המרוץ אחרי חיים ארוכים יותר מעסיק לא מעט חוקרים ברבי העולם, וגם כאן בישראל. כולם מנסים למצוא את הדרך לעכב ככל האפשר את תהליך ההזדקנות ולהאריך את תוחלת החיים. מדיאטות שבהן אוכלים 30% פחות, דרך תרופה שנועדה בכלל לחולי סוכרת, ועד המקומות בעולם שבהם מאריכים ימים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עד לפני 200 שנה, לא הייתה מדינה בעולם עם תוחלת חיים גבוהה מ-40. אבל אז המספר הזה התחיל לעלות, לא בגלל שאנחנו חיים הרבה יותר, פשוט נהינו מודעים לבריאות שלנו, ויש טיפולים רבים שמונעים מוות מוקדים. על פי ארגון הבריאות העולמי נכון לשנת 2016 תוחלת החיים הממוצעת בעולם עומדת על 72 שנים.

גרף עליה בתוחלת החיים בעולם (צילום: החדשות 12, החדשות12)
גרף עליה בתוחלת החיים בעולם | צילום: החדשות 12, החדשות12

בשנים האחרונות חוקרים רבים בעולם שינו את הפוקוס. במקום להילחם במחלות הכרוניות - התמקדו בניסיון לעצור או להאט את הזקנה. אם יצליחו בזה, נאריך גם את תוחלת החיים. בכנס שנערך במכון ויצמן הציגו חוקרים מכל העולם את הדרכים לעכב את הזקנה: אחד המחקרים הציג איך קופים שמשלבים דיאטה וצום - חיו חיים ארוכים יותר.

מצום פעם בשבוע, ועד תרופת הפלא שיועדה לחולי סכרת


עדיין לא ברור האם זה ישפיע גם על בני אדם, אבל חוקרים כעת בודקים תיאוריות דומות. אם בן אדם ממוצע צורך 2,000 קלוריות ביום, כעת נבדקת ההשפעה של צמצום הקלוריות בכ-30%. אבל המומחים מעריכים שכמו הקופים, גם אנחנו צריכים לשלב את התפריט המופחת קלוריות בשילוב של צום, בין פעם בשבוע ל-24 שעות, או מספר פעמים בשבוע למשך 16 שעות. כלומר - לאכול לפרוש את הארוחות השונות לאורך 8 שעות בלבד.

התרופה לחולי הסכרת שתאריך חיים -  מתפורמין (צילום: החדשות 12, החדשות12)
התרופה לחולי הסכרת שתאריך חיים - מתפורמין | צילום: החדשות 12, החדשות12

אבל לפני שפוצחים בדיאטה ובצום, לא בטוח שזה מתאים לכל אחד: פרופסור ניר ברזילי מומחה בעל שם עולמי, חוקר את התחום כבר שנים רבות, באחרונה יש לו הרגשה שהוא קרוב מאוד לפתרון התעלומה . הפתרון מתגלם בתרופה בעלת השם - מתפורמין, והיא בכלל מיועדת לחולי סוכרת.

כעת ברזילי מוביל מחקר חדש כדי לבדוק האם התרופה הזאת אכן מונעת אצל בני אדם מחלות ואולי אף מאריכה חיים. אבל האם אנחנו יכולים להתמודד עם עולם שבו כולנו נחיה עד גיל 100?

בלי צום, דיאטות מיוחדות או כדורים

בעולם יש מספר אזורים שאולי כבר הצליחו לפענח את הסוד לחיים ארוכים יותר. באי היווני איקריה, אחד מכל שלושה חוצה את גיל 90, בסרדיניה שבאיטליה - 1 מכל 600 חוצה את גיל 100 המקומות האלו שזכו לשם "בלו זון".

המרוץ אחר תוחלת חיים ארוכה יותר מעלה שאלות רבות - האם אנחנו נדע איך להתמודד עם האוכלוסייה המבוגרת? אולי את המיליארדים במחקר צריך להשקיע בדאגה לכך שכל ילד יצליח להגיע לגיל הזהב.