הגבלות נוספות - אבל לא סגר מלא: הערב (רביעי) ב-17:00 ייכנסו לתוקף צעדים חדשים, שנועדו לנסות ולבלום את התפרצות נגיף הקורונה. במשרד הבריאות אמנם דוגלים בסגר זמני מלא, אך הממשלה החליטה להמשיך להפעיל את המשק באופן נרחב יותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפער המרכזי בין המצב שאנחנו נמצאים בו עכשיו לבין הסגר מוחלט הוא השאלה אילו מקומות עבודה יהיו פתוחים - ומההחלטה הזו נגזרות המשמעויות האחרות. במצב של הסגר מוחלט, עוברים ל"משק לשעת חירום" ורק מקומות עבודה חיוניים יפעלו: במצב כזה לא יהיו גם משלוחים ממסעדות כי מסעדה היא לא מקום עבודה חיוני.

נכון לעכשיו ענף הבנייה פועל במתכונת מלאה כי הוגדר כעבודה חיונית, ויכול להיות שההחרגה הזו והחרגות אחרות יבוטלו. חשוב להדגיש שכרגע שוק העבודה ממשיך לפעול במתכונת הקיימת של 30%, עם הגבלות על מספר עובדים יחד.

שוטרים סוגרים בסטות בשוק הכרמל
סגירת בסטות בשוק הכרמל, השבוע | צילום: החדשות 12

גם במצב של הסגר מלא, רשתות המזון ימשיכו לפעול ויהיה מותר לצאת ולהצטייד במזון – וגם בתרופות. עם זאת, לא יהיו משלוחים ממסעדות - וטרם הוחלט אם תהיה יציאה מהבית, לצורך התאווררות מינימלית, גם בתרחיש של הסגר מלא. 

הגבלות חדשות אושרו, הערכת מצב ביטחונית מחודשת

הלילה אישרה הממשלה את ההגבלות החדשות. כפי שפורסם שלשום ב-N12, התחבורה הציבורית לא מופסקת לגמרי אלא מצומצמת. הוחלט לצמצם את רשת התחבורה הציבורית בחצי מהיום, להיקף של 25%. כל מעסיק שירצה יוכל להסדיר לעובדים היסעים ייעודיים.

ההנחיות החדשות
ההנחיות החדשות | צילום: החדשות 12

ראש הממשלה לא הסכים להחרגה של בתי הכנסת מההגבלות, בגלל שיעור ההדבקה הגבוה. תותר תפילה מחוץ לבתים במניין.

המשרד לביטחון פנים בוחן שיתוף פעולה עם הצבא לאכיפת ההנחיות החדשות: השר גלעד ארדן יכנס הבוקר הערכת מצב מיוחדת, בהשתתפות צמרת המשרד, המשטרה וגם נציגי צה"ל ומד"א. "התקנות החדשות שאושרו הלילה מהוות אתגר אכיפתי חסר תקדים והדיון יעסוק גם בשיתוף הפעולה בין המשטרה לצה"ל באכיפתן", נמסר.

ההנחיות המעודכנות, שייכנסו לתוקף מהשעה 20:00 הערב, מגבילות משמעותית את היציאה מהבתים, ובמקביל תופסק מרבית פעילות התחבורה הציבורית. הקנס על יציאה מהבית - 500 שקלים. 

עיקרי ההנחיות:

- יציאה מהבית לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר

- צמצום משמעותי של התחבורה הציבורית לרמה של 25%

- איסור TA במסעדות, המשלוחים יימשכו כרגיל

- איסור על קיום תפילות בבתי כנסת ובכל מבנה סגור

- סגירת מקוואות

- יתאפשרו שירותי תיקונים חיוניים בבית