בישראל מוגשות מדי שנה כ-16 אלף תביעות גירושין. הזמן הממוצע לסיום הליך גירושין בבית המשפט עומד על בין שנה לשלוש שנים, וההוצאה הכספית בבית המשפט עומדת היא בין 100 אלף שקל ל-300 אלף לכל צד.

לנוכח ההתפתחות והתמקצעות של תחום הגישור בישראל, העומס העצום הקיים במערכת בתי המשפט וההכרה במחיר הכבד שהמשפחה והילדים עלולים לשלם בהליך המשפטי, יותר ויותר זוגות שוקלים לפנות להליך גישור מחוץ לבית המשפט.

לפנייה ישירה למגשר רוני ראוזניץ – לחץ/י כאן

גישור גירושין הוא תהליך נפשי, רגשי, כלכי  וזוגי ומשמעותו חשובה כדי ליצור עתיד טוב לילדים, להורים ולכל אחד בנפרד. זו תקופה רגישה לכולם עם עתיד לא ידוע ולעיתים עם חוסר ודאות גדול. לאורך הליך הגישור ילווה את הזוג מגשר/ת אשר יידע לשאול את השאלות הנכונות, וברגישות לעבור איתם ביחד תהליך מעצים ומחזק עד לחתימה על הסכם הגירושין.

חיזוק תחושת הביטחון ושיח פתוח

הסוד לפתרון המחלוקות בין הצדדים הוא שיח פתוח והחלטות מוסכמות על הדרך שבה יתנהלו החיים בהמשך. תפקידו של המגשר הוא לייצר תחושת ביטחון ומקום קשוב שבו יוכל כל אחד מהצדדים להביע את תחושותיו וצרכיו. סופו של הליך גישור מוצלח הוא הסכמה על העתיד וחתימה על הסכם גירושין אשר יקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט. הליך הגישור הוא קצר ויעיל, המתמקד בכל האספקטים המשפטיים, המשפחתיים והכלכליים.

האם למגשר יש מעמד של פוסק או קובע?

למגשר אין מעמד של שופט או בורר. תפקידו לנהל וללוות את הצדדים לאורך תהליך הגישור. אין למגשר עניין בלקבוע עבור הצדדים, נהפוך הוא - תפקידו לייצר אוירה שבה הצדדים יוכלו בבטחה ובפתיחות לנהל בעצמם שיח פתוח ומשא ומתן, ולהגיע להסכמות והחלטות בכוחות עצמם.

מתי כדאי לבוא לגישור גירושין ולמי זה מתאים?

תקופת טרום הגירושין הינה תקופה קשה ומורכבת. תחושת חוסר האונים וחוסר הודאות לגבי העתיד מדירה שינה מעיני זוגות רבים והם נמצאים במצב רגיש בכל הקשור לחייהם, עתידם, עתיד ילדיהם וביטחונם הכלכלי. תפקידו של המגשר בהליך גישור הגירושין הוא להיות קשוב לכל אחד מהצדדים ולהתוות את הדרך הנכונה והמתאימה לגירושין טובים.

 

לגישור גירושין ולפרידה בהסכמה יכול לבוא כל זוג אשר רוצה באופן כנה ורצוני להיפרד בהסכמה. גם אם התקשורת אינה טובה והכעסים גדולים, הליך הגישור יכול להיות הפתרון הטוב ביותר.גישור גירושין מתאים לזוגות שחשוב להם לשים מאחור את המחלוקות ביניהם בזמן קצר, ולצאת לדרך חדשה עם תוצאות מיידיות, טובות והוגנות, ותמיד מותאמים לצורכי התא הזוגי והמשפחתי שבפירוד.

איך מתנהל הליך גישור גירושין?

ההליך כולל בממוצע 3–5 מפגשים בני 3–4 שעות כל אחד. במפגשים מתנהלים כמה סוגי פגישות, פגישות משותפות של הזוג עם המגשר ופגישות אישיות של המגשר עם כל אחד מהצדדים בנפרד. בפגישות האישיות המגשר מאפשר לכל צד להביע את תחושותיו, מצוקותיו וכאביו ואף להעלות פתרונות אפשריים תוך שמירה על סודיות אישית עבור כל אחד מהצדדים.

בגישור גירושין הזוג מחליט בעצמו בכל מה שנוגע למרכיבים המשמעותיים של החיים העתידיים בכלל זה מזונות, ילדים, ענייני רכוש וכד׳. ההחלטות וההסכמות הן תולדה של שיח פתוח שמתנהל בחדר הגישור, שהוא מקום נינוח ובטוח.

לעתים ייעזרו הצדדים באנשי מקצוע חיצוניים אשר משלימים ותומכים בהליך: אקטואר, שמאי, יועצים פיננסיים ומשכנתאות, מדריכת הורים, פסיכולוגית ילדים, עובדים סוציאליים, וכד׳.

האם ניתן להביא לגישור עורך דין?

להליך הגישור ניתן להביא את עורכי הדין של הצדדים במידה ויש על כך הסכמה משני הצדדים. אפשר גם להתייעץ עם עורכי דין מבלי שהם יהיו נוכחים פיזית בהליך. לעתים המגשר ימליץ על קבלת חוות דעת משפטית מעורך דין על סוגיה ספציפית.

מה היתרונות של ההליך על פני פניה לעורך דין או לבית המשפט?

שלושה יתרונות עיקריים בגישור גירושין לעומת פניה לעורך דין ולבית המשפט:

  1. בבית המשפט ידיהם של הזוג במידה רבה כבולות. מי שנותנים את הטון הם עורכי הדין ומי שמחליט עבורם הוא השופט. בגישור כל ההחלטות נקבעות בידי הזוג בעצמם.
  2. הזמן שבו מתנהל משפט גירושין בבית המשפט יכול לנוע בין שנה לשלוש שנים. בגישור גירושין ההליך יכול לנוע בממוצע סביב כמה חודשים בודדים, בבית המשפט הזמן אינו נתון בידיהם של הזוג והם תלויים לחלוטין בלוח הזמנים העמוס של מערכת בתי המשפט. בגישור לעומת זאת לוח הזמנים תלוי בעיקרו בזוג עצמם ובמגשר.
  3. בבית המשפט עלות ההליך יקרה מאד ויכולה לנוע בין 100 אלף שקל ל-300 אלף לכל צד. בגישור הוצאה פחותה בעשרות אחוזים ומבוססת על עלות גישור שעתית, כך שחלק משמעותי בהוצאה נתון בידיהם של הזוג.

שלושת היתרונות הללו מביאים זוגות להחליט בעצמם לגבי עתידם ועתיד ילדיהם, לקצר את התהליך באופן ניכר ולהפחית באופן דרסטי את העלויות הכרוכות בכך. כאמור, סופו של הליך גישור גירושין מוצלח הוא הסכמה על המשך הדרך וחתימה על הסכם גירושין אשר יוגש לבית המשפט ויקבל תוקף של פסק דין.

רוני ראוזניץ, מגשר (צילום: משה כהן)
רוני ראוזניץ, מגשר | צילום: משה כהן

רוני ראוזניץ הוא מגשר גירושין ומשפחה ועוסק ב פתרון מחלוקות וסכסוכים מחוץ לבית המשפט, ליווי אישי ומקצוע. הכתבה באדיבות אתר din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה ייעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי-נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפנייה ישירה אל המגשר רוני ראוזניץ – 053-6244798