ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (שני) על צעדים נוספים להרחבת ההסגר במדינה - במגזר הפרטי יצומצם כוח העבודה בלא פחות מ-70%. במקביל ובהתאם, הודיע משרד האוצר על הקלות נוספות ופיצויים לעובדים, אך הבדלים בין שכירים לעצמאיים ובין עובדי המגזר הפרטי למגזר הציבורי, יחד עם בירוקרטיה מסובכת, הותירו את הציבור מבולבל. בדיוק לשם כך הגיעה היום (שלישי) ל-N12 אורנה ורקוביצקי, סמנכ"לית קצבאות וגמלאות בביטוח הלאומי, לענות על השאלות שלכם בנושא. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה קורה עם האתר של לשכת התעסוקה?

לצערנו, שירות התעסוקה לא יכול היה להיערך לתרחיש כזה של הצפה באתר. אנחנו פועלים לתיקון המצב כך שנייתר את הצורך להירשם באתר של לשכת התעסוקה, ונסתפק רק בהגשת תביעה באתר הביטוח הלאומי. אני מקווה שתהיה לנו בשורה למפוטרים ולמי שיצא לחל"ת (חופשה ללא תשלום) בלי להכביד בביורוקרטיה. אני ממליצה לעקוב אחרי הפרסומים, ומקווה שכבר היום או מחר תהיה לנו תשובה סופית שנפרסם באתר.

הסבר לכל מי שמגיע בפעם ראשונה לבקש דמי אבטלה - למה זה מפוצל ל-2 אתרים?

בשגרה, כשאדם מפוטר ועשוי להיות זכאי לדמי אבטלה הוא צריך להגיש תביעה לאבטלה לביטוח הלאומי עם תלושי שכר, אישור מהמעסיק והסבר למה הוא זכאי, ובמקביל צריך להירשם בלשכת התעסוקה - שם קובעים לו פרופיל תעסוקתי ומציעים לו הצעות עבודה. היום אנחנו במצב חירום, הרבה מקומות עבודה נסגרים וקשה למצוא עבודה. מאחר והאתר קרס, הדבר הנכון כרגע הוא לוותר על הרישום בשירות התעסוקה ולבדוק את זכאותו בהתאם לתנאי המעסיק.

בימים האחרונים פורסמו ההקלות בביטוח הלאומי - מהן?

החלטנו לדחות את מועד התשלום של אפריל, ואנחנו נפרוס אותו לכמה וכמה תשלומים. נפרסם עדכון בעניין בהתאם להתפתחויות המשבר. 

מי האנשים שזכאים לדמי אבטלה?

מדובר בשכירים בלבד - עצמאים לא זכאים, כי דמי הביטוח שלהם לא נותנים כיסוי. יש צו שמחריג סוגים של עצמאים מבין הפרילנסרים, והוא מתייחס לאמנים, שחקנים, מרצים ומדריכי ספורט בחדרי כושר - יש להם תנאים מיוחדים. אני ממליצה להיכנס לאתר הביטוח הלאומי. נעשים ניסיונות לגבש פתרון למי שלא זכאי לדמי אבטלה על ידי מתן מענק מרשויות אחרות, מעין פיצוי לעצמאים.

בימים כתיקונם, שכירים שזכאים לדמי אבטלה הם מי שצברו לפחות 12 חודשי עבודה מתוך 18 החודשים האחרונים - שנה וחצי. אנחנו מקדמים תיקון שהתקופה הזו תצטמצם, כך שבמקום 12 חודשים נסתפק בשישה. זו הקלה מאוד משמעותית.

האם צריך שהתלושים במשך כל אותם שישה חודשים יהיו מאותה עבודה?

לא. מספיק שאדם עבד שישה חודשים לפני המועד שבו יצא לחל"ת או פוטר, גם אם לא ברצף או באותו מקום עבודה.

איך מגישים את התביעה?

צריך להיכנס לאתר הביטוח הלאומי ולהגיש תביעה לדמי אבטלה בטופס מקוון. נכון לרגע זה עדיין צריך לצרף 18 תלושי שכר - אני מקווה שבזמן הקרוב נוכל להודיע שמוותרים על זה. אנחנו מנסים לייתר את הביורוקרטיה של תלושי השכר, זו הקלה חשובה. אנחנו עושים בימים אלה פיילוט עם מעסיק גדול במשק, ואם זה יהיה בסדר זו תהיה בשורה נהדרת.

מה עם מי שניצל את ימי האבטלה שלו, אבל עכשיו לא מועסק?

במסגרת התקנות לשעת חירום, אנחנו מנסים לקדם שמי שכיום מובטל ונגמרה לו הזכאות - שתהיה לו הארכה עקב המצב שנוצר. אני מניחה שביומיים הקרובים נתעדכן. אני מציעה לכולם להיכנס מדי יום לאתר הביטוח הלאומי, יש כל יום שינויים - והם תמיד לטובה. 

האם אנשים יכולים להפסיק להילחץ לגבי הגשת טפסים?

