יום דרמטי במאבק בישראל בהתפשטות הקורונה: כמעט במקביל להכרזה של ארגון הבריאות העולמי על כך שהקורונה היא מגפה עולמית, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא אמש (רביעי) הצהרה לתקשורת ובה הכריז על שורה של הנחיות חדשות וחמורות יותר לציבור כדי למנוע הדבקות נוספות ולשמור על שליטה ככל שאפשר בהתפשטות הנגיף: 

  • איסור על התקהלות באירועים של מעל 100 איש בחלל סגור 
  • התחבורה הציבורית ובתי הספר מוחרגים מהאיסור הזה, ותלמידים יחזרו לבתי הספר בתום חופשת הפורים כרגיל 
  • חולים עם חום ועם תסמינים של שיעול ייכנסו לבידוד ביתי גם אם לא שבו מחו"ל או היו במגע עם חולה
  • קורסים באקדמיה של מעל 100 סטודנטים יבוטלו ויועברו באופן מקוון 
  • הודעה על כך ששוקלים לדחות את פתיחת סמסטר ב' במוסדות האקדמיים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתוצאה מההנחיה הזו הודיעו מוסדות רבים על ביטול אירועים שתוכננו להתקיים כבר הערב ובימים הקרובים. מנכ"ל תיאטרון הקאמרי הצהיר שייאלץ לסגור את התיאטרון נוכח ההגבלות, ובבימה הבהירו שהם ממתינים להנחיות נוספות אבל בערב ההצהרה עוד התקיימו הצגות. בהופעה של הפילהרמונית נאלצו מאות צופים בקהל לעזוב את המקום.

קורונה
התפשטות הקורונה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90
התפשטות נגיף הקורונה באיטליה‎
התפשטות הקורונה באיטליה | צילום: רויטרס

הקניונים יישארו פתוחים בשלב זה, אך ההנחיות הן שבעלי המקום ידאגו לכך שלא יהיה עומס רב במקום. בתי הקולנוע ימשיכו לפעול באולמות של עד מאה איש, כך נמסר מיס פלאנט, רב חן וסינמה סיטי. 

בכל הנוגע לחדרי כושר, מועדוני קבוצת הולמס פלייס הודיעו כי ימשיכו לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות וידאגו לכך שלא ינכחו במקום יותר מ-100 בני אדם. 

נוסף על כך, משרד הבריאות צפוי להכפיל פי ארבעה את מספר הבדיקות לקורונה שמתבצעות כל יום, מ-400 ל-1600 ולהקצות לכך עוד מעבדות. יצוין כי היו בתי חולים - איכילוב, סורוקה, בלינסון ופוריה, שבדקו חולים אך מאחר שלא דיווחו ששבו מחו"ל הם לא עברו את הבדיקה להימצאות הנגיף, והחשש הוא שהם הדביקו אחרים. 

במקביל להנחיות החדשות, מספר החולים בישראל זינק והגיע ל-97, וההערכה היא שבקרוב מאוד מספר החולים יחצה את ה-100. מצבו של חולה מספר 71, עובד רשות שדות התעופה בן 60 שסורב להיבדק אם נדבק בנגיף בשל העובדה שלא חזר מחו"ל ועל פניו לא היה במגע הדוק עם חולה ידוע, הוחמר - והוא מאושפז בבית החולים איכילוב. 

נתניהו במסיבת עיתונאים על הקורונה
נתניהו בהצהרה על ההנחיות החדשות | צילום: לעמ, לע"מ
התפשטות נגיף הקורונה באיטליה‎
חולה באיטליה | צילום: AP

נציין כי בימים אלה מתנהל מאמץ עילאי במכון הביולוגי בנס ציונה למציאת חיסון נגד הנגיף. עוד מנסים שם למצוא נוגדן שישמש לטיפול במי שכבר נדבקו בנגיף ועמלים על פיתוח ערכות בדיקה שיהיו מהירות ומדויקות יותר, ויהיה ניתן להפיץ אותן בצורה נרחבת. ההערכה היא שחיסון לנגיף יהיה זמין רק בעוד שנה. 

לצד זאת, מרכבת ישראל נמסר כי בימים האחרונים זינק מספר הפקחים הנמצאים בבידוד ל-27 שהם כ-10 אחוזים מכלל מצבת הפקחים (250), ועל כן נוצר מחסור בצוותים להפעלת רכבות הנוסעים.

המשמעות היא שהחל מיום חמישי 12.3 לא יופעלו רכבות בקווים:

באר שבע צפון האונ'- דימונה.
בית שמש- ירושלים מלחה.
לוד- ראשל"צ הראשונים.

גורם ברכבת אמר ל-N12 כי יתכן שאלו לא השינויים האחרונים וכי בהמשך, תוך בחינת התפלגות הנוסעים בקווים השונים, יבוצעו שינויים בקווים נוספים.

התפשטות הקורונה מסביב לעולם 

 מספר החולים בישראל עודנו נמוך משמעותית מזה שנמדד ברחבי העולם:

בסין התגלו 36 מקרים חדשים בלבד של הידבקות, עם 22 מתים נוספים. מדובר במספר נמוך דרמטית מזה שהיה בשיא ההתפרצות שם, ונראה שסין מצליחה להתמודד עם ההתפשטות של הנגיף בשטחה. 

באיטליה, המוקד הרציני ביותר כיום, דווח במהלך היום על 2,313 מקרים חדשים ועל 196 מתים. 

קורונה
נוסעת עם מסכה | צילום: JACK GUEZ, AFP
קורונה
התפשטות הקורונה | צילום: רויטרס

באירן דווח על 958 נדבקים היום ועל 63 מתים, ובדרום קוריאה לא היה מת אחד היום מהנגיף. 

בצרפת בסך הכל נדבקו 2,281 עד כה, והיום נוספו 497 חולים ו-15 מתים. 

בארה"ב פורסם על מקרה מוות אחד היום ועל 115 חולים חדשים. המספר הכולל של הנדבקים בנגיף עומד על 1,109 עד כה.