התקנות נכנסות לתוקף - השווקים נסגרים: הממשלה צפויה להכריז בימים הקרובים כי השווקים הגדולים, שוק הכרמל בתל אביב ושוק מחנה יהודה בירושלים ייסגרו בשל העובדה שמספר רב של אנשים מגיע למקומות הללו ומסתובב בצפיפות רבה, דבר שיוצר התקהלות האסורה לפי התקנות. בתגובה סוחרי שוק מחנה יהודה תוקפים: "נתניהו זרק אותנו לכלבים, זה יותר גרוע מלחלות בקורונה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, הגיבה על ההחלטה: "מעשה זה פירושו סגר כלכלי על בעלי העסקים בשוק. זו מכה קשה נוספת ובלתי מתחשבת בסוחרים שעובדים בתוך עסק שלא מקבל לתוכו קהל. הסופרים ברחבי העיר צפופים הרבה יותר מהשוק, יש כאן מרחבים עצומים שמאפשרים לשמור על מרחק של שני מטרים זה מזה".

"על ממשלת ישראל להפנים את העובדה שבעלי העסקים בדרך הבטוחה לקריסה כלכלית" קראה פרידמן. "כולנו נלחמים יחד בנגיף הקורונה, אבל עושה רושם שמקבלי ההחלטות מסתכלים רק על היום ומחר במקום להסתכל כמה צעדים קדימה".

שוק הכרמל בתל אביב
שוק הכרמל בתל אביב | צילום: ChameleonsEye, shutterstock

בהודעה המופנית ישירות לראש הממשלה לנתניהו תקפו נינו פרץ, חבר ליכוד וסוחר בשוק, את ההחלטה החדשה: "רמי לוי וכל רשתות השיווק פתוחים לקניות בגלל צריכת המזון החיונית, אך העסקים הקטנים בשווקים - שהם פתוחים ומאווררים נסגרים? לא יעלה על הדעת דבר שכזה".

"אין התקהלות בשווקים בתקופה הזו כי אין תחבורה ציבורית", הוא ממשיך, "לכן אני מבקש ממך לא לתת יד לסגירת השוק". המשמעות של המהלך היא שיום השישי הנוכחי הוא כנראה יהיה האחרון בתקופה הקרובה שבמהלכו אפשר יהיה לקנות מוצרים בשווקים הללו. ההחלטה נודעה לשרים בישיבת הממשלה הטלפונית, בהנחיית נתניהו. 

באסטה ליום אחד, דנונה
צילום: בסטי הנסן

לפי ההנחיות החדשות, שחלקן אושרו במהלך הלילה בממשלה וחלקן יאושרו במהלך היום, ניתן להפעיל עסק המוכר מוצרי מזון, ואולם על בעל העסק להקפיד כי בקונים ישמרו על מרחק של 2 מטרים אחד מהשני. מאחר שלשווקים הגדולים מגיעים אנשים רבים שיתקשו לשמור על המרחק הנדרש, אזי הממשלה תודיע על סגירתם. 

קורונה בישראל - מדפים ריקים בסופר
מדפים ריקים בסופר | צילום: פלאש 90

כאמור, הלילה אישרה הממשלה תקנות חירום חדשות המעוגנות בצו, ולפיהם אין לצאת ממקום המגורים, למעט לפעולות הבאות: עבודה, הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים אחרים, קבלת שירות רפואי, הפגנה, פעילות ספורט לא מאורגנת של עד חמישה אנשים, יציאה לטקס דתי (חתונה הלוויה וכן יציאה לתפילה), סיוע לאנשים מבוגרים יותר ויציאה לצורך חיוני אחר, כל זאת בלבד שהוא חיוני.

בצו יש גם סעיף נוסף, שקובע כי בנסיעה ברכב פרטי תותר נסיעה של עד שני נוסעים, למעט במקרים שבהם הנוסעים גרים באותו משק בית. איסור זה לא נוגע לעובדים במקומות עבודה חיוניים.

נחל עיון ריק ממבקרים
ריק מאדם | צילום: רמזי בדראן, mako חופש

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש כי למרות ההיענות של הציבור לציית להנחיות, יש להגביר את האכיפה כדי לוודא שההנחיות מצילות החיים יתקיימו במלואן. "יש היענות אבל היא לא מספקת", אמר ראש הממשלה. "היום אני מודיע על עליית מדרגה: הממשלה תאשר התקנות לשעת חירום - להגבלת התנועה - אתם אזרחי ישראל נדרשים להישאר בבית. זאת הנחיה מחייבת שתיאכף על ידי גורמי האכיפה. אני מבקש את שיתוף הפעולה, מטרתן להבטיח שכמה שפחות אנשים ידבקו".