אני חושבת שכן. מי שנרשם עד סוף השבוע, ייחשב לו כאילו נרשם בתחילת השבוע והוא לא יפסיד ימי אבטלה. אנחנו פועלים כדי לתת מענה נכון.

אני עובד בעבודה חדשה במשך שישה חודשים. האם אני זכאי לדמי אבטלה?

כיום לא, אבל אחרי שהתקנות לשעת חירום יעברו כדאי לבדוק זכאות. אם יש מצב בו אדם עבד פחות משישה חודשים במשך 18 חודשים, אני מציעה לבדוק את זכאותו לקצבת הבטחת הכנסה שמיועדת למי שנותר ללא מקורות קיום או מקורות נמוכים מדי, זה תלוי בהרכב משפחתי. מה ההבדל בין השניים? דמי אבטלה נגזרים מגובה השכר שהאדם השתכר לפני הפיטורים; הבטחת הכנסה זה סכום קבוע של שכר מינימום - ועדיין יותר טוב מכלום.

אני שכיר והתפטרתי בחודש שעבר מעבודתי, והתחלתי החודש עבודה חדשה שממנה הוציאו אותי לחל"ת. אני זכאי לדמי אבטלה?

אם לפני מועד היציאה לחל"ת עבדת שישה חודשי עבודה - אפשר להגיש תביעה לדמי אבטלה, כי ששת החודשים לא חייבים להיות אצל אותו מעסיק.

אם הוציאו אותי לחל"ת מטעם ההכנסה העיקרית, ויש לי הכנסה נוספת אך נמוכה יותר - האם אוכל לקבל דמי אבטלה?

בהחלט. אם אדם התחיל לקבל דמי אבטלה ומצא עבודה בשכר נמוך יותר, אנחנו בודקים את הזכאות שלו לדמי אבטלה בהתאם להכנסה העיקרית שהייתה לו, גם אם היא לא ההכנסה היחידה.

יהיו הקלות לסטודנטים?

סטודנטים שעובדים מקבלים את אותו יחס כמו כל שכיר אחר.

דמי הלידה מחושבים לפי שלושת או ששת חודשי העבודה שלפניה? מה המדיניות של ביטוח לאומי לגבי נשים שיצאו לחופשת לידה?

נתחשב בהכנסה שהייתה לה לפני שיצאה לחל"ת.

איך אמהות יחידניות אמורות להתקיים כלכלית אם לילדים אין מסגרות? יהיו הטבות?

תלוי אם האם עבדה קודם לכן. ניתן לבדוק זכאות לדמי אבטלה, בכפוף לכל התנאים שדיברנו עליהם. הבטחת הכנסה היא תמיד אופציה לכל מי שלא זכאי לדמי אבטלה או שלא עובד. אני ממליצה שכל מי שמהסס ולא יודע, שייכנס לאתר הביטוח הלאומי ויבדוק במחשבון שמופיע בו - יש לדמי אבטלה ויש להבטחת הכנסה - עם נתונים כמו גיל ומצב משפחתי. המחשבון מדווח למי שהזין את הנתונים אם הוא זכאי או לא.

הבטחת הכנסה מטופלת רק תוך חודש. מה לעשות בינתיים?

במקרים מאוד אקוטיים, אדם יכול לבקש מקדמה ונשקול לתת אותה, אבל חודש זה זמן סביר לתביעה להבטחת הכנסה. אנחנו נעשה את המקסימום, אבל הציבור צריך לקחת בחשבון שאנחנו יורדים לתפוסה של 50% מהעובדים, לפי ההנחיות. לצערי הרב זה ישפיע גם על משך הטיפול בתביעות. נעשה כל מאמץ לפנות את העובדים לטפל רק בזה עד פסח, כדי שמי שזכאי - יקבל.

מה הזכויות שלי אם יצאתי לחל"ת?

קודם כל צריך לראות לכמה זמן הוציאו אותך. אם ל-30 ימים לפחות ועבדת במקום עבודה כלשהו במשך לפחות שישה חודשים בשנה וחצי האחרונות - אפשר להגיש תביעה לדמי אבטלה. אני ממליצה להגיש את התביעה דרך אתר הביטוח הלאומי. אני מניחה שהיום או מחר יהיו הנחיות ברורות, וממליצה לעקוב באתר וגם בפייסבוק.

קיבלתי מכתב פיטורים ממקום העבודה שלי - מה עליי לעשות?

זכאות לדמי אבטלה נכונה גם לגבי מפוטרים וגם לגבי חל"ת. צריך לבדוק זכאות באתר.

אני עצמאי שעובד בתחום התיירות - אני זכאי לדמי אבטלה?

בענף התיירות יש לכ מיני סוגי עובדים. כפי שציינתי, יש צו שקובע שקבוצות מסוימות של עצמאים זכאיות לדמי אבטלה. אם מדובר בעובד בחברת תיירות, הוא לא נכלל בה - אבל יכול להיות שיהיה זכאי למענק שעשוי להינתן לעצמאים בימים הקרובים.

אני עובדת לפי שעות - האם החוקים חלים גם עליי?

כן. מספיק שעובדים רק כמה שעות ביום, אין חובה שזו תהיה משרה מלאה.