סרטן הדם הוא מסוג מחלות הסרטן שיש להן תסמינים עדינים ומפתיעים, ועל כך קשה לאתר אותה בזמן. "'סרטן הדם'" זה למעשה שם מאוד כוללני לאבחון של מספר מחלות", אומר האונקולוג וההמטולוג שון פישר מסנטה מוניקה. "בדרך כלל חושבים על לוקמיה, לימפומה או תת סוגים כמו מיאלומה".

לימפומה מתרחשת כאשר תאים סרטניים תוקפים את מערכת הלימפה, לוקמיה נוצרת במח העצם כאשר הגוף מייצר כמות עודפת מדי של תאי דם לבנים המפריעה לייצור תאי דם אדומים וטסיות דם, בעוד במסגרת מיאלומה, הסרטן מתחיל בתאי הפלזמה בדם. הסימפטומים לכל אחת מהמחלות הללו יכולים להיות הדרגתיים, כך שקל להתעלם מהם, אבל אלה הנפוצים ביותר:

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

1. חבורות מרובות

חבורות ופצעים לא מזוהים שבאים משום מקום (כלומר, כאשר אתם כלל לא זוכרים שנפלתם או נחבלתם), עלולים להיות סימן אזהרה מפחיד ללוקמיה, אומר האנוקולוג ג'ק ג'קוב מקליפורניה. זאת משום שסימני פציעה עודפים מצביעים לעיתים על הפרעה במחזור הדם.

שטף דם פנימי (צילום:  HelloRF Zcool, shutterstock)
שטפי דם שצצים משום מקום? כדאי לשים לב לזה | צילום: HelloRF Zcool, shutterstock

2. דימום מוגבר

דימום מפתיע שמסרב להפסיק הוא סימפטום נוסף ללוקמיה, ומתרחש כאשר הדם פשוט לא מסוגל להיקרש כראוי. זהו אחד מ-16 הסימנים השקטים הכי נפוצים למחלה.

3. עייפות

קל לתרץ תשישות בלו"ז עמוס או בלחץ בעבודה, אבל תשישות תמידית שלא ממש משתפרת מצריכה ביקור אצל רופא, כדי לשלול משהו רציני יותר. "כשהגוף לא מצליח להפיק תאי דם בריאים, אפשר לפתח אנמיה", אומר ד"ר פישר, "והתוצאות הן עייפות ואנרגיה נמוכה".

אישה מפהקת, עייפה (צילום: Cookie Studio, shutterstock)
גם תשישות יכולה להיות סימן | צילום: Cookie Studio, shutterstock

4. חום גבוה

משום שגופם של אנשים החולים בלוקמיה לא מצליח להפיק תאי דם לבנים בריאים, הוא לרוב נתקף בזיהומים רבים, אומר ד"ר פישר. אתם עלולים להרגיש כאילו יש לכם שפעת או התקררות, אבל אם החום גבוה יותר מ-38.9 מעלות – זה כנראה יותר מזה. "חום גבוה מאוד בקרב מבוגרים זה לא רגיל", הוא אומר, ומוסיף כי רוב הווירוסים שגורמים לשפעת מובסים תוך 3-5 ימים, כך שכל מה שנמשך מעבר לזה אמור להדאיג.

5. פריחות ממוקדות

בעגה מקצועית מדובר בלימפומות העור של תאי T, פריחות אשר מתרחשות כאשר תאים ממאירים בדם מגיעים לעור ומופיעים כקשקשים מגרדים. זה לא אומר שכל פריחה היא אוטומטית סימן מקדים, אומר ד"ר ג'קוב, אבל אם התופעה הזו לא נעלמת לאחר טיפול תרופתי, מומלץ לגשת לאבחון.

עוד ב-mako בריאות:

>> מומחים מזהירים: המגפה שעלולה להרוג 80 מיליון איש
>> 10 סיבות אפשריות שאתם לא מצליחים לרזות
>> למה הגרמנים מקיימים פחות ופחות יחסי מין?

6. בלוטות לימפה נפוחות

נפיחות פתאומית בצוואר, בבית השחי או במפשעה היא סימן די מדאיג, שכן בלוטות הלימפה מכילות תאי דם לבנים שמסייעים לגוף להיאבק בזיהומים ובמחלות. אך כשהן נפוחות ונשארות כך, ללא שום סימפטום אחר של מחלה (כמו כאבי אוזן וגרון) - ייתכן שמדובר בסרטן כמו לימפומה, שהחל שם או התפשט לשם.

נפיחות בצוואר  (צילום:  CHAIYARAT, shutterstock)
בלוטות הלימפה מכילות תאי דם לבנים שמסייעים לגוף להיאבק בזיהומים ובמחלות | צילום: CHAIYARAT, shutterstock

7. נפיחות בבטן

אם אתם מרגישים נפוחים באופן מיידי לאחר האוכל, גם כשאכלתם משהו קטן מאוד, ייתכן שזה סימן אזהרה שמשהו אחר מתרחש. לוקמיה לימפוציטית (נקראת גם לימפובלסטית) חריפה (ALL) שנוכחת גם בכבד או בטחול גורמת בהם לנפיחות שיכולה להשפיע על כל אזור הבטן התחתונה.

8. כאבי מפרקים

סוגי סרטן ספציפיים כמו לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) גורמת לעיתים לכאבים בעצמות ובמפרקים שבאזורם היא תוקפת. זאת משום שהתאים הסרטניים עלולים להתפשט במח העצם, מה שהופך אותו לצפוף ומוגדל, וגורם לכאבים בסמוך למפרקים או לעצמות.

לכל הכתבות של שבוע ההמטולוגיה 2020 >>

9. זיעת לילה

יש הרבה הסברים לזיעה שמתרחשת בזמן השינה, אבל אם אתם מתעוררים באמצע הלילה או בבוקר כשאתם ספוגים זיעה ולא בגלל שחם או לח בחדר השינה שלכם, סיבה אפשרית אחת היא לוקמיה. גם הזעת יתר במהלך היום (שוב, בלי קשר לטמפרטורה מסביבכם) היא סימן לא מעודד.