לפי הצהרות משרד הבריאות וראש הממשלה נתניהו, תוצאות הבדיקות שמבוצעות לאנשים החשודים כחולים בקורונה אמורות להגיע לאחר 24-48 שעות. לידי N12 הגיעו עדויות וטענות רבות של נבדקים על עיכובים במתן תשובות –  ועל טרטור מצד משרד הבריאות, מד"א וקופות החולים. "הרגשתי אבוד ומיואש", סיפר אחד הנבדקים שקיבל את התשובה השלילית מהבדיקה רק לאחר 10 ימים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אזרחים רבים שבאו במגע עם חולה מאומת או חזרו מחו"ל גילו אחריות ונכנסו לבידוד. כשהופיעו אצלם תסמינים הם יצרו קשר עם מד"א וביצעו בדיקה לגילוי נגיף הקורונה. רק שאז חלקם נאלצו לחכות ימים ארוכים בחוסר ודאות, חרדה ותסכול גדול עד שחזרה התשובה השלילית. נבדקים רבים שיתפו את N12 בחוויה דומה שעברו עד לקבלת התשובה המיוחלת ממשרד הבריאות. "זה פשוט חלם לחכות כל כך הרבה זמן לתשובה שמשפיעה לנו כל כך על החיים", ציין אחד הנבדקים.

לירן, בן 33 ממרכז הארץ, חזר מלונדון לאחר נסיעת עבודה בת שבועיים. ב-1 למרץ התחיל לפתח תסמינים, שבועיים לאחר חזרתו. הוא התקשר למוקד מד"א והם הגיעו לבצע לו ולבן זוגו את הבדיקה. החלק הזה של התהליך אמנם התנהל כמצופה, אך עד לקבלת התשובה המיוחלת הועבר לירן מגורם אחד לשני וללא מענה. "נאמר לנו להישאר בבידוד ביתי על כל המשתמע מכך עד לפרסום תוצאות הבדיקה", סיפר. "אמרו שזה יגיע לא יאוחר מ-24 עד 48 שעות. הודגש לנו שיצרו איתנו קשר ויגידו אם התשובה היא שלילית או חיובית".

תחנת הבדיקה בגני התערוכה
הבדיקות עוברות ממד"א למשרד הבריאות | צילום: פלאש 90

בתום יומיים לאחר ביצוע הבדיקה הם פנו למוקד משרד הבריאות כדי לברר האם קיימת תשובה. שם הפנו אותם ללשכת משרד הבריאות בתל אביב. שם, לדבריו, כלל לא היה מענה במשך שעות ארוכות בהן ניסו להתקשר. לאחר מכן הם ניסו להתקשר שוב למוקד משרד הבריאות, שם המוקדנית שלחה אותם שוב לדבר עם מד"א.

במד"א טענו שהם לא יודעים על המקרה של לירן. "לאף אחד לא היה מושג איפה הבדיקה שלנו ולמי אנחנו צריכים לפנות", אמר. "היינו מודאגים ובסך הכול רציתי לדעת אם אני חולה או יכול לצאת מהבית עם הכלב או עם הזבל. נשארתי באפלה". עוד יומיים עברו, והפעם הפנו את לירן ובן זוגו לקופת החולים בטענה שתוצאות הבדיקה מגיעות ישירות לקופת החולים של הנבדקים. גם שם לא ידעו על מה מדובר.

שמונה ימים המתין לירן לתוצאות הבדיקה שלו. רק ביום שבת האחרון במשרד הבריאות החזירו לו תשובה – הבדיקה נמצאה שלילית. הוא סיפר: "בשום שלב לא הכנתי את עצמי להמתנה מורטת עצבים של כשבוע ימים כדי לדעת האם אני מסכן את כלל העובדים בחברה שלי. לדעת האם אני מסוכן בעבור בני המשפחה המורחבת שלי, האם אני יכול להיות רגוע ולדעת שעשיתי את הדבר הנכון או שבכלל אינני חולה ואני יכול להסתובב בחוץ".

מעבדת קופת חולים לאומית
הבדיקה הלכה לאיבוד, הנבדק התקשר שוב | צילום: פלאש 90

לירן הוסיף: "זה חלם שאין כדוגמתו, סחבת מטורפת. לא יודע איך שרדתי שבוע בבידוד, אבל זה מטריד".

הבדיקה הלכה לאיבוד, הנבדק נאלץ להתחיל את התהליך מחדש

בועז, בן 30 ממרכז הארץ, חזר גם הוא מחופשה קצרה בחו"ל ב-10.3 ונכנס ישירות לבידוד לאחר שדיווח על כך למשרד הבריאות. ביום למחרת כבר החלו להופיע אצלו תסמינים של חום ושיעול יבש. הוא התקשר למד"א ופתח פנייה חדשה לבדיקה. למחרת כבר הגיע נציג ולקח ממנו בדיקה.

בועז המתין בסבלנות כמה ימים, אך התשובה לא הגיעה. אחרי המתנה ארוכה הוא התקשר למוקד משרד הבריאות – שם לא נתנו לו תשובה. גם בלשכת הבריאות במחוז תל אביב לא ענו והפנו אותו למד"א. במד"א הפנו אותו בחזרה למשרד הבריאות. בועז לא מצא תשובה בכל מקום שחיפש, הבדיקה שלו ככל הנראה הלכה לאיבוד.

בניסיון מיואש אחרון, התקשר בועז שוב למד"א ולא סיפר על הפניה הקודמת שלו. הוא הודיע שיש לו תסמינים וביקש שיגיעו לבדיקה. ביום שישי האחרון הזמינו אותו לבדיקה הגדולה שהתקיימה במתחם מד"א בגני התערוכה אך הוא לא יכל להגיע למקום. לאור פנייתו, מד"א הגיעו עד אליו ועשו לו בדיקה נוספת. יומיים לאחר מכן, עשרה ימים סך הכול מהבדיקה הראשונה, בועז קיבל ממשרד הבריאות תשובה שלילית. "הרגשתי אבוד ומיואש", סיפר. "רק רציתי  לדעת שבאמת אין סיכוי שאני אדביק אחרים".

אכיפה של הגבלות הקורונה
לקיחת הדגימות דווקא עבדה טוב, ארכיון | צילום: משרד הבריאות

גם אפרת נתקלה בהתנהלות דומה וכבר לא ידעה למי לפנות. אחותה, שהייתה בקרבה ממושכת לחולה מאומת, עברה בתחילת השבוע שעבר בדיקת קורונה. אחותה שהתה בבידוד וכך גם כל משפחתה. מאותו רגע, היא לא הרגישה טוב והופיעו לה תסמינים.

אפרת סיפרה כי התשובה לא הגיעה אחרי יומיים וכי היה עליהם לבצע עשרות שיחות טלפון למוקד משרד הבריאות כדי לקבל תשובה. בינתיים מצבה החמיר והיא החלה לסבול מקוצר נשימה, אך התשובה ממשרד הבריאות הגיעה אליה רק אחרי חמישה ימים. "אחותי עובדת בחברה גדולה. אם היא הייתה חיובית בבדיקת הקורונה, היו יכולים להסתובב עם הרבה חולים שנדבקו", סיפרה.