סקר חדש שמתפרסם לרגל יום המשפחה חושף את העמדות בציבור לגבי משפחות חד-הוריות ומשפחות גאות: רוב הנשאלים (יותר מ-61%) מסכימים לשילוב ילדים מאותן "משפחות חדשות" במערכת החינוך ללא אפליה – נתון שהפתיע לטובה את עורכי המחקר. הסקר גם חושף עד כמה הטכנולוגיה מחלחלת לחיי המשפחה בישראל, וגם חושף כמה הבגידה בין בני זוג נפוצה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הסקר, שנערך על ידי "מכון אדלר", מציג נתונים על מצבה של המשפחה בישראל ועל התפיסות שרווחות בקרב הציבור בישראל ביחס למוסד המשפחה. רוב הנשאלים בסקר אמנם הסכימו לשילוב ילדים ממשפחות חד-הוריות ומשפחות גאות במערכת החינוך ללא אפליה, אך הרוב חושבים כי שאר הציבור לא חושב כך: כ-60%  מהנשאלים חשבו כי החברה הישראלית לא מספיק פתוחה ולא מוכנה לקיים שיח עם אותן "משפחות חדשות" – משפחות גאות או משפחות חד הוריות.

הזוגות שפונו מרחבת הכנסת
עורכי המחקר הופתעו מקבלת הזוגות הגאים. ארכיון | צילום: מיכל בר

מהסקר עולה גם כי הטלפונים החכמים משמשים כיום כלי מרכזי בתקשורת בין בני זוג, ואילו שיחות פנים מול פנים נדחקות הצידה. כ-21.8% מהנשאלים ענו כי התקשורת העיקרית עם בן הזוג מתבצעת באמצעות שיחת טלפון נייד, כ-30.15% ענו שהם משוחחים בעיקר באמצעות אפליקציית וואטסאפ ואילו פחות מחצי - כ-47% - ענו שהתקשורת העיקרית עם בן הזוג היא פנים מול פנים. יחד עם זאת, נתונים אלו נמצאים במגמה חיובית אם משווים אותם לנתונים שעלו מהסקר שנערך בשנה שעברה, שבו 38.4% ענו כי הם מעדיפים  לנהל את שיחותיהם עם בן הזוג פנים מול פנים.

נושאים נוספים שניסו לבדוק בסקר זה הם הרגלי המין של ההורים בישראל וכמה נפוצה התופעה של בגידה בקרב זוגות אלו בישראל. ממצאי הסקר מראים כי תדירות יחסי המין של זוגות בישראל נמצאת בעלייה: כ-56% מהנשאלים ענו כי הם מקיימים יחסי מין בין פעם אחת ל-7 פעמים בשבוע, וזאת בניגוד לממצאי הסקר שנערך בשנה שעברה בו השיבו רק 47% שהם מקיימים יחסי מין לפחות פעם בשבוע. בנוסף, 9.4% מהנשאלים השנה אמרו כי הם מקיימים יחסי מין אחת לחודש או פחות, 1.2% ענו כי לא מקיימים יחסי מין כלל ו-17.5% לא הסכימו להשיב לשאלה זו.

עלייה של 8% בשביעות הרצון מהזוגיות

כדי לראות עד כמה נפוצה תופעת הבגידה בין בני זוג בישראל, עורכי המחקר גם שאלו את המשתתפים בסקר אם הם מכירים אנשים שבוגדים בבני הזוג שלהם – והתוצאות עשויות להפתיע. 56% ענו כי הם מכירים אנשים שבגדו בבני הזוג שלהם. במכון אדלר טוענים כי ממצא זה יכול להעיד על חשש, שככל הנראה נפוץ בקרב זוגות בישראל, מבגידה של בן הזוג. עם זאת, מהסקר עולה כי 86.5% מההורים בישראל מרוצים מאוד מהזוגיות שלהם – עלייה של כמעט 8% בהשוואה לשנה שעברה. 

אסנת הראל, מנכ"לית מכון אדלר, אמרה בתגובה לנתונים: "הסקר הוא כלי חשוב עבורנו להתבוננות ובדיקה בתנודות במצבה של המשפחה בישראל 2020. קצב השינויים המסחרר, המצב הביטחוני, וסוגיות רבות נוספות משפיעות על התא המשפחתי לטוב ולרע כאחד. הממצאים של הסקר מציגים מספר כיוונים מעודדים אך אל לנו להרפות את ידינו, והוא ממחיש בצורה הבולטת ביותר שעבודה רבה עוד לפנינו, וכי ישנם תחומים שחייבים לשים לב אליהם ובמקרה הצורך לקבל עזרה מגורמים מקצועיים".

הסקר נערך בקרב 508 מרואיינים, הורים לילדים עד גיל 18, מתוך מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת הדוברת עברית בישראל. טעות הדגימה המירבית בסקר היא 4.4%.