פעילות ראשונה לחיטוי מרחבים עירוניים התבצעה הבוקר (שישי) בקרית שמונה: חומר החיטוי שנוסה כבר בסין כאמצעי מניעה וניקוי של וירוס הקורונה הוכנס לרחפן שפותח במקור לפעילות בשטחי חקלאות. החומר אושר על ידי משרד הבריאות והוא אינו פוגע באנשים, אבל בכל מקרה הפעילות מתבצעת לאחר הרחקת אוכלוסייה למשך 60-15 דקות, כתלות בחומר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרחפן מסוגל לרסס בזמן קצר מרחבים גדולים ובעיקר לפעול בשטחים בנויים וצפופים בסביבה עירונית. בימים הקרובים פעילות הריסוס באמצעות רחפן צפויה להתחיל במקומות רבים בארץ תוך שיתוף עם פיקוד העורף.

ריסוס בקריית שמונה נגד קורונה ברחפן (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מרססים בקריית שמונה | צילום: החדשות 12, החדשות12
ריסוס בקריית שמונה נגד קורונה ברחפן (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

את העבודות מבצעת חברת סיטי-דרונס אחרי שקיבלה בימים האחרונים אישור ייחודי מרשות התעופה האזרחית לבצע את העבודה הזאת בתוך ערים בהתאם לפרוטוקולים שהתקבלו מניסיון של השבועות האחרונים בחו"ל.

תא"ל אודי זוהר, לשעבר ראש רשות התעופה האזרחית ומנהל תחום התעופה בסיטי דרונס אמר: "היתרון של הרחפן שהוא יודע להגיע לכל מקום וגם בחלק העליון שלו יודע לעמוד בהספקים גבוהים מאוד. חומר החיטוי הוא רגיל אבל הסיכון למי שמפעיל את הרחפן קטן כי יש שליטה מלאה עליו ממרחק ועדיין אפשר לכסות הספקים גדולים.

ריסוס נגד קורונה באמצעות רחפן (צילום: החדשות 12, החדשות12)
רחפן של חברת סיטידרונס | צילום: החדשות 12, החדשות12

"אנחנו בקשרים עם עמיתים מסין ושם לרחפנים הייתה משמעות גבוהה בחיטוי משטחים גדולים. פיקוד העורף בקשר איתנו ויש לנו גם אפשרות להכשיר אנשים למענם". 

אבי אריש, מרחף צילום פרויקטים, שמפעיל את רחפני הריסוס מספר גם הוא שלרחפן יכולות גבוהות לרסס משטחים גדולים במתווים שונים תוך זמן קצר. 

ראש העיר קריית שמונה אביחי שטרן: "קריית שמונה היא עיר חדשנות. מעבדת מיגל בקריית שמונה היא המעבדה הראשונה בישראל להתקדם בנושא החיסון לנגיף הקורונה ואני שמח שגם בנושא החיטוי אנחנו המקום הראשון בישראל שמשתמש ברחפנים לפעולות חיטוי במרחב הציבורי. בכל דבר אנחנו ראשונים וזה היופי בעיר המיוחדת שלנו.

"כפי שכל אזרח מחוייב לשמור על הגיינה אישית במיוחד בימים אלה, אנחנו בעירייה דואגים שגם המרחב הציבורי יהיה נקי, לכן החלטנו לבצע חיטוי של מקומות רבים בעיר בהן יש ריכוז אוכלוסייה גבוה, באמצעים מיוחדים כמו רחפנים. הפעולות הללו החלו היום בבוקר ויימשכו גם בשבוע הבא. מצפון תצא הטובה ומקריית שמונה הבשורה. יחד ננצח את הקורונה".