בעוד רופאים רבים מתלוננים בעילום שם על מחסור במסכות מגן, במחסנים של מערכת הביטחון בישראל שוכבות ללא שימוש עשרות אלפי יחידות של ציוד ייחודי ומתקדם. מסמך שנחשף אמש (חמישי) במהדורה המרכזית עליו חתום גורם בכיר במשרד הביטחון מסביר את היכולות הייעודיות של המערכת אבן ספיר שגם בארצות הברית מתחילים לעשות בה שימוש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המערכת הייחודית מצוידת במיגון אקטיבי הכולל מפוח, מה שמגביר באופן משמעותי את רמת המיגון. החליפה הייעודית ומומלצת בתרחישים מחמירים דוגמת טיפול בחולים מאובחנים. בארצות הברית החלו להשתמש לאחרונה במערכת  בטיפול בחולי הקורונה לשם הגנה על הצוותים הרפואיים.

במערכת הבריאות מסבירים שהסיבה שבגינה הם נמנעים מלהשתמש באבן ספיר היא מפני שהרופאים בשטח טוענים כי היא מסורבלת ללבישה ולא נוחה לשימוש. עם זאת, במסמך שנכתב על ידי מכון התקנים האמריקני שמתמחה בתחום האב"כ נכתב כי זה הדגם המומלץ ובעל רמת המיגון הגבוהה ביותר.

בתגובה לפנייתנו אמרו במשרד הבריאות כי החליפה הממוגנת לא נוחה ולכן היא לא מתאימה להם ובמקביל במשרד הביטחון בכל מקרה לא מוכנים לספק להם אותה. במשרד הביטחון מסבירים כי במידה ותגיע בקשה ממשרד הבריאות, היא תענה בחיוב.