מחאת הרופאים: עשרות אנשי רפואה בכירים ובהם מנהלי מחלקות ואגפים, שיגרו הערב (שני) מכתב הממוען ל"מנהיגי המדינה" ובו הם מציבים דרישות להשקעה במערכת הבריאות נוכח המשבר הנוכחי, ומאשימים אותם ב"חנק המערכת" לאורך שנים. "הכתובת הייתה על הקיר, רק היו שבחרו במודע ובכוונת מכוון להתעלם ממנה", נכתב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בימים טרופים אלו העוברים על העולם ועל מדינת ישראל בפרט, אנו, רופאים בכירים, מנהלי מחלקות ויחידות במערכת הבריאות, חייבים להשמיע את קולנו", כך נפתח המכתב. "בדרמה הקשה המתחוללת עכשיו מתבהרת לעין כל חשיבותה העליונה של מערכת בריאות חזקה ויציבה"

לחץ כאן לקריאת המכתב המלא

על יחסה של הממשלה למערכת הבריאות, כתבו הרופאים: "מערכת הבריאות של מדינת ישראל מעולם לא עמדה בראש סדר העדפות הלאומי של הממשלה. בשנות עבודתנו הזדעזענו קשות בכל פעם שהוטל קיצוץ תקציבי, או לא פחות חמור, לא הוקצה התקציב המתאים לבתי החולים. התרענו חדשות לבקרים כי המחיר של החנק התקציבי המתמשך שנים רבות יתבטא בתחלואה גוברת ובחיי אדם".

הרופאים הבכירים העבירו ביקורת קשה על החלטות משרד הבריאות בכל הנוגע בטיפול בהתפשטות נגיף הקורונה בישראל: "בימים אלה מתקבלות החלטות התלושות מהמציאות הקלינית בשטח ו/או מתעכבות החלטות חיוניות. הנהגת המערכה כשלה במדיניות הקריטריונים לבדיקת קורונה". עוד צוין במכתב כי "אנשי צוות רפואי בכל הארץ, לא נבדקו כלל במשך שבועות. רבים בצוות הרפואי נשלחים ל'קרב' ללא כלי הנשק המתאימים".

המכתב החריף מסתיים ברשימת דרישות, אותם מעלים חותמי המכתב. אחת הדרישות נוגעת לזהות העומד בראש מערכת הבריאות: "בראש המערכת יעמוד איש מקצוע, רופא בעל הבנה קלינית והכרות קרובה עם הטיפול הרפואי בשטח". בנוסף, דורשים חותמי המכתב כי הצוות שמנהל את משבר הקורונה בישראל יהיה מורכב כולו מ"קלינאים בכירים המכירים היטב את המציאות ברחבי המדינה".

עוד מהדרישות שהעלו הרופאים: העמדת בטיחות הצוותים הרפואיים בראש סדרי העדיפויות, מילוי מיידי של חוסרים – החל ממסכות איכותיות, מגני עיניים, חומרי חיטוי ועד למכונות הנשמה. כמו כן, העמדת מערכת הבריאות הציבורית בסדר עדיפות תקציבית, כך "שלא תמשיך לרעוב, להצטמק, להיחנק ולהידרדר ברמתה וביכולתה המקצועית – כך קורה מול עינינו כבר שנים רבות".