בזמן שהממשלה שוקלת אם להחמיר עוד יותר את ההנחיות המגבילות במסגרת המאמצים למיגור התפשטות הקורונה בישראל, וברקע הדאגה במשרד הבריאות מקצב ההדבקה במגזר החרדי - בבני ברק ובירושלים ישנן קבוצות מהפלגים הקיצוניים הממשיכות בשגרת חייהן, בזמן שהאכיפה ביישובים החילוניים נמשכת ביתר שאת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסוף השבוע האחרון פרסם משרד הבריאות את נתוני ההדבקה לפי אזורים שהצביעו על כך שהתפשטות המגפה חריפה יותר ביישובים עם קהילות חרדיות גדולות. על רקע הנתונים האלה, שהציבו את ירושלים ואת בני ברק בראש הרשימה - תיעודים שהצטברו בסוף השבוע האחרון מאותם אזורים מוכיחים כי חרף ההנחיות של משרד הבריאות - שמחייבות את כל הציבורים – האכיפה בשטח היא בררנית מאוד.

בזמן שבריכוזי האוכלוסייה החילוניים נרשמים עוד ועוד דוחות על הפרת המגבלות, כפי שדורשות התקנות לשעת החירום, בריכוזי האוכלוסייה החרדיים - שגרת החיים נמשכת באין מפריע. הלילה בבני ברק, שם גרה קהילה גדולה של הפלג הירושלמי הקיצוני – השתתפו כ-400 בני אדם בלווייתו של הרב צבי שינקר, בכיר בפלג שהלך לעולמו, תוך הפרה בוטה של הגבלות התנועה.

השר ארדן כינס דיון דחוף - ונזף במשטרה: האירוע בבני ברק חמור

גם בירושלים צולמו הלילה תמונות דומות: תומכים רבים של אליעזר ברלנד, ראש הקהילה שנאשם בעבירות חמורות, תועדו מתקהלים ורוקדים בבירה, וכל זאת כאמור ללא כל הפרעה מצד גורמי אכיפת החוק.

ומנגד, בזמן ששגרת החיים בחלק מהאזורים נמשכת - סרטונים מתל אביב ומהקריות מצביעים על כך ששם דווקא כוחות המשטרה והפקחים העירוניים אוכפים את ההגבלות ביד קשה. אתמול בפארק הירקון תועד "מרדף" שניהלה המשטרה אחר רוכב אופניים שהפר את ההנחיות. בקריות שני צעירים מקריית אתא נעצרו לאחר שנצפו משוטטים ברחוב. הם התנגדו למסור את פרטיהם, תקפו וגידפו את השוטרים - ובתגובה השוטרים עצרו אותם. בתגובה לאירוע בקריות, נמסר מהמשטרה כי היא "רואה בחומרה כל הפרה המסכנת את שלום הציבור ובריאותו ותנהג באפס סבלנות כנגד מי שיעז לתקוף שוטרים". 

רופא בכיר: "מה שקורה בבני ברק זה כמו איטליה"

בעקבות התמונות, הודיע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שיכנס לדיון חירום את המשטרה. באותו דיון שנערך בצהריים השר ביקר בחריפות את המשטרה ונזף בשוטרים: "אתם עושים עבודה מצוינת ואז מגיעה אמש ההלוויה בבני ברק והכל יורד לטמיון. מה הציבור יחשוב - שיש איפה ואיפה באכיפה המשטרתית?".

נמסר: "קיום ההלוויה ההמונית בבני ברק הינו אירוע חמור ביותר ומסכן חיים שפוגע בציבור! אני דורש ממשטרת ישראל אכיפה נחושה ושוויונית של הנחיות משרד הבריאות בכל חלקי המדינה, ללא שום חריגים. בשל המצב, זימנתי להיום דיון דחוף עם פיקוד המשטרה בנושא האכיפה במגזר החרדי. רובו המכריע של הציבור החרדי מבין ומקיים את הנחיות משרד הבריאות ועל המשטרה לעשות כל הנדרש כדי למנוע מחלקים קיצוניים בציבור לסכן את חיי הכלל".

רק אתמול פרסמה המשטרה את כמות הדוחות שרשמה עד כה לאזרחים שהפרו את ההנחיות, והנתונים מראים שהמשטרה מחמירה את האכיפה בהדרגה. נכון לאתמול, נרשמו בסך הכול 1,296 דוחות - 108 מהם חולקו בגין סירוב להוראה על התפזרות מהתקהלות/התכנסות ו-152 על שהייה במקום אסור.

ל-N12 נודע כי במשרד הבריאות שוקלים לקחת קבוצות תושבים מבני ברק ומירושלים ולבודד אותם בבתי מלון בשל מספרם הגדול של החולים בערים הללו. בימים אלה יוצא לפועל מבצע נרחב להסבת בתי מלון למלונות בידוד. המטרה במקרה זה היא לא לבודד את כל התושבים, אלא רק מי שלא יכול לקיים את הנחיות הבידוד.

המשטרה על האירוע בבני ברק: "בימי שגרה משתתפים אלפי אנשים בלוויות מסוג זה"

אמש רופא בבית חולים גדול במרכז הארץ הזהיר כי "מה שקורה בבני ברק זה כמו איטליה, כמעט כול חרדי שמגיע לבדיקה נמצא נגוע בקורונה. יש משפחות שיש בהן 100% הדבקה. משרד הבריאות צריך לעבור דלת-דלת ולהוציא את החולים מהבתים כי אם לא - בעוד כמה שבועות נראה אותם מגיעים במסות".

ממשטרת ישראל נמסר: "מרבית אזרחי ישראל על כל גווניהם, כולל במגזר החרדי, הפנימו את ההנחיות ונשמעים אליהן. באשר להלוויה שנערכה הלילה בבני ברק, נציין כי הטיפול באירועים מסוג זה הינו מורכב ונדרש להפעיל שיקול דעת מפקדים וניהול סיכונים בשטח, כשהעיקרון המוביל במקרה זה היה סיום מהיר של הלוויה ומניעת עימותים והתקהלויות גדולות בהרבה שהיו מסלימים את המצב.

נדגיש כי בימי שגרה משתתפים אלפי אנשים בלוויות מסוג זה, ואילו להלוויה הזו הגיעו מאות אזרחים בלבד, מיעוט יחסי של משתתפים במקרה זה אינו מקרי והוא נבע, בין היתר, משיחות מקדימות, הודעות כריזה לציבור ופעילות משטרתית במקום. גם המשתתפים שכן בחרו להגיע להלוויה היו מודעים להנחיות וטוב היה אם היו נשמעים להם ונמנעים מלהגיע. יחד עם זאת בשל הפרת ההנחיות וכיאה לארגון לומד, נפיק לקחים למניעת הישנות מצבים דומים".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם ראיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל Infonews12@ch2news.co.il‎