרחובות, משטרה מסתובבת ועוצרת כל אדם מחוץ לבית. הכל סגור - עסקים, מרכזי קניות, חנויות. הרחובות ללא נפש חיה, הרגשה של סוף העולם".

 Duomo di Milano
Duomo di Milano | צילום: רויטרס

היא מכה על חטא ומותחת ביקורת על האופן שבו התנהלו התושבים, והיא ביניהם, אל מול איום התפשטות הנגיף: "הטעות הגדולה הייתה שבנדבקים הראשונים אנשים המשיכו לנהל את חייהם כרגיל ויצאו לרחובות, למסגרות העבודה, להיפגש עם חברים. כולם טעו וגם אני!".

"מתים פה כל יום בסביבות ה-200 אנשים, לא כי הרפואה במילאנו לא טובה (היא אחת הטובות בעולם) כי אין מקום לכולם! הרופאים בוחרים מי ימות!", היא כותבת. "וזה רק בגלל קלות דעת של אזרחים שבהתחלה המשיכו להתנהל כרגיל בלי להתחשב בסביבה".

בתי קפה ומסעדות ריקות מאדם
בתי קפה ומסעדות ריקות מאדם | צילום: רויטרס

היא מזהירה את האנשים בישראל שלא להיות שאננים כמו שהיו באיטליה. "בבקשה תלמדו מטעויות, אנחנו מדינה קטנה שאצלנו זה יכול להיגמר בטרגדיה גדולה", כותבת רותם. "הקשיבו להנחיות משרד הבריאות. תקדימו תרופה למכה ותחכימו מטעויות של אחרים. תעזרו למומחים למנוע את ההתפשטות".

"אני מתחננת אליכם, תהיו זהירים זה לא צחוק", קוראת רותם. "תגנו על האנשים היקרים לכם, על ההורים שלכם על סבא וסבתא שלכם! המחלה מסוכנת להם. תקדימו תרופה למכה ותחכימו מטעויות של אחרים".