ישראל בדרך להסגר? ואם כן, מתי? למרות הנתונים שמראים כי מספר המתים והחולים הקשים בישראל נמוך יחסית, הרשויות עדיין נערכות להסגר מלא. נתניהו הנחה את הצוותים במשרד האוצר לגבש תוכנית לצמצום הפעילות במשק. ממשלת ישראל צפויה להתכנס רק מחר (ראשון), והערב יתקיים דיון אצל נתניהו בנושא. המשטרה מגבירה אכיפה: כאלף דוחות חולקו על התקהלות, שהייה במקום אסור ויציאה לרמחב הציבורי בניגוד לתקנות. הצטרפו למשדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשלב הנוכחי, מי שיצא לעבודה בחמישי יוכל לעשות זאת גם מחר – ואם יוטלו הגבלות חדשות, הן ייכנסו לתוקף בשני או בשלישי. משרד הבריאות ממליץ כבר במשך שבועיים על הסגר מלא, אך במשרד האוצר רוצים שיהיו כמה שיותר עסקים פתוחים ובין הצדדים מתקיימת "משיכת חבל" בנושא.

למרות שרחובות ישראל התרוקנו, ישראל עדיין רחוקה מהסגר מלא מבחינת הפעילות במשק. במצב הנוכחי יש הגבלות חמורות על האזרחים אבל משק העבודה עובד – גם תעשיות שאינן חיוניות עובדות בהיקף של כ-30%  וחברות קטנות עובדות באופן מלא. אם יוחלט על סגר, ענפים שעובדים היום במתכונת מלאה - ענף הבנייה וגם המסעדות על ידי משלוחים – ייתכן שיפסיקו לעבוד עוד השבוע.

משטרת ישראל אכיפה קורונה
כיצד תיראה האכיפה? | צילום: דוברות המשטרה

המשטרה מגבירה אכיפה

ממחר תוחמר בהדרגה מדיניות חלוקת הקנסות. המשטרה נערכת לאכוף מיום שני את ההחמרה בתקנות ובאיסורים. בין היתר מקדמים במשטרה את ההצעה לפתוח סופרמרקטים למשך מספר שעות עבור מבוגרים בלבד, בני 65 ומעלה.

לפי נתוני המשטרה המעודכנים, חולקו עד כה 1,296 דוחות במסגרת צעדי האכיפה. 849 דוחות נכתבו וחולקו בגין "יציאה למרחב ציבורי למטרה או פעולה בניגוד לתקנה", 152 דוחות נוספים על שהייה במקום אסור ו-108 דוחות על סירוב לפזר התקהלות או התכנסות.

105 דוחות נוספים חולקו למפעילי מקומות ועסקים בניגוד לתקניות, שני דוחות על איסור תפילה מחוץ למקום מגורים ודוח אחד על הפעלת תחבורה ציבורית. ב-73 מקרים נוספים חולק דוח על הפרת חובת בידוד ו-6 דוחות נוספים נמסרו בגין הפרת חובת דיווח למשרד הבריאות. עד כה הוצאו 58 צווי סגירה לעסקים, נפתחו 135 חקירות נגד מפרי בידוד ו-40 חקירות בגין הפצת פייק ניוז (חדשות כוזבות). 

עיכוב בפרסום התוכנית הכלכלית

בתוך כך, אזרחי ישראל – ובהם מאות אלפים שהצטרפו למעגל דורשי העבודה - מחכים כבר שבוע להכרזה על תוכנית כלכלית. נתניהו דרש תוכנית תוך 48 שעות וביקש להקצות עבורה 80 מיליארד שקלים אבל זה עדיין לא קרה, וככול הנראה היא גם לא תפורסם הערב. גורם כלכלי בכיר אומר כי אחת הנקודות המרכזיות בתוכנית היא שהכסף יעבור עוד לפני הפסח.

הצוותים במשרד האוצר מנסים לגבש מאתמול בערב את התוכנית. בקווים כלליים ניתן לומר כי התוכנית תכלול פיצוי לעצמאים, ערבויות מדינה להלוואות וישונה בה המנגנון של דמי האבטלה – אך כול החלטה כזו תלויה בדיונים על סגירת המשק, שעשויים להכניס קבוצות נוספות למעגל הפיצויים. הערב ב-20:30 יתקיים דיון בנושא בהנהגת נתניהוץ

זינוק נוסף במספר החולים

משרד הבריאות הודיע הבוקר כי 3,460 ישראלים נדבקו עד כה בנגיף, מהם 50 במצב קשה. עד כה, 12 ישראלים מתו כתוצאה מהנגיף. 89 ישראלים הצליחו להחלים מהנגיף. ביממה האחרונה 425 חולים חדשים אובחנו.

אתמול דיווח משרד הבריאות על 324 חולים חדשים בנגיף, מה שהמשיך את מגמת הכפלת מספר החולים מדי שלושה ימים. בבתי החולים מאושפזים כעת 469 חולים - 346 במצב קל, 73 בינוני ו-50 במצב קשה - ואילו באשפוז ביתי נמצאים 1,828. 484 ישראלים נמצאים בבתי המלון שהוסבו למרכזי אשפוז למבודדים שאובחנו כחולים.

"העקומה עולה מהר מדי ואנחנו דואגים מקצב העלייה בתחלואה והתמותה", אמר שלשום בכיר במשרד הבריאות. "אנחנו לא מבינים את גודל השעה ומפסידים זמן יקר. היה לנו מומנטום ואנחנו מתחילים להפסיד אותו. ככה מפסידים במלחמה – צריך הסגר מיידי ואגרסיבי".