חברת "פלוריסטם" הממוקמת בחיפה הכריזה היום (רביעי), ביחד עם משרד ההגנה האמריקני, כי ניסוי שביצעה בחיסון חדש מפני השפעות של קרינה רדיואקטיבית הסתיים עם תוצאות חיוביות והביא לשיפור משמעותי בשיעור השרידות והשיקום של בעלי חיים שנחשפו לרמות קרינה קטלניות. על פי הפרסום של החברה, החיסון הצליח להביא לשיפור של עד 74% בשיעורי השרידות, לעומת 4% שרידות בקבוצת הביקורת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת הניסוי של החיסון החדשני של החברה הנקרא PLX-R18 הוזרקו תאי שיליה לחיות 24 שעות לפני שנחשפו לקרינה ו-72 שעות אחריה. מעבר לשיפור המשמעותי באחוזי השרידות של בעלי החיים, נמצא גם שיפור משמעותי בשיקום המדדים השונים (טסיות, תאי דם לבנים ולימפוציטים). כמו כן התגלתה עלייה משמעותית במספר תאי מח העצם ושיפור יכולת ההתחדשות והשיקום של הדם.

מטרת החיסון היא טיפול בתסמונת ה-ARS, תסמונת שנובעת מחשיפה לרמות גבוהות של קרינה, כמו במקרה של התקפה או תאונה גרעינית. התסמונת עלולה לגרום להשפעות קטלניות, ובעיקר פגיעה ביכולת של מח העצם לייצר תאי דם וטסיות דם, יצירה של דימום מסכן חיים, זיהום, אנמיה ופגיעה במערכות הגוף ובאיברים חיוניים נוספים.

הטיפול החדש של החברה קיבל מרשות המזון והתרופות האמריקנית מעמד של "תרופת יתום" ואושרה כתרופה חדשה נחקרת, אישור המאפשר לחברה לטפל באמצעות PLX-R18 בקורבנות שנחשפו לרמות גבוהות של קרינה בעת אירוע גרעיני, כמו פצצה אטומית, דליפה מכור גרעיני או אסון טבע, עוד לפני קבלת אישור שיווק מלא.

פלוריסטם תרפיוטיקס היא חברה ביו-רפואית המפתחת תרופות שמקורן בשליה המאפשרות טיפול שאינו מצריך התאמה גנטית למטופל. לחברה טכנולוגיה ייחודית שמאפשרת גידול מבוקר של מוצרים תאים שונים בכמויות גדולות.

יקי ינאי, נשיא ומנכ"ל פלוריסטם: "אנו מרוצים מאוד מהתוצאות החיוביות שהתקבלו מהניסויים, שמראות ש-PLX-R18 יכול לשמש כטיפול מונע לפני החשיפה לקרינה. תוצאות אלה מהוות תרומה משמעותית להגנה על כוחות ההצלה והביטחון אשר צריכים להיכנס לאזורים מזוהמים בקרינה